Пам»ятка для педагогів:
«Показники компетентності для здобувачів освіти молодшого дошкільного віку щодо формування математичних уявлень».
Підготувала вихователь Яковець Л.М.
У молодшому дошкільному віці початкове освоєння математичних уявлень засноване на тактильно-руховому способі пізнання.
1) формуванні обчислювальних дій,
2) накопичення досвіду в різноманітній діяльності (спочатку - предметних, пізніше - продуктивних (малювання, ліплення, конструювання, праця і т.п .), які як би збагачують одна одну.
Математичні уявлення та уміння є своєрідним "інструментарієм", засобами і способами пізнання, необхідним для освоєннясвіту і існування в ньому (визначитирозмір; порівняти, підібрати по розміру; здійснити покупку і т.п.).
Їх застосування в різноманітних пізнавальних і практичнихситуаціях (грі, експериментуванні, фізичної, продуктивної, мовної, музичноїдіяльностітощо) показує їх цінність і тим самим створюємотивацію до їх. Освоєння математичних уявлень, логіко-математичні засоби і способи пізнання (еталони, моделі, мова, порівняння та ін) становлять початковий логіко - математичний досвід дитини. Цей досвід є початком пізнання навколишньої дійсності, першим входженням у світ математики.
Основними завданнями математичного розвитку дітей молодшого дошкільного віку є:
1) розвиток у дітейлогіко-математичних уявлень (поглядів на математичних властивостях і відносинах предметів, конкретних величинах, числах, геометричні фігури, залежностях і закономірності);
2) розвиток сенсорних (предметно-дійових) способів пізнання математичних властивостей і відносин: обстеження, зіставлення, групування, впорядкування;
3) освоєння дітьми експериментально-дослідницьких способів пізнання математичного змісту (відтворення, експериментування, моделювання, трансформація);
4) розвиток у дітей логічних способів пізнання математичних властивостей і відносин (аналіз, абстрагування, заперечення, порівняння, узагальнення, класифікація, серіація);
5) оволодіння дітьми математичними способами пізнання дійсності: рахунок, вимірювання, найпростіші обчислення;
6) розвиток інтелектуально-творчих проявів дітей: винахідливості, кмітливості, кмітливості, прагнення до пошуку нестандартних рішень завдань;
7) розвиток точної, аргументованої, збагачення словника дитини;
8) розвиток активності та ініціативності дітей;
9) виховання готовності до навчання в школі, розвиток самостійності, відповідальності, наполегливості в подоланні труднощів, координація рухів очей і дрібної моторики рук, умінь самоконтролю і самооцінки.
1) Першим і найважливішим компонентом змісту математичного розвитку дошкільників є властивості і відносини. В процесі різноманітних дій з предметами діти освоюють такі властивості як форма, розмір, кількість, просторове розташування. Формується у дітей найважливіша передумова абстрактного мислення - здатність до абстрагування.
2) У процесі здійснення практичних дій діти пізнають різноманітні геометричні фігури і поступово переходять до угруповання їх за кількістю кутів, сторін і вершин. У дітей розвиваються конструктивні здібності і просторове мислення. Вони освоюють уміння подумки повертати об'єкт, дивитися на нього з різних боків, збирати, видозмінювати його.
3) У пізнанні величин діти переходять від безпосередніх способів (накладання, додаток) до опосередкованим способам їх порівняння (за допомогою вимірювання умовною міркою). Це дає можливість упорядковувати предмети за їх властивостями (розміром, висотою, довжиною, товщиною, масою)
4) Просторово-часові уявлення - найбільш складний для дитини дошкільника, освоюються через реально представлені відносини (далеко-близько, сьогодні-завтра).
5) Пізнання чисел і освоєння дій з числами - найважливіший компонент змісту математичного розвитку. За допомогою числа виражаються кількість і величини.
Показники компетентності здобувачів освіти молодшого дошкільного віку:
- Лічить предмети в межах 5, вживаючи числівники.
- Порівнює контрасні за кількістю множини предметів ( один – багато).
- Визначає період доби на основі спостереження за природними ознаками ( сонце встає – ранок; сонце високо над головою – день тощо).
- Розрізняє і називає геометричні фігури : площинні - круг, квадрат, трикутник; об»ємні - куля, куб.
- Порівнює та добирає контрасні за величиною предмети.
- Класифікує предмети за однією ознакою.
Володіє прийомами порівняння множин за кількістю, способом накладання та прикладання елементів однієї множини до іншої.
Консультація для батьків:
“Безпека вашої дитини на вулиці”
Підготувала: вихователь, Васькевич С. М.
Безпека дітей… Як часто вона залежить від нас, дорослих! Чи цікавилися ви, наскільки ваша дитина знає правила дорожнього руху і безпечної поведінки на вулиці? Чи дотримує їх? Хтось може запитати: «Навіщо пояснювати малюкові правила безпеки, якщо поки він з’являється на вулиці тільки за руку з дорослим?» Але ж незабаром ваша дитина піде до школи, стане самостійним пішоходом і пасажиром… І до цього моменту в малюка слід сформувати свідому і безпечну поведінку. Від цього залежить здоров’я, а часом і життя дитини. Тому і розмова в нас з вами дуже, серйозна: дитина і дорога — основи безпеки. Це повинні знати всі батьки. Найпоширеніші причини нещасть, що відбуваються з дітьми на дорозі, — перехід вулиці в невстановленому місці або на червоне світло, раптова поява перед рухомим транспортом. Нещасні випадки повторюються, незважаючи на те, що дітей і в садку, і в школі вчать правильно переходити вулицю. Ваш малюк, здавалося б, знає правилами дорожнього руху. Чи так це? Поговоріть із дитиною, поспостерігайте за нею та оцініть, чи може вона самостійно орієнтуватися на дорозі, приймати правильні рішення. Адже більшість дітей відчувають себе впевнено на вулиці лише після десяти дванадцяти років. Якщо ваша дитина не готова, на вулиці ви маєте не тільки брати її за руку, а й виховувати, передусім, особистим прикладом: переконувати і пояснювати.
Не залишайте без відповіді запитання, пов’язані з дорогою, водінням, аваріями тощо, навіть якщо вони здаються вам несуттєвими. Це важливо! Якщо ви відмахнетеся від розпитувань, дитина зробить висновки сама, і не факт, що вони будуть правильними. Розкажіть малюкові: «Коли з’явилися перші автомобілі, правил безпеки руху ще не було. Диковинкам давали дорогу. Автомобілів ставало дедалі більше,. Пішоходи почали потрапляти під колеса машин, отримувати удари, серйозні травми і навіть гинути. Тоді й вирішили, що на вулиці повинні бути різні дороги. Одну широку, посередині, відвели для автомобілів. По обидві її сторонни зробили доріжки вужчі — для пішоходів. І всі були задоволені, тому що ніхто нікому не заважав. Згодом з’явилися правила руху, дорожні знаки, пішохідні переходи, світлофори». Запропонуйте дитині уявити і розповісти, що було б, якби люди не придумали правил дорожнього руху. (Складно і проїхати, і пройти. Водії їздять, як кому зручно, на великій швидкості. Пішоходи переходять дорогу там, де їм заманеться, заважаючи водіям і опиняючись у великій небезпеці.) Висновок зробіть разом: необхідно знати правила дорожнього руху і дотримувати їх, інакше виникне плутанина, яка може призвести до біди. Малюк повинен усвідомити: проїжджа частина вулиці призначена для автомобілів, тротуар — для пішоходів, переходити дорогу можна тільки у встановлених місцях. Переходимо дорогу безпечно. Поруч із проїжджою частиною не дозволяйте дитині бігти попереду вас, міцно тримайте її за руку, не забувайте, що вона в будь-яку хвилину може вирватися. Звертайтеу вагу дитини на свої дії, поведінку інших пішоходів, інакше малюк звикне переходити дорогу, не дивлячись , покладаючись на вас. Іграшку малюка візьміть «потримати» собі: під час переходу він може відпустити вашу руку і несподівано вискочити на проїжджу частину за м’ячиком або лялькою, які недоречно впали. Якщо малюк носить окуляри, пам’ятайте, що вони не коригуютьб ічний зір, так важливий для юного пішохода! Тому звертайте особливу увагу дитини на типові ситуації із закритим оглядом, вчіть оцінювати швидкість машини, що наближається. Чекаючи на сигнал світлофора, деякі нетерплячі громадяни ступають на проїжджу частину, коли зелене світло ще не запалало. Набагато безпечніше стояти за крок-півтора від бордюру, щоб не потрапити під ,колеса автомобіля. Найімовірніше, ваш малюк вже знає, як переходити проїжджу частину за сигналом світлофора, і з задоволенням процитує: червоне світло — дороги немає, жовтий — почекайте, а зелене світло — йдіть.
Розкажіть малюкові, що для повної безпеки потрібно «поглядати» на машини, що стоять, навіть якщо переходиш дорогу на зелене світло. Поясніть, чому не можна зупинятися на переході. Можливо, ваша дитина знає, як перейти дорогу і через нерегульований перехід («зебра» є, а світлофор відсутній). Переконатися в цьому допоможе гра. Разом з малюком намалюйте на великому аркуші паперу дорогу, позначте перехід. Візьміть маленькі іграшки (наприклад, фігурки з кіндер-сюрпризів) і грайте. Малюк коментує дії іграшки під час переходу через дорогу: підійшов до переходу, зупинився, подивився ліворуч, якщо машин поблизу немає, виходжу на проїжджу частину і крокую по «зебрі». Дійшов до середини дороги, подивився, чи не з’явилися машини праворуч. Якщо так, зупиняюся на «острівці безпеки», пропускаю їх і лише тоді йду далі. У грі стануть в пригоді і маленькі машинки: ви можете бути водієм, а дитина — пішоходом, і навпаки. На зупинці. Ви довго чекаєте на автобус, а його досі немає… Зупиніться у віддаленому від проїжджої частини місці (дитина далі, ніж дорослий). Якщо не запаслися на цей випадок іграшкою для малюка, просто поговоріть з ним. Запитайте, у що і з ким він грав, що малював, ліпив у дитячому садку, що хоче робити вдома. Не дозволяйте дитині розпочинати ігри, ходити по бордюру, щов ідокремлює тротуар від проїжджої частини. Це небезпечно, особливо за сирої погоди або ожеледі. Дитина може посковзнутися і потрапити під автобус, який зупиняється. Крім того, якщо через ожеледицю проїжджий автомобіль занесе, він вилетить прямо на тротуар. А якщо неподалік є калюжа, машиним ожуть просто облити вас із малюком брудом. На зупинці зібралося багато людей. Ви міцно тримаєте дитину за руку, стоїте в перших рядах. Ось і довгоочікуваний автобус. Починається тиснява. Навіть для дорослої людини це стресова ситуація, не кажучи вже про дитину. Такі поїздкик раще зовсім виключити. Якщо ж вам доводиться їздити разом з дитиною , то ваше місце не в перших рядах, а серед тих, хто спокійно чекає на свою чергу. Адже цей автобус не останній, а фізичне і психічне здоров’я дитини дорожче.
Нарешті ви в салоні. Першою входить дитина, дорослий за нею. Пройдіть уперед, щоб дати можливість увійти іншим пасажирам. Нагадайте дитині, що потрібно триматися за поручні, не можна висуватися у відкриті вікна, викидати сміття, виходити з транспорту до повної його зупинки. Краще буде, якщо ви зробите це не у вигляді нотації, а звернувши увагу на подібні ситуації з іншими пасажирами.
Якщо першою з автобуса вистрибує дитина, вона може спіткнутися і впасти, спробувати самостійно перебігти через дорогу. Тому спочатку з транспорту завжди виходить дорослий. Ставши ліворуч від дверей, він допомагає вийти малюкові.
Круглий стіл на тему:
" Здійснення навчально- виховної діяльності в умовах правового режиму воєнного стану"
1. Інформація " Про основні вимоги щодо безпеки життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у ЗДО в умовах війни, план дій вихователя під час сигналу « Повітряна тривога» - вихователь, Гнатюк О.В.
2.Інформація "Про співпрацю з батьками щодо питань безпеки життєдіяльності дітей в умовах війни у ЗДО та вдома" - вихователь, Яковець Л.М.
3. Інформація - презентація "Як розповісти дітям про війну", керівник музичний, Васькевич С.М.
4. Аналіз "Про планування навчально - виховної діяльності із здобувачами дошкільної освіти в умовах війни"- вихователь, Камінська Б.П.
Заняття з ознайомлення дітей з природним довкіллям для дітей старшого дошкільного віку
«Стежками Червоної Книги», вихователь, Гнатюк О.В.
Завдання: 1. Формувати знання дітей про значення екологічно доцільної поведінки людини в природному довкіллі; надати знання про Червону Книгу України; закріплювати правила поведінки в природному оточені.
2. Розвивати увагу, природоохоронні переконання.
3. Виховувати екологічну культуру, бережливе ставлення до рослин і тварин.
Матеріал: Червона Книга України, картки із зображенням тварин, птахів, комах та рослин занесених до Червоної Книги України, екологічні картки, макет книги скарг, повчальне відео для дітей «Сторінками Червоної Книги», музичний супровід.
Хід заняття:
1. Психогімнастика: «Де ви були»
- Гей , діти, де ви були ? (руки на пояс, нахилити голівку).
- В лісі при долині (Підняти руку показуючи напрям).
- Ви чого туди ходили (руки на пояс, нахилити голівку).
- Збирати малину (імітувати рухи)
- Чи багато назбирали? (руки на пояс, нахилити голівку).
- Хоч вези на возі (розводять руки в сторони)
- Де малина, щось не видно? (розвести руки в сторони, підняти догори плечі)
- З’їли по дорозі (погладити себе по животу).
Вихователь: ну, раз ви вже підкріпились, значить час сідати на заняття.
(Діти сідають на стільчики)
2. Мотивація діяльності (сюрпризний момент)
По садочку бігла мишка,
І несла портфелик нишком.
Раптом котика злякалась
І у нірку заховалась.
Аж так вона спішила
Що портфелик загубила.
Я ж портфелик той знайшла
І вам дітки принесла.
(під музичний супровід вихователь показує дітям портфелик і першою з нього витягує Червону Книгу України)
3.Бесіда «Червона Книга України»
Вихователь: Що це за книжка, дітки, хто знає? Це Червона Книга України. Якого кольору обкладинка у цієї книги? Що вам нагадує червоний колір? (Знак небезпеки, кров). Що роблять люди коли небезпека? (Плачуть , кричать, благають про допомогу). Як ви думаєте, чому обкладинка цієї книги повністю червона? (У ній розповідається про тих, хто благає про допомогу).
- Діти, скажіть, як ви думаєте, від людини залежить краса природи? Чи завжди люди допомагають природі? (Відповіді дітей). Ми дуже пов’язані з рослинами і тваринами. Знищимо птахів – комахи з’їдять усю зелень – люди не зможуть їсти плоди, овочі. Так завжди в природі: зник один – захворів другий – зник третій. Хочете більше дізнатися про Червону Книгу? Тоді переглянемо з вами одне цікаве відео.
4 Перегляд відео «Сторінками Червоної книги». Обговорення за змістом побаченого.
Вихователь: Назви яких тварин і рослин занесених до Червоної Книги ви запам’ятали? Чому зникають тварини і рослини?
5.Фізкультхвилинка.
Шумить вітер, шумить ліс. (Діти хитають руками над головою)
Тихо лісом ходить ліс. (Імітують ходьбу лиса)
Заховався зайчик в кущ. (Присідають)
Із куща піднявся хрущ. (Імітують політ хруща)
Не хитайте ви куща,
Не лякайте ви хруща. (Погрожують пальцем)
Хай росте у гору ліс, (Піднімають руки вгору)
Не чіпа хай зайця лис. (Погрожують пальцем)
Тільки вітер: «Шу-шу-шу!» (Хитають руками над головою)
Сядьте тихо, вас прошу. (Сідають)
6. Дидактична гра «Об’єкти природи»
(Вихователь дістає з портфеля макет книги скарг і перемішані картки тварин, рослин, комах, птахів)
Вихователь: Багато тварин живе в лісі, але багато з них зникає на завжди. І винні в цьому люди. Деякі тварини і рослини перебувають на грані вимирання. Тому до природи потрібно бути добрими , допомагати їй, а не знищувати. В портфелику, що несла мишка, я знайшла ще і цікаву книжечку. Але поки мишка з портфеликом бігала , у ній все перемішалось. Погляньте, тут є картки із зображенням тварин, птахів , рослин та комах, щоб поремонтувати книжечку нам треба ці картки поділити на види.
( Дітей ділять на групи. Кожній підгрупі пропонують зібрати картинки певної групи. 1- рослини , 2- тварини, 3- комахи, 4 – птахи. Після того , як картки зберуть, зложують їх у книгу.)
7. Робота з екологічними картками. Закінчення роботи з книгою скарг.
(Вихователь з портфеля дістає екологічні картки.)
Вихователь: Чи звертають люди увагу на зникаючих тварин, рослин? Чому так відбувається? Щоб не сталося лиха, щоб природа на нас не скаржилась, людям потрібно дотримуватися певних правил. Давайте розглянемо ці картки і поміркуємо що не можна робити, щоб не нашкодити природі. (Діти обговорюють картки. Після закінчення обговорення вложують картки в книгу скарг.) Ця книга залишиться в нашій групі, і завжди буде нам нагадувати про сьогоднішнє заняття.
8. Підсумок заняття . Гра «Так чи ні».
(Вихователь задає дітям запитання, а діти рухами дають відповідь.)
1. Якщо ви смітите на вулиці – почухайте носик.
2. Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть 3 рази.
3. Якщо ви не граєтесь із сірниками – плесніть у долоні 3 рази.
4. Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки – погладьте себе по голівці.
5. Якщо ви не ловите метеликів і не топчете комах – підніміть дві ручки вгору.
6. Чи болить вам душа коли ви бачите зламану гілочку або зірвані квіти – покладіть ручку на серце.
7. Якщо хочете дружити, бути в злагоді з природою – візьміться за ручки і утворіть коло дружби.
(Діти разом з вихователем тримаються за ручки. Вихователь каже заключні слова. Під музичний супровід.)
Вихователь: Зупинімось – останній є шанс!
Озирнімось - благаємо вас!
Все задумано мудро в природі:
Жити всім у мирі і згоді.
Річка хай куди хоче тече,
Пташеняті підставим плече.
Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку …
Як розоримо світ оцей вщерть,
Вирок нам без війни – буде смерть.
Зупинімось останній є шанс.
Ця планета не тільки для нас!
Заняття з образотворчої діяльності
«Кольорові фарби чотирьох пір року».
вихователь Яковець Л.М.
Завдання: Закріпити уявлення дітей про пори року, їх послідовність, явища природи, характерні для кожної пори рокуна основі казки .
Заохочувати малят до використання у образотворчій діяльності традиційної техніки малювання пензлем і нетрадиційних технік малювання:
5-й р.ж.: малювання пальчиками, жмаканим папером,
6-й р.ж.:малювання губкою, зубною щіткою.
Сприяти об’єднанню дітей в колектив та створенню позитивної атмосфери в групі через гру «Деревце».
Розвивати творчу уяву під час малювання, дрібну моторику рук, окомір, мислення.
Виховувати інтерес до навколишнього світу, старанність, самостійність і охайність.
Обладнання: Чотири ілюстрації пір року , музичний супровід, пейзажи усіх пір року, зображення сердитої бабусі, чотири пейзажі подвір»я, смужки білого, зеленого, червоного, чорного, блакитного, помаранчевого і жовтого кольору на кожну дитин;, фарби білого, зеленого, червоного і жовтого кольору; пензлі, ватні палички,2 губки,2 зубні щітки ,жмаканий папір, склянки з водою, серветки; мішечок із предметними картинками: сніжинки, грибочки, новорічна ялинка, квіти, метелики; клей.
Хід заняття:
1.Психогімнастика «Я-дерево». (звучить спокійна музика)
Я – дерево. Я стою на просторій галявині. Мої ноги – великі міцні корені. Вони заглиблені в приємну прохолодну землю . Моє тіло – гладкий міцний стовбур дерева. Мої руки – великі гілки. Вони підіймаються долонями до неба. Я відчуваю небесне склепіння, сонячне тепло, я вдихаю його в себе і повільно прокидаюся. Сонячне тепло пронизує все моє тіло: великі і малі гілки, стовбур . Я – дерево. Я відкриваю свої зелені очі і ласкаво посміхаюся сонцю, землі, небу. Я дивуюся легкому вітерцю, який грається із моїм листям і сильному вітру, який розхитує мої гілки. Я – щасливе дерево. Я розправляю свої гілки і посміхаюсь усьому, що мене оточує.
(Все це діти показують так, як вони уявляють або повторюючи за вихователем. Присідають, закривають обличчя руками. Вихователь хвалить дітей за те, що вони були як справжні дерева).
2.Мотивація діяльності.
- Діти, а в яку пору року сонечко найбільше зігріває нас, землю і деревце? А в яку найменше? Які пори року ви ще знаєте? Так, рік має чотири пори року:
Першою іде зима (показую картинку)
Новий рік веде вона.
Другою іде весна(показую картинку)
Квітами заквітчана.
Третім літечко йде в наш край, (показую картинку)
Дозріває урожай.
А четверта – осінь(показую картинку)
Коровай приносить.
Сьогодні я вам розповім казку про ці чотири пори року.
То ж сідайте всі зручненько,
Руки – ноги тримайте вільненько.
Та й слухайте, будь-ласка,
Ось таку чудову казку.
3 .Читання казки про чотирьох дочок року
Це було дуже давно. В одному королівстві дуже часто змінювалася погода: вчора світило сонечко, розквітали квіточки, сьогодні – сніг іде кругом, дує холодний вітер, а завтра – іде сильний дощ, опадає листя з дерев … Дуже тяжко було жити людям від такої погоди.
Високо на небі, в захмарному палаці жив цар, якого звали Рік. Йому було дуже шкода людей, тому він вирішив послати на землю своїх донечок, щоб вони допомогли людям навести лад на землі. У царя було чотири доньки. Всі вони були розумними, добрими і гарними, але зовсім не були схожі між собою.
Перша дочка любила одягати білі, сині і срібні плаття. Вона вміла розсипати скрізь пухнастий сніг, заковувала ріки гладеньким, як дзеркало, льодом і охороняла сон в природі. Називали її Зима.
Друга дочка була весела, чарівна. Вона одягалась в ніжні зелені і рожеві платтячка. Вона уміла розтоплювати сніг і лід, скликати перелітних птахів і дарувати перші квіточки. Її звали Весна.
Третя дочка теж була весела, чарівна. Вона одягалась в яскраві плаття, дарувала багато тепла і світла, багато квітів і ягід. Її звали Літо.
Останню дочку Року звали Осінь. Вона була дуже сумною, але одягалась в жовті, оранжеві плаття. Вона вміла поливати дощем, присипляла природу, дарувала багато фруктів і овочів.
Цар ніяк не міг вирішити, яку з дочок послати йому на Землю. Довго він думав і вирішив так: на Землі повинні побути кожна з дочок. Сказав – зробив. І ось всі дівчата по черзі відправились на землю: Зима, Весна, Літо,
Лише одна старенька бабуся, що жила на краю села ,одинока і нетовариська була всім невдоволена і тільки те робила , що буркотала цілими днями.
-Зима принесла нам холод. Снігу намела, що треба доріжки прокидати, зробила слизькими доріжку-я не раз падала, боки била.
- Весна сніг і кригу розтопила і підтопила мій город і хату. А коли стало тепло, то комарі жити не дають, он як кусають.
- Літні дні такі спекотні, що я тільки холодок шукала, а як починалась гроза, то я не знала куди мені заховатись.
- Осінню такий сум мене взяв, коли я чула як журливо співають птахи, відлітаючи у теплі краї, а цей капосний дощик, похмурі дні…
Замислився цар, образився на невдячну буркотуху. Цар був дуже мудрий і справедливий. Він знайшов вихід з даної ситуації . „Віднині хай кожна з моїх дочок приходить на землю господарювати, тільки я суворо забороняю їм навіть наближатись до подвір*я старої невдоволеної буркотухи. .”
4.Гра «Розфарбуй слова».
Чи багато справ у кожної дочки Року? (Так. Вони беруть фарби і все навкруги розфарбовують у
свої улюблені кольори. Давайте і ми з вами спробуємо бути художниками. Тільки розфарбовувати ми будемо слова. Я називатиму слово, а ви розфарбуєте його за допомогою чарівних смужечок, що лежать перед вами.
ЯЛИНКА, СНІГ, ОСІННІЙ ЛИСТОК, СОНЕЧКО, МУХОМОР, ТРАВИЧКА, ДОЩИК, НІЧ, ДЕНЬ, ХЛІБ, ОГІРОК, РАДІСТЬ, ЛЮБОВ, СУМ…
-Діти, давайте подивимось, а що ж відбувається на подвір»ї тієї сердитої бабусі.
5. Розглядання ілюстрацій «Подвір»я бабусі у різні пори року».
Ішов час. І я вам хочу по секрету сказати, що зрозуміла старенька, що була не права. Але до Царя Року не хочу іти просити пробачення. Ось подивіться. Пори року теж до неї не заходять, хоч і шкода стареньку та не можуть порушити наказ батька. А нам діти ніхто не забороняє зайти до бабусі і подивитися, що у неї відбувається.
Зима прийшла вкрила все тепленьким , пухнастим сніжком. Бабусине подвір»я Зима оминає, мерзне на морозі деревце.
Діти давайте вкриємо все сніжком. (малювання снігу жмаканим папером)
Пригріло весняне сонечко, зазеленіла травичка, розпустились листочки на деревах і розцвіли квіти. А у бабусі все без змін. (малювання весняного дерева вушними паличками)
Влітку дозрівають вишеньки на деревах, розквітають квіточки. А у нашої бабусі у двір Літо не заглядає. ()
Прийшла Осінь і позолотила дерева навкруги. Та лиш до бабусі їй суворо заборонив Цар Рік заходити.
Зраділа бабуся і пообіцяла більше не сердитись. А ми гарно попрацювали і зараз трішки відпочинем. ( руханка « Скік та скок»)
7. Підсумок: .Гра «Чарівний мішечок».
• Діти, а ще у мене є сюрприз-чарівний мішечок від чотирьох дочок року. Давайте в нього зазирнем і завершимо свою працю на подвір»ї у бабусі.
Діти по черзі витягують картинку із торбинки і прикрашають нею подвір»я бабусі , відповідно до пори року.(
Вихователь: Ось і закінчилась наша зустріч з казочкою. Діти які ми молодці. Подивіться як гарно у бабусі у кожну пору року.
Інтегроване заняття з образотворчої діяльності з використанням нетрадиційних технік, театралізованої діяльності та використанням технології ТРВЗ
«Пригоди країною Малювання» , вихователь Гнатюк О.В.
Завдання: 1 Ознайомити дітей за допомогою символів ТРВЗ з казкою «Пригоди пензлика »; вправляти у застосуванні знайомих нетрадиційних технік малювання у нестандартних ситуаціях, роз’язуючи проблеми, що склалися
2. Розвивати цікавість до заняття використовуючи театралізовану гру.
3.Виховувати почуття взаємодопомоги, взаємоповаги під час колективного малювання.
5 – р.ж. Спонукати дітей під час образотворчої діяльності використовувати нетрадиційні техніки малювання.
Матеріали: Музичне оформлення для психогімнастики ; «чарівна» паличка; схеми ТРВЗ для розповідання казки про Пензлика; малюнок із зображенням яблуньки; аркуш паперу вирізаний у формі тарілочки; кришечки із пластикових пляшок; гуаш; іграшкові їжачок, ведмедик, черепашка та зайчик; паперовий кошик, аркуші із намальованими деревами без листочків та сонечком без промінчиків; виделки та малі пластикові пляшки; паперові втулки; жмаканий папір; пензлик; запис пісеньки «Черепаха – Аха»; запис голосів тварин.
Хід заняття:
1. Психогімнастика «Я – листочок»
Вихователь: Прийшла до нас осінь – чарівниця, торкнулася до вас чарівною паличкою і перетворила на листочки. Налетів осінній вітер, розхитав дерева, зірвав з них листочки і закружляв у таночку… Та ось вітер став стихати, листочки стали кружляти повільніше… Потім тихо опустилися на землю, ніби килимом її вкрили… і знову став вітер сильнішим, знову підіймає листочки угору і кружляє їх… Вітер стихає, листочки тихо опадають на стільчики. І знову осінь – чарівниця перетворює вас на діток.
2. Мотивація образотворчої діяльності. Казка про Пензлика.
(з використанням схем ТРВЗ)
Вихователь: Сідайте, діти, зручніше, я вам дещо розкажу. В одній казці жила собі дівчинка Оля, яка дуже любила малювати. І був у неї братик Андрійко. Андрійко був ще маленьким , і не вмів користуватися пензликом. Андрійко хотів також навчитись малювати, і Оля пообіцяла , що коли повернеться з дитсадка, то навчить його малювати і правильно поводитися із пензликом. Андрійко не став чекати, і коли Оля з мамою пішли до дитсадка , без дозволу взяв у руки Олиного пензлика.
Він стукав ним, сильно натискав, але пензлик або зовсім не малював, або ж залишав слабкий нечіткий слід. Андрійкові набридло це заняття, він розсердився і кинув пензлика за шафу. Коли Оля повернулася із дитсадка то дуже засмутилася, але не стала сварити братика, а вирішила пошукати пензлика. Давайте допоможемо їй у пошуку! Допоможемо? (Відповідь дітей). Як ви гадаєте, звідки потрібно розпочинати пошук? Звісно, із шафи! Адже саме туди Андрійко закинув пензлика. (Підходять до шафи і знаходять там їжачка)
3. Вправа «Пригости Їжачка» (малювання яблук кришечками від пластикових пляшок)
Вихователь: Добрий день, Їжаче! Чи не підкажеш нам, де пензлика шукати? (Звучить аудіо запис голосу Їжачка) – А ви пригостіть мене яблучками, тоді скажу! (Діти знаходять на столі аркуш паперу у формі тарілочки, гуаш червоного і жовтого кольорів і пластикові кришечки)
Вихователь: Де ж нам взяти яблучок? Вже пізня осінь і яблучка всі з дерев опали. Може ми їх намалюємо? Ну що ж фарби у нас є, а як же нам намалювати яблучка без пензлика. (Відповіді дітей) Так, ми можемо зобразити яблучка за допомогою кришечок. ( Діти середнього віку малюють яблучка на тарілочці).
Вихователь: Пригощайся їжаче!
- Дякую! Понесу своїм діткам, і ми разом поласуємо! А ви ідіть до Ведмедика, він допоможе. (аудіо запис голосу їжачка)
4. Вправа «В гостях у Ведмедика» (малювання пальчиком)
(Діти підходять до наступного столу і знаходять Ведмедика)
Вихователь: Добрий день, Ведмедику! Чи не знаєш ти, як нам пензлика знайти?
- А ви пригостіть мене ягідками, тоді скажу! (запис голосу Ведмедика)
Вихователь: Діти як же нам намалювати ягідки без пензлика? Зробити це треба швидко і гарно. Так, правильно, намалюємо ягідки пальчиком. (діти молодшого віку малюють ягідки у кошику пальчиком).
Вихователь: Ось, Ведмедику, повний кошик ягідок, пригощайся!
- Дякую вам! Ідіть цією стежинкою до Мудрої Черепахи, вона все знає і обов’язково вам допоможе! (Ідуть далі і знаходять Черепашку.)
5. Руханка «Черепаха – Аха»
Вихователь: Добрий день, Черепашко! Підкажи нам, де пензлика шукати!
- Осінь закінчується, мені пора вже спати, та й замерзла я дуже. От якщо допоможете мені зігрітися тоді й скажу! (Запис голосу черепахи)
Вихователь: Як же нам зігріти Черепашку? Правильно, давайте з нею потанцюємо!
(Танцюють Черепаху – аху)
Вихователь: ну, що Черепашко зігрілася?
- Так, дякую! Ідіть до Зайчика він підкажи де Пензлик!
6. Вправа «Допоможемо Зайчику» ( діти старшого дошкільного віку малюють виделкою, малими пластиковими пляшками та паперовими втулками)
Вихователь: Добрий день, Зайчику! Допоможи нам будь - ласка Пензлика знайти!
- Допоможу! Але і ви мені допоможіть! Я так люблю милуватися осінніми листочками, а вони вже всі опали, поверніть листочки на дерева. А ще я дуже люблю гратися із сонячними промінчиками, та сонечко з приходом осені зовсім їх розгубило. Коли повернете листочки на дерева і знайдете сонячні промінчики, тоді я віддам вам пензлик.
(Діти за допомогою виделки домальовують сонечку промінчики, а за допомогою малих пластикових пляшок та паперових втулок листочки деревам. Вихователь знаходить пензлик).
7. Підсумок заняття.
Вихователь: Ось і знайшовся наш Пензлик, але він боїться повертатися до Андрійка, бо хлопчик може знову його образити. Давайте ми навчимо Андрійка правильно поводитись із пензликом.
(Діти повторюють правила поведінки з пензликом)
- Не можна повністю занурювати пензлик у фарбу;
- Після малювання акуратно мити пензлик;
- Не виривати з пензлика ворс.
Розвага для дітей середнього і молодшого віку з використанням всіх видів художньо – продуктивної діяльності та методики виховання моральних якостей дітей через творчість В.Сухомлинського
« У пошуках Осені»
Підготувала вихователь
Жучка К.М.
Матеріали : Лісовичок, ілюстрація містка, макети дерев, конструктор, пензлик, фарби (жовта, червона, оранжева), аркуші для малювання, фонограма «Танок листочків», фонограма класичної музики, ілюстрація галявини з квітами і метеликами, листочки з дерев, пластилін коричневого кольору, тарілочки , клей.
Вихователь : Діти, сьогодні , коли я ішла в садочок , то зустріла ось цього дідуся. Це -Лісовичок. Він був дуже засмучений і просив допомоги. Йому потрібно попрощатися із Осінню , а Зиму запросити у гості. Бо саме цей дідусь зустрічає і проводжає пори року. Але Осінь десь заблукала і Лісовичок ніяк не може її знайти . От він і звертається до нас по допомогу . Але , щоб знайти Осінь нам потрібно буде виконати різні завдання . Ви готові допомогти Лісовичку?
Вихователь : Подивіться у Лісовичок дав мені ілюстрацію ( На малюнку зображений місток). Щоб знайти Осінь нам необхідно побудувати чарівний місток.
Цей місточок непростий,
Цей місточок чарівний
Він нам має підказати,
Де ж то Осінь розшукати.
(На килиму розкиданий конструктор). Але місток має бути тільки тих кольорів, які переважають осінню. А які це кольори? (Відповіді дітей) . Отож старші дітки виберуть деталі жовтого і червоного кольору і почнемо будувати чарівний місток.( Діти будують місток).
Молодці , ви збудували чарівний місток. Можливо, перейшовши через цей місток , ми зустрінемо Осінь. Ой ,а куди це ми з вами потрапили ? (На килимку розміщені дерева) Напевно , Осінь заблукала у лісі. А щоб її зустріти нам потрібно виконати наступне завдання. Осінь дуже полюбляє все розмальовувати у свої кольори. А нагадайте , які ж кольори осені?
(Відповіді дітей)
Діти , а чому листя опадає з дерев? Пам'ятаєте ми з вами читали оповідання В.Сухомлинського «Чому опадає листя з дерев?»
- Як звали дідуся , який розмальовував листя?
- У які кольори він розмальовував листя?
- У якого дерева він не розмальовує листочки?
Давайте ми з вами спробуємо себе у ролі дідуся Барволиста і розмалюємо листочки. А для цього ми порозминаємо пальчики.
Пальчикова гімнастика «Листопад»
Осінь, осінь, листопад, Жовте листя стелить сад
(Діти ходять по колу, взявшись за руки).
За моря в краї далекі відлетіли вже лелеки.
(Імітують політ.)
Хмари небо затягли, вітер дме із-за гори.
(Руки вгору , махають у різні боки).
Осінь, осінь, листопад – жовте листя стелить сад.
(Руки вгору , імітують листопад).
А зараз ми будемо з вами створювати листопад. Для цього нам потрібен буде пензлик і фарби. Діти , давайте пригадаємо як потрібно тримати пензлик , щоб добре малював, як правильно набирати фарбу , умочувати пензлика у баночку з водою , просушувати серветкою. (Повторення правил роботи з пензликом). Подивіться як ми маємо малювати листопад. Ми будемо виконувати мазки , прикладаючи пензлика ворсом догори. Підходимо до столів . У менших діток на столі лише одна фарба . Якого вона кольору? (жовта), а у старших - дві інші . Яких кольорів ці фарби? (червона і оранжева)
Самостійна діяльність дітей.
Молодці , малята, гарний вийшов листопад. Бачу , що ви вже трішечки стомилися , давайте відпочинемо і потанцюємо .
Танок листочків.
Вихователь : У лісі ми з вами теж не зустріли Осінь. А де ж це вона може бути?
-У Лісовичка є ще одна ілюстрація (Ілюстрація галявини з квітами над якими літають метелики). Як ви думаєте, де ми можемо побачити багато квітів? Так дуже багато квітів є на луках. А як Лісовичку потрапити туди? Можливо, його на луки могли б віднести метелики - друзі квітів . Але ви знаєте , що метеликів уже немає ,вони заховалися. А як же Лісовичку потрапити на луки? А давайте допоможемо дідусю Лісовичку і метелика зробимо ми самі, а Лісовичок їх оживить і вони віднесуть його на луки, де він і попрощається із Осінню.
Старші дітки виберуть по два листочки одинакові- у менших вони лежать уже на тарілочках. Це будуть крила метелика. Ми їх приклеїмо до аркуша паперу (вихователь показує)(меншим дітям вихователь у кількох місцях змащує клеєм кожен листочок , а діти самостійно їх приклеюють , а старші самі намащує листки і приклеюють).
Тепер робимо тулуб. Треба взяти шматочок пластиліну й скачати його в долоньках у формі ковбаски. (Вихователь показує ,як треба розкочувати пластилін між долоньками).
Приклеюємо тулуб між двома листочками – крильцями. Ось і вийшли у нас метелики. (Вихователь вивішує на дошці роботи)
Лісовичок вам дуже вдячний . Він поспішає разом із метеликами на луки, щоб попрощатися із Осінню і запросити Зиму .
Ось і подорож скінчилась.
Все, прощатися пора.
Будем завтра зустрічатись,
В нові ігри будем грати.
Дякую вам всім. До зустрічі.
Додаток до освітньої програми №1
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач Дошкільного навчального закладу
( ясла-садок ) « Сонечко « села Любиковичі
______________Т.В.Котисько
ПЛАН РОБОТИ
дошкільного навчального закладу (ясла-садок) “Сонечко” села Любиковичі
на 2020-2021 навчальний рік
СХВАЛЕНО
Педагогічною радою ДНЗ №01
(Протокол №01 від 28.08.2020 р.
І.Аналіз роботи дошкільного навчального закладу за минулий
2019-2020 навчальний рік та завдання
на наступний 2020-2021 навчальний рік.
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) “Сонечко” села Любиковичі знаходиться в типовому приміщенні за адресою:вулиця Центральна, 38.
Засновником дошкільного закладу є Любиковицька сільська рада, яка здійснює фінансування, матеріально-технічне забезпечення, харчування.
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)“Сонечко” села Любиковичі здійснює свою діяльність відповідно до Закону України “Про дошкільну освіту”,Статуту закладу (реєстраційний №16041050002000434 рішення Любиковицької сільської ради №172 від 21.11.2008 року).
Педагогічний колектив втілює у життя державну політику в галузі освіти.Управлінська діяльність адміністрації закладу спрямована на забезпечення гарантованого права громадян на отримання дітьми дошкільної освіти. У закладі є необхідні нормативно-законодавчі акти щодо функціонування і розвитку дошкільних навчальних закладів.
Штати дошкільного закладу укомплектовані згідно штатного розпису. Загальна кількість штатних одиниць становить на 01.09.2019 року 12,90 : керівники – 1.5; педпрацівники - 3.6; фахівці - 1 ; працівники сфери торгівлі та послуг – 3.8; робітники з обслуговування… - 1.5; найпростіші професії – 1.5.
Дошкільний заклад розрахований на 45 місць. Загальна площа приміщення - 427 м2. Виховувалось 33 дитини. Функціонує дві вікові групи. Комплектування груп здійснюється згідно до Закону України “Про дошкільну освіту”.
Режим роботи закладу -10.30-годинний з п”ятиденним робочим тижнем . Час перебування дітей у ДНЗ - з 7.30 до 18.00 годин.
Робочий навчальний план дошкільного закладу враховує вимоги Закону України “Про дошкільну освіту”, Закону України ”Про освіту”, Національної доктрини розвитку освіти, Конвенції про права дитини, Інструктивно-методичного листа МОНУ №1/9-455 від 03.07.2009 року “ Про планування освітнього процесу в дошкільних навчальних закладах”.
Робочий навчальний план забезпечує компетентність дитини відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти в Україні.
Форми організації освітнього процесу грунтуються на основі програми розвитку дитини дошкільного віку “ Українське дошкілля”. Завданнями програми є реалізація семи освітніх ліній : « Особистість дитини», « Дитина у соціумі», « Дитина в природному довкіллі»,
« Дитина у світі культури» , « Гра дитини», « Дитина в сенсорно - пізнавальному просторі»,
« Мовлення дитини».
Триваліст навчальних занять
4-й рік життя: 5-й рік життя: 6-й рік життя:
15 хвилин 20 хвилин 25 хвилин
Розстановка педагогічних кадрів на 2019-2020 навчальний рік.
Завідувач ДНЗ:1.
Керівник музичний:1.
Вихователі :3.
Аналіз статистичних даних складу колективу
ДНЗ”Сонечко” на 2019-2020 н.р.
20-30 років – 6 %
31-40 років - 27 %
41-50 років —40 %
51-60 років — 27 %
Стаж педагогічної діяльності педагогічних працівників :
20-30 років - 20%
15-20 років - 40%
10-15 років - 40%
5-10 років - 0%
Рівень освіти педагогічних кадрів :
Вища освіта - 40%
Середня спеціальна освіта-60%
Відповідно до наказу по дошкільному закладу від 15.05.2019 року № 63 “ Про створення робочої групи з обліку дітей “ педагогічними працівниками ДНЗ ведеться облік дітей дошкільного віку. Всього на обліку від 0 до 6 років знаходиться 91 дитина. Охоплені дошкільною освітою - 30. Не охоплені дошкільною освітою - 61 дитина.
Стосовно дітей 5 - річного віку по Любиковичах, то дошкільною освітою не була охоплена одна дитина з вини батьків. Педагогічний колектив проводив систематичну роз”яснювальну роботу серед батьків дошкільників та систематично проводився аналіз причини невідвідування дітьми закладу. Неодноразово вихователі залучали батьків та дітей до масових заходів: свят, розваг, конкурсів, виставок, днів відкритих дверей.
Аналіз захворюваності сестрою медичною старшою проводився щомісячно, що давало можливість педагогам спільно з батьками вихованців планувати оздоровчі та гартувальні заходи.
Порівняльний аналіз випадків захворюваності
Квартал навчального року 2017 рік 2018 рік 2019 рік
І 9% 16.5% 16%
ІІ 8% 3% 3%
ІІІ 3% 12% 4%
ІV 17.5% 13% 10%
За рік 12% 12% 9 %
Протягом 2019-2020 року педагогічні працівники використовували інноваційні методики фізичного виховання. Заняття з використанням цих методик дали ,порівняно, високий рівень засвоєння дітьми основних рухів та підвищення емоційного стану дітей. Протягом року щоквартально проводився моніторинг результатів фізичного розвитку дошкільнят . 1 раз на місяць сестра медична старша проводила медико-педагогічний контроль фізичного виховання дітей у дошкільному закладі.
Складовою життєвої компетенції кожної дитини є вміння бути здоровим. Відповідно до вікових та психологічних особливостей кожної вікової групи вихователі давали інформацію еколого - валеологічного спрямування під час навчання дошкільників.
Протягом 2019 - 2020 навчального року педагогічний колектив ДНЗ розпочав роботу над реалізацією науково - методичної проблемної теми : “ Формування природодоцільного та сенсорно-пізнавального світогляду дошкільників шляхом експерементально - дослідницької і пошукової діяльності ”. Протягом навчального року основним по реалізації проблемної теми, було: - створення матеріально-технічної бази; - забезпечення ДНЗ методичною літературою, матеріалами з досвіду роботи, рекомендаціями по впровадженню інноваційних технологій, виготовлення куточків, ігрових зон; - створення постійно діючого консультативного пункту з обраної проблеми; - пошук, вивчення та апробація сучасних ефективних педагогічних технологій у навчально-виховному процесі; - проведення педагогічної ради:
» Природнича освіта дошкільнят»; - організація роботи семінару- практикуму: «Природа планети Земля очима дошкільника».
Поряд з цим в річному плані на 2019 - 2020 навчальний рік пріорітетним було реалізувати такі завдання:
1. Працювати над збагаченням матеріально – технічної бази групових, задля забезпечення природничої освіти дошкільнят, відповідно до програмових вимог.
2. Формувати потребу у здоровому способі життя дошкільнят під час здійснення навчально – виховного процесу в дошкільному закладі.
3.Сприяти засвоєнню уявлень дошкільнят про духовний ідеал людини та збагачувати знання дітей про пріоритети загальнолюдських цінностей.
4.Працювати над формуванням національної свідомості дошкільнят.
5.Сприяти підвищенню професійної компетенції педагогічних працівників.
6.Продовжувати впроваджувати в навчально-виховний процес інноваційні технології.
Для реалізації цих завдання створені необхідні умови:
- обладнано ігрові зони;
- виготовлено інвентар;
- дібрано дидактичний та наочний матеріал;
- напрацьовані матеріали.
Навчально-виховний процес в закладі передбачає чергування різних видів діяльності. Робота планується з урахуванням розумового та фізичного навантаження.
Основним акцентом у навчально-виховній роботі закладу є максимальна гуманізація педагогічного процесу.
Результативність його проаналізовано моніторингом досягнень дітей дошкільного віку за кваліметричною моделлю по обох вікових групах у вересні – жовтні та квітні – травні 2019-2020 навчального року. Оцінювання проходило по семи освітніх лініях:-« Особистість дитини», «Дитина в соціумі», « Дитина у світі культури», « Дитина в природному довкіллі»,
« Гра дитини», « Дитина в сенсорно – пізнавальному просторі», « Мовлення дитини» та визначалось по чотирьох рівнях розвитку: -високому;-достатньому;-середньому;-низькому.
Моніторинг
досягнень дітей старшого дошкільного віку за кваліметричною моделлю
8 дітей, 6-й і 7-й рік життя.
Загальний результат за кваліметричною моделлю.
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0 ( 0%) 3 ( 38%) 5 ( 62%) 0 ( 0%) 4 (50%) 4 ( 50%) 0 ( 0%) 0 ( 0%)
Моніторинг
досягнень дітей середнього дошкільного віку за кваліметричною моделлю
14 дітей, 5-й рік життя.
Освітня лінія « Особистість дитини»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0% 32% 55% 13% 7% 44 % 49% 0%
Освітня лінія « Дитина в соціумі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
10% 44% 32% 14% 15% 46 % 39% 0%
Освітня лінія « Дитина у природному довкіллі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0% 31% 57% 12% 12% 37 % 50% 1%
Освітня лінія « Дитина у світі культури »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
4% 38% 51% 7% 13% 40 % 47% 0%
Освітня лінія « Гра дитини »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0% 55% 45% 0% 9% 66 % 25% 0%
Освітня лінія « Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
6% 23% 53% 18% 14% 25 % 59% 2%
Освітня лінія « Мовлення дитини »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
3% 30% 62 % 5% 8% 29 % 60% 3%
Моніторинг
досягнень дітей молодшого дошкільного віку за кваліметричною моделлю
11 дітей, 4-й рік життя.
Освітня лінія « Особистість дитини»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
3% 16% 59% 22% 3% 44 % 45% 8%
Освітня лінія « Дитина в соціумі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
2% 21% 48% 29% 7% 36% 47% 10%
Освітня лінія « Дитина у природному довкіллі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0% 3% 51% 46% 1% 19 % 61% 19%
Освітня лінія « Дитина у світі культури »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
1% 17% 41% 41% 1% 21 % 60% 18%
Освітня лінія « Гра дитини »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
0% 27% 44% 29% 5% 36 % 42% 17%
Освітня лінія « Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
4% 12% 52% 32% 6% 21 % 47% 26%
Освітня лінія « Мовлення дитини »
І оцінювання ( вересень-жовтень
2019 року) ІІ оцінювання ( квітень – травень
2020 року)
Рівні розвитку Рівні розвитку
Високий Достатній Середній Низький Високий Достатній Середній Низький
2% 29% 31% 38% 4% 34 % 35% 27%
Особливу увагу вихователі приділяли індивідуальній роботі, що сприяла подальшому розвитку дітей та адаптації до шкільного навчання. Прикро, що протягом навчального року з дітьми не працював психолог через відсутність кадрів, адже саме моніторинг психологічних досліджень дає можливість спланувати корекційну та індивідуальну роботу з дітьми. Педагоги дошкільного закладу в навчально - виховну роботу впроваджують новітні технології , які сприяють урізноманітненню навчальних занять, режимних моментів, роблять їх цікавішими, змістовнішими, дошкільнята краще сприймають навчальний матеріал , це такі технології як : методика фізичного виховання М.М.Єфименка; ТРВЗ; виховання моральних якостей дітей через творчість В.Сухомлинського; методика музичного виховання К.Орфа, використання кольорових паличок В.Кюізенера для розвитку логіко - математичних здібностей дошкільників, інноваційні технології образотворчого мистецтва ( ляпкографія, крапковий малюнок, поролонові малюнки, метод пальцевого живопису, метод монотипії, малювання на мокрому папері, малювання жмаканим папером та ватними паличками, штамповий живопис, колаж (поєднання декількох технологій), об»ємна аплікація, обривна аплікація тощо).
На перший план у дошкільному закладі вихователями висувалась проблема забезпечення нових підходів до організації педагогічної діяльності ДНЗ, його взаємодії з сім”єю та початковою школою.
По наступності в роботі з школою проведені такі заходи:
- дошкільники приймають участь у шкільних святах;
- проведено тематичний тиждень у одновіковій групі “ Скоро я піду до школи” ;
- проведено консультації з тем: “ Психологічний портрет першокласника”, “ Створюємо для дитини ситуацію успіху”;
- проведено “круглий стіл” на тему: “ Фізкультура старших дошкільнят у дошкільному закладі ” ( продемонстровано заняття з фізкультури з дітьми старшого дошкільного віку);
- проведено День відкритих дверей для майбутніх першокласників у Любиковицькій ЗОШ: “ Ми раді гостям”;
Педагогічними працівниками та обслуговуючим персоналом дошкільний заклад , відповідно до штатного розпису, забезпечений на 100 %.
В умовах соціальних реформ одним із найважливіших завдань у системі роботи протягом року в закладі було підвищення ефективності та якості методичної роботи. Адміністрація проводила постійний пошук змісту, форм,методів, структури методичної роботи. Це обумовлено пошуком нового стилю, нових форм спілкування з людьми в особистісно-орієнтованій освіті. Педагогічний колектив закладу постійно працював над створенням єдиного методичного простору з інноваційною діяльністю вихователів. Методична робота, а саме-консультації,семінари,колективні перегляди,конкурси сприяли розвитку творчості, ініціативи та була спрямована на підвищення якості освітнього процесу.
Кількісний і якісний аналіз оцінювання методичних заходів засвідчив, що всі вони мали науково-методичний і пізнавальний характер,сприяли підвищенню професійної компетенції педагогів, поліпшенню якості володіння різноманітними методами роботи.
В ході анкетування було визначено освітнє середовище, в якому працює колектив.
За результатами виявлено, що в ДНЗ переважає творче середовище, тобто педагогічні працівники “творять”, не очікуючи на вказівки, а робота супроводжується емоційним підйомом, позитивним оптимістичним настроєм.
Основні проблеми під час досліджень
-потребує покращення матеріальна база ігровим матеріалом, інвентарем та комп»ютерною технікою.
Стратегічним напрямком методичної роботи була робота над методичними проблемами зазначеними в перспективному та річному планах. По групах зібрано напрацьовані матеріали.
В цілому слід відмітити, що всі методичні заходи заплановані в річному плані виконані.
У дошкільному закладі протягом року планомірно проводилась робота щодо соціального захисту дітей відповідно до Конституції України, Закону України «Про дошкільну освіту», Конвенції про права дитини, а саме соціально-педагогічний патронат. Питанню соціального захисту вихователі приділяли увагу на батьківських зборах, нарадах, індивідуальних та групових консультаціях. При дошкільному закладі працює “консультативний пункт” для батьків та дітей дошкільників, протягом року надано 18 консультацій. Проводилась робота щодо попередження насильства в сім”ї, в зв”язку з цим були оформлені рубрики для батьків: “Виховуємо любов”ю”,”Поради батькам”.
Планомірно проводилась робота по розвитку креативності у дітей.
Організована робота гуртків : “ Юні екологи “ групі « Віночок», керівники , Яковець Л.М., Жучка К.М.;
“ Веселковий край “ ( нетрадиційні техніки малювання ) у групі « Ромашка», керівник, Гнатюк О.В.
“ Чарівні дзвіночки” ( вокального співу) по обох групах , керівник музичний , Савчин М.В.
Адміністрація та педагогічний колектив значну увагу приділяли вивченню рідної мови, формуванню мовної культури, навичок і поведінки мовленнєвого спілкування. У групах створене відповідне ігрове розвивальне середовище, зібраний різноманітний матеріал по розвитку мовленнєвого спілкування.
Протягом 2019 - 2020 навчального року проведені такі методичні заходи:
свята: “ День знань” ( вересень), Осіння казка” за участю батьків ( жовтень), “ Ялинка сяє зірочками” за участю батьків ( грудень), “ Мамине свято” за участю батьків ( березень).
розваги: “ Давайте познайомимось “ ( вересень), Спортивна розвага з використанням нетрадиційного спортивного обладнання ( жовтень), “Добрий Миколай “ ( грудень ),
фізкультурна розвага “ Подорож до Країни здоров»я ” ( січень ), фізкультурна розвага « Що корисно, а що шкідливо для здоров»я“ ( березень), “ Моя Україно!
тематичні тижні: ТБД ( листопад), тиждень здоров”я ( жовтень, січень, березень), Шевченківський тиждень ( березень), Скоро я іду до школи ( березень);
тематичні дні: день казки ( щомісяця), день народження В. Сухомлинського ( 28 вересня), день знань ( 1 вересня) , день здоров”я ( щомісяця), день музики ( 1 жовтня).
конкурси, виставки: “ Осінь чарівниця на витівки багата “ ( жовтень), “ Ялинкові прикраси” ( грудень), виставка малюнків “ Безпека малят “ ( листопад).
Робота з батьками
На початку навчального року , створено Раду, що 3 рази збиралася на засідання і вирішувала значущі питання по організації перебування дітей в ДНЗ в комфортних умовах; створено раду з контролю за організацією харчування дітей в ДНЗ, що провела 10 перевірок організації харчування дітей в ДНЗ з різних напрямків, згідно плану . Пройшло 1 засідання загальних батьківських зборів та по 2 засідання групових батьківських зборів по кожній групі, де слухалися актуальні питання дошкільного виховання та розвитку дітей. Проведено 4 консультації для батьків педагогічними працівниками стосовно реалізації поставлених річних завдань та 20 консультацій сестрою медичною закладу. Протягом року провели 2 днів відкритих дверей: «Ми вчимося бути гуманними» (жовтень),» Формування здорового способу життя в дошкільному закладі» (січень).
Фінансово-господарська та адміністративна діяльність
Фінансово-господарська діяльність у ДНЗ здійснювалась згідно з річним планом. Із метою забезпечення стабільної роботи закладу за сезонами були розроблені спеціальні заходи, а контроль за їх виконанням здійснювався адміністрацією та відповідними комісіями профспілкового комітету, про що свідчать наявні акти перевірок, накази.
У дошкільному закладі встановлено трьохразове харчування. Згідно рішення виконавчого комітету Любиковицької сільської ради від 24 грудня 2019 року за №326 харчування здійснюється на 24,00 гривень на день. Аналізуючи виконання норм харчування за 2019 рік слід відмітити, що фактичне споживання основних продуктів становить 92 %, так як 2018 році - 94 % , показник в загальному хороший, враховуючи стрімке здорожчання продуктів харчування та недостатність суми на харчування.
Відповідно до вимог Закону України “Про охорону праці” адміністрація спільно з профспілковим комітетом працюють над впровадженням державної політики в галузі охорони праці. Весь навчально-виховний процес здійснювався, беручи до уваги Інструкцію з охорони життя і здоров”я дітей дошкільного віку, згідно з якою інструктаж вихователів проходив щомісячно. Контроль за необхідними і безпечними умовами праці-триступеневий, за участю завідувача, відповідальних осіб, комісії з охорони праці, Ради дошкільного закладу. На належному рівні проводилась робота з дітьми та їх батьками щодо попередження дитячого травматизму. Випадків дитячого травматизму під час навчально-виховного процесу протягом року не було. Результати перевірок виконання вимог із питань охорони праці, техніки безпеки, протипожежної безпеки розглядалися на виробничих нарадах, зборах. Для працівників ДНЗ , протягом року, проводяться навчання з ЦЗ.
Таким чином, контроль із питань охорони праці та безпеки діяльності в ДНЗ у 2019-2020 н.р. мав комплексний характер і вчасно реалізовувався адміністрацією.
Пріорітетними напрямами у сфері матеріально-технічного забезпечення освітньої діяльності залишається обладнання і оснащення педагогічного процесу, медичної та фізкультурно-оздоровчої бази.
Протягом року у дошкільному навчальному закладі проведені такі заходи і придбані матеріали:
Проведені заходи і придбані матеріали Кількість Затрачені кошти
(грн) Хто здійснював фінансування
Іграшки різноманітні 23 найменувань 854.00 грн Батьківські кошти.
Миючі засоби 52 шт
Всього: 2564.00 грн
1820.00
744.00
Батьківські кошти.
Спонсорські кошти
Зошити для розвитку дрібної моторики руки. 17 шт 425.00 грн Батьківські кошти.
Матеріали для проведення поточного ремонту приміщення та території ДНЗ шт Всього: 16500 грн
2974.00грн
1056.00 грн
12470.00 грн
Спонсорські кошти
Батьківські кошти.
Державні кошти
Тюль у пральню 4 м 360 грн Спонсорські кошти
Кухонний інвентар 23 шт Всчього:1295.00 грн.
678.00 грн
617.00 грн
Державні кошти
Батьківські кошти.
Робочі журнали 7 шт 199.00 грн Спонсорські кошти
Сантехнічне обладнання 17 шт Всього: 4212.00 грн
771.00 грн
3441.00 грн
Державні кошти
Спонсорські кошти
Інвентар 11 шт Всього:585.00 грн
333.00 грн
252.00 грн
Державні кошти
Спонсорські кошти
Методичний, роздатковий і дидактичний матеріали. 13 комплектів 1453.00 грн
Батьківські кошти.
Куточки 4 шт 625.00 грн Батьківські кошти.
Основними проблемами ДНЗ є :
1. Удосконалити електричну систему опалення ДНЗ.
2. Замінити в трьохфазовому лічильнику ДНЗ трасформатори струму , що сповільнюють рух лічильника в 40 разів, в яких закінчився термін придатності.
3. Переоблаштування туалетної кімнати правого крила, відповідно до вимог;
4. Заміна дверей у приміщення , де зберігається лічильник, відповідно до вимог;
5. Забезпечити евакуаційні шляхи ДНЗ світловими показчиками » Вихід» у кількості 4 штуки, відповідно до протипожежних вимог.
6. Заміна міжкімнатних дверей у правому крилі ДНЗ;
7. Заміна підлоги в роздягальні групи «Віночок».
8. Закупити наматрацники у кількості 35 штук.
9. Провести капітальний ремонт ігрової та спальні групи « Ромашка».
10. Облаштування ДНЗ сигналізаційною системою;
11. Забезпечення ДНЗ телефонним зв”язком ;
12. Обробка горища ДНЗ вогнетривким розчином;
13.Ремонт асфальтного покриву території ДНЗ.
Діяльність ДНЗ у 2020-2021 навчальному році спрямувати на вивчення та впровадження провідних ідей педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського. Та продовжувати роботу над новою науково-методичною проблемною темою протягом 2020-2021;2021-2022;2022-2023;2023 -2024 навчальні роки “ Формування природодоцільного та сенсорно-пізнавального світогляду дошкільників шляхом експерементально -дослідницької і пошукової діяльності”.
Зважаючи на аналіз освітньої роботи у 2019-2020 навчальному році , враховуючи досягнення і перспективи розвитку , колектив Дошкільного навчального закладу ( ясла-садок ) « Сонечко» села Любиковичі ставить перед собою такі пріорітетні завдання на 2020-2021 навчальний рік :
ІІ.ЗАВДАННЯ НА НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК.
1. Працювати над розробкою та апробацією нових нетрадиційних форм проведення занять по екологічній освіті дітей дошкільного віку.
2. Розвивати позитивні уявлення в дітей дошкільного віку про життєдіяльність людини у природному довкіллі.
3. Формувати у дітей дошкільного віку компетентності художньо-продуктивної діяльності відповідно до вимог програми « Українське дошкілля».
4. Забезпечити здійснення економічної освіти дошкільнят в дошкільному закладі.
5. Працювати над формуванням національної свідомості дошкільнят.
6. Сприяти підвищенню професійної компетенції педагогічних працівників.
7. Продовжувати впроваджувати в навчально-виховний процес інноваційні технології.
8. Забезпечити наступність у роботі закладу та початкової школи в умовах використання основних засад концепції «Нова українська школа»
9. Сприяти розширенню форм та видів співпраці з родинами, прозорості та відкритості роботи закладу через роботу веб-сайту, створення відкритих груп в соціальній мережі Facebоok.
10. Спрямування роботи колективу на актуалізацію основних завдань з безпеки життєдіяльності, охорони життя і збереження здоров’я дошкільників шляхом створення сучасного розвивального середовища відповідно до вимог санітарного законодавства та формування ціннісного ставлення до свого здоров’я.
ІІІ.МЕТОДИЧНА РОБОТА З КАДРАМИ.
3.1.Підвищення педагогічної майстерності.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальний Примітка
1 Формувати у педагогів потребу щодо безперервного професійного зростання. Протягом року Котисько Т.В.
2 Створювати умови соціально-психологічного комфорту та захищеності всіх учасників педагогічного процесу. На протязі року Котисько Т.В.
3 Підвищувати свій фаховий рівень шляхом самоосвіти , впровадження у роботу з дітьми експерементально-дослідницькі, проблемно-пошукові ситуації та інші прийоми та методи, що позитивно зарекомендували себе у сучасній дидактиці;
-впроваджувати у педагогічну діяльність інноваційні технології;
-опрацьовувати методичні посібники, що будуть використовувати в роботі упродовж навчального року, а саме:
Програма розвитку дитини дошкільного віку “ Українське дошкілля “.
В.Л.Сухар “Планування роботи за сферами життєдіяльності”.
В.Л.Сухар “Дошкільнята на прогулянці”;”Фізична культура в ДНЗ”.
Ігнатієва С.А. та інші “Математика”,”Довкілля”,
”Розвиток мовлення”.
Н.А.Горошко “Зображувальна діяльність;
І.В.Лущик “Фізичне виховання джошкільників;
Н.І.Нечипорук,О.П.Томей “Розвивальні ігри для дошкільнят”;
Н.В.Чуб “Ігри упродовж дня”;
Видавнича група “Основа” “Усі заняття в дошкільному закладі”,
Л.Б.Фесюкова “Виховуємо та навчаємо”;
“300 розвивальних ігор для дітей 4-7 років”;
Н.С.Манилюк “Плануємо залюбки”;
Видавнича група “Основа””Групові та індивідуальні форми роботи в ДНЗ;
Л.Калуська,М.Отрощенко “Інновації в дошкіллі”;
Т.Поніманська,Н.Лаба “Входимо у світ”(4-5 рік життя).
У.А. Шевцова «Усі заняття в групі середнього та старшого дошкільного віку».
І.Є.Товкач « Слово, речення, звуки».
І.Є.Товкач « Звуки, букви, читання «.
М.В.Педан « Організація освітнього процесу від вересня до травня» І і ІІ частина ( 4-й рік життя , 6-й рік життя).
С.В. Ніколенко « Мій конспект» ( осінь, зима, весна), 5-й рік життя. На протязі року Педколектив
4 З метою підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки педагогів,відвідувати методичні об”єднання та інші відкриті заходи для педагогів дошкільних закладів . На протязі року Педколектив
Котисько Т.В.
5 Здійснювати контроль за самоосвітою педагогів дошкільного закладу. Постійно Котисько Т.В.
6 На нарадах при завідувачу ознайомлювати педагогічних працівників з місячними планами роботи відділу освіти та дошкільного закладу; новинками науково-методичної літератури, періодичними виданнями ; вивчати нормативні документи. Останній вівторок місяця. Котисько Т.В.
7 Приймати активну участь у Державних святах та подіях і заходах села. Протягом року Педпрацівники.
8 Систематично проводити консультації для педагогічних працівників з метою підвищення компетентності, надання практичної допомоги в удосконаленні змісту і методів навчання і виховання дітей. 1 раз у місяць Котисько Т.В.
9 З метою підвищення якості реалізації річних завдань у 2020-2021 н.р.
-створити на заняттях і в повсякленному житті мікроклімат педагогіки співробітництва;
-організувати роботу:
семінару-практикуму:”Розвиток позитивних уявлень у дітей дошкільного віку про життєдіяльність людини у природному довкіллі “. Протягом року Котисько Т.В.
10 Провести відомчу та персональну підписку періодичних видань на 2021 рік. До 25 грудня 2020 року. Педколектив
11 Відрядити на курси підвищення кваліфікації вихователя, Яковець Л.М.
Вересень - грудень 2020
року. Котисько Т.В.
3.2. ПЕДАГОГІЧНІ РАДИ.
Підготовка до педагогічної ради №1
1.Перегляд та аналіз готовності груп до нового навчального року.
2.Аналіз та оцінка оформлення куточків для батьків в групах дошкільного закладу.
3.Попереднє ознайомлення педагогічних працівників з річним планом роботи на
2020-2021 навчальний рік.
№
п\р Зміст Форма виступу Термін Відповідальний Примітка
1. Про підсумки виконання рішень попередньої педагогічної ради. Інформація 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
2 1. Про аналіз роботи педагогічного колективу за минулий 2019-2020 навчальний рік і завдання педагогічного колективу на 2020-2021 навчальний рік. Доповідь.
Ознайомлення з освітньою програмою та проектом плану. 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
3. Про організацію діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році ( Додаток до листа МОН України від 30.07.2020 № 1/9-411). Інформація, рекомендаціЇ. 28.08.
2020 р. Жучка К.М.
4 Про обговорення та схвалення спільного плану роботи ( заходів) щодо наступності ДНЗ з Любиковицькою ЗОШ І - ІІІ ступенів. Ознайомлення з проектом плану 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
5. Про підсумки літнього оздоровлення дітей у дошкільному закладі. Інформація 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
6. Про аналіз готовності груп до нового навчального року . Інформація 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
7. Про вибір освітніх програм, форм планування навчально- виховної роботи, гурткової роботи, впровадження інноваційних технологій та затвердження розкладу занять, режиму дня, графіків роботи груп тощо Обговорення. 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
Педпрацівники.
8. Погодження плану підвищення кваліфікації педпрацівників. Ознайомлення з планом. 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
Педпрацівники
9. Погодження плану атестації педпрацівників на 2020 – 2024 роки. Ознайомлення з планом. 28.08.
2020 р. Котисько Т.В.
Педпрацівники
Підготовка до педагогічної ради №2
“Художньо – продуктивна діяльність в дошкільному навчальному закладі – великий спектр діяльності з дітьми, що сприяє збагаченню духовного світу дитини, розвиває увагу, почуття». ”
(провести інтерактивним методом роботи “методичні посиденьки”)
1.Підбір,виставка та опрацювання методичної літератури з даного питання.
2.Кольсультація для педагогів: ”Види художньо – продуктивної діяльності в дошкільному навчальному закладі “ /лютий/, Гнатюк О.В.
3.Консультація для педагогів: « Літературна діяльність- як вид художньо – продуктивної діяльності в дошкільному навчальному закладі»/ листопад/, (Яковець Л.М.).
4.Консультація для батьків “ Що таке художньо-продуктивна діяльність в ДНЗ?”- /листопад/, Жучка К.М.
3.Колективні перегляди:
І. Розвага для дітей середнього і молодшого дошкільного віку за участю батьків
« З використанням всіх видів художньо-продуктивної діяльності та методики виховання моральних якостей дітей через творчість В.Сухомлинського» - /листопад/, Жучка К.М.
ІІ. Інтегроване заняття з образотворчої діяльності з використанням нетрадиційних технік , театралізованої діяльності та використанням технології ТРВЗ за участю батьків – / листопад / , Гнатюк О.В.
4.Тематична перевірка:” Стан здійснення художньо - продуктивної діяльності в ДНЗ ” ( листопад ).
5. Комплексна перевірка: « Вивчення стану організації життєдіяльності дітей групи
« Віночок» ( лютий).
№
п\р Зміст Форма виступу Термін Відповідальний Примітка
1 Про підсумки виконання рішень попередньої педради. Інформація Лютий Котисько Т.В.
2 Про види художньо –продуктивної діяльності в дошкільному навчальному закладі. Доповідь Лютий Гнатюк О.В.
3 Про образотворчу діяльність в дошкільному навчальному закладі. Співдоповідь Лютий Жучка К.М.
4. Про вимоги програми щодо здійснення музичної діяльно-сті в дошкільному
навчальному закладі. Інформація Лютий Васькевич С.М.
5 Про організацію літературної діяльності з дошкільнятами в дошкільному навчальному закладі. Інформація з досвіду роботи Лютий Яковець Л.М.
6 Про стан здійснення художньо - продуктивної діяльності в ДНЗ -/за наслідками тематичної перевірки/. Довідка Лютий Котисько Т.В.
7 Про вивчення стану організації життєдіяльності дітей групи « Віночок» -/за наслідками комплексної перевірки/. Довідка Лютий Котисько Т.В.
Підготовка до педагогічної ради №3.
“ Методика екологічної освіти дітей дошкільного віку”
І.Підбір,виставка та опрацювання методичної літератури та публікацій з дошкільної преси з питань підготовки дітей до навчання в школі-/травень/- (вихователі одновікової групи).
ІІ.Консультації для педпрацівників:
2.1. «Мета екологічного виховання в дошкільному навчальному закладі» - Яковець Л.М. - /квітень/.
2.2. « Види та форми діяльності з дошкільниками у ДНЗ, що сприяють екологічному вихованню», Гнатюк О.В.- /травень/.
ІІІ.Колективні перегляди:
3.1.Музична розвага « Весняна прогулянка з музичними інструментами з елементами екологічного виховання » за участю батьків з використанням методики К.Орфа- /березень/, керівник музичний, Васькевич С.М.
3.2. Туристичний похід екологічного спрямування у формі квесту “Пригоди у природі” (з використанням кольорових паличок В.Кюізенера за участю батьків / квітень /, Яковець Л.М.
ІV. Проведення Тижня екології – квітень.
V. Проведення моніторингу рівня знань з дітьми обох груп за ІІ півріччя -вихователі /квітень - травень/.
VІ. Попереднє ознайомлення педагогічних працівників з планом дошкільного закладу на літній оздоровчий період.
VІІ. Консультація для батьків:“ Екологічний розвиток дітей дошкільного віку через ігрову діяльність “ –/ грудень/.
VІІІ.Тематична перевірка:” Стан здійснення економічної освіти дошкільнят ”- /Дві групи/ березень/.
№ п\р Зміст Форма виступу Термін Відповідальні Примітка
1 Про підсумки виконання рішень попередньої педагогічної ради. Інформація Травень Котисько Т.В.
2 Про методику екологічної освіти дошкільнят в ДНЗ. Доповідь Травень Яковець Л.М.
3 Про вікові можливості засвоєння екологічних знань у молодшому дошкільному віці.
Співдоповідь Травень Жучка К.М.
4 Про екологічне виховання дошкільнят на заняттях з музики. З досвіду роботи Травень Васькевич С.М.
5 Про стан здійснення економічної освіти дошкільнят -/за наслідками тематичної перевірки/. Довідка Травень Котисько Т.В.
6 Про аналіз стану готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі за підсумками моніторингу рівня знань дітей одновікової групи за ІІ півріччя. Інформація Травень Гнатюк О.В.
7 Про організацію літнього оздоровлення в ДНЗ. Інформація Травень Котисько Т.В.
8 Про підсумки проведення ТБД. Довідка Травень Котисько Т.В.
9 Про забезпечення контролю за обліком дітей до 15.09; до 15.01. Інформація Травень Котисько Т.В.
3.3.ПЛАН РОБОТИ СЕМІНАРУ-ПРАКТИКУМУ З ТЕМИ:
“Розвиток позитивних уявлень у дітей дошкільного віку про життєдіяльність людини у природному довкіллі ”.
№
п\р Зміст роботи Форма роботи Відповідальний Термін Примітка
1. Про позитивні уявлення дошкільнят щодо життєдіяльності людини у природному довкіллі. Доповідь. Гнатюк О.В. Листопад
Про залучення до сприймання краси краєвидів природи у різні пори року дошкільнят. Співдоповідь Жучка К.М. Листопад
Заняття з образотворчої
діяльності « Кольорові краєвиди чотирьох пір року». Практичний показ Яковець Л.М.
Васькевич С.М. Листопад
4.Домашнє завдання:
оформити консультацію для батьків “Екологічне виховання дітей у сім»ї»“. Оформлення порад на стенді для батьків. Яковець Л.М. Листопад
2. Про становлення і розвиток методики ознайомлення дошкільнят з природою занесеною до Червоної книги України. Виступ Яковець Л.М. Січень.
Про процес формування знань дітей старшого дошкільного віку з природою, яка занесена до Червоної книги України. Інформація
Жучка К.М. Січень.
Заняття з ознайомлення дітей з природним довкіллям для дітей старшого дошкільного віку «Стежками Червоної книги». Практичний показ. Гнатюк О.В.
Васькевич С.М. Січень.
5.Домашнє завдання:
підібрати пам»ятку батькам: «Запитання дошкільникам про Червону книгу». Оформлення папки. Гнатюк О.В.
Січень.
3. 1. Про заповідники України дошкільнятам. Доповідь Гнатюк О.В. Квітень
2. Про загальну характеристику змісту знань дітей про природу, умінь, навичок вирощування рослин, догляду за тваринами. Співдоповідь Яковець Л.М. Квітень
3.Розвага по закріпленню теоретичних та практичних знань у дошкільнят по догляду за тваринами та рослинами , бережливе ставлення до природи з циклу « Здорова планета – здорова природа – здорова людина». Практичний показ. Жучка К.М.
Керівник музичний. Квітень
4.Домашнє завдання:
Організація виставки спільних малюнків батьків і дітей : «Збережемо природу». Виставка у роздягальні. Жучка К.М. Квітень
3.4.КОЛЕКТИВНИЙ ПЕРЕГЛЯД ПЕДАГОГІЧНОГО ПРОЦЕСУ.
№ п\р Зміст Термін Відповідальний Примітка
1 До педагогічної ради №2
І. Розвага для дітей середнього і молодшого дошкільного віку за участю батьків
« З використанням всіх видів художньо-продуктивної діяльності та методики виховання моральних якостей дітей через творчість В.Сухомлинського» . Листопад Жучка К.М.
2 ІІ. Інтегроване заняття з образотворчої діяльності з використанням нетрадиційних технік , театралізованої діяльності та використанням технології ТРВЗ за участю батьків . Листопад Гнатюк О.В.
3 До педагогічної ради №3
Музична розвага « Весняна прогулянка з музичними інструментами та елементами екологічного виховання » за участю батьків з використанням методики К.Орфа. Березень Васькевич С.М.
4 Туристичний похід екологічного спрямування у формі квесту
“ Пригоди у природі ” (з використанням кольорових паличок В.Кюізенера за участю батьків. Квітень Яковець Л.М.
3.5.КОНСУЛЬТАЦІЇ ДЛЯ ПЕДПРАЦІВНИКІВ.
№ п\р Тема консультації Термін проведення Відповідальний Примітка
1 Особливості роботи педпрацівників у різновіковій групі. жовтень Жучка К.М.
2 Літературна діяльність- як вид художньо – продуктивної діяльності в дошкільному навчальному закладі. листопад Яковець Л.М.
3 Музична діяльність дошкільнят у дошкільному закладі. грудень Васькеви С.М.
4 Формування національної свідомості дошкільників. січень Жучка К.М.
5 Види художньо – продуктивної діяльності в дошкільному навчальному закладі. лютий Гнатюк О.В.
6 Організація роботи з економічного виховання дошкільнят в дошкільному закладі. березень Васькевич С.М.
7 Мета екологічного виховання в дошкільному навчальному закладі квітень Яковець Л.М.
8 Види та форми діяльності з дошкільниками у ДНЗ, що сприяють екологічному вихованню. травень Гнатюк О.В.
3.6.”КРУГЛИЙ СТІЛ”
на тему:
“Дошкільник у світі економіки.
Приурочений 2020 року математики ”
1 Про поглиблення знань педагогів щодо використання сучасних методів економічного навчання. Вікторина для педагогів Котисько Т.В.
Жучка К.М.
Яковець Л.М.
Гнатюк О.В.
Васькевич С.М. Березень
2 Практичний показ : розвага для дошкільнят з використанням театралізованої діяльності
« Економіка для дошкільнят». Практичний показ Жучка К.М.
Яковець Л.М.
Гнатюк О.В.
Васькевич С.М. Березень
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:_________Т.В.Котисько
Школа молодого педпрацівника,
Васькевич Світлани Миколаївни.
№ п\р Тематика занять Термін проведення Відповідальні Примітка
1 1.Ділова документація керівника музичного.
2.Ознайомлення з навчальною програмою ДНЗ « Українське довкілля ».
3.Організація діяльності дітей. Структура заняття.
4.Розробка сценарію осіннього свята.
5.Безпека дошкільнят під час проведення занять, свят, розваг. Вересень Яковець Л.М.
2 1.Оформлення документації гуртка, проблемної теми, впровадження інноваційної технології.
2.Мистецтво спілкування з дітьми.
3.Використання наочних посібників на заняттях.
4.Інноваційні технології в дошкіллі.
5. Ідея оформлення залу осіннього свята. Жовтень Гнатюк О.В.
3 1.Оформлення портфоліо .
2.Інтерактивні форми роботи з дітьми.
3.Художнє слово в роботі з дошкільниками.
4.Розробка сценарію зимового свята. Листопад Жучка К.М.
4. 1.Робота з батьками.
2.Розподіл ролей зимового свята.
3.Ідея оформлення залу зимового свята.
4.План підготовки розваги « Добрий Миколай». Грудень Яковець Л.М.
5 1.Організація театралізованої діяльності в ДНЗ.
2.Підготовка до колективного перегляду.
3.Особливості складання та оформлення доповідей та виступів, оформлення .
4.Підсумок проведення знань дітей про зимові свята. Січень Гнатюк О.В.
6 1.Підготовка до колективного перегляду.
2.Поради щодо складання сценарію весняного свята.
3.Засоби та методи патріотичного виховання.
4.Інноваційні форми співпраці з батьками Лютий Жучка К.М.
7 1.Поради щодо оформлення зали до весняного свята .
2.Особливості співпраці з батьками.
3.Обговорення плану підготовки та проведення випускного свята.
4.Використання здоров»язберігаючих технологій.
5.Поради у підготовці та Шевченківського тижня та розваги про життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка.
Березень. Яковець Л.М.
8 1.Методи ознайомлення дітей з основами БЖД.
2.Виховання культурно – гігієнічних навичок дошкільнят.
3.Поради щодо підготовки свята в рамках ТБД.
4.Атрибутика свят, розваг, тематичних занять. Квітень Гнатюк О.В.
9 1.Особливості проведення ТБД.
2.Моніторинг вивчення життєдіяльності дошкільнят.
3.Підсумок роботи над проблемною темою та по вповадженню інноваційною технологією.
4.Обговорення педагогічних ситуацій.
5.Обговорення плану підготовки та проведення випускного свята.
Травень Жучка К.М.
3.8. План заходів
щодо запобігання та протидії булінгу
в Дошкільному навчальному закладі (ясла- садок)
«Сонечко» села Любиковичі
№ п\р Назва заходу Цільова аудиторія Термін проведення Цільова аудиторія
Діагностичний етап
1 Створення інструментарію для діагностування рівня психоемоційної напруги, тривожності, агресивності в дитячому колективі. Діти дошкільного віку Вересень 2020 року Котисько Т.В.
2 Створення інструментарію для діагностування рівня психологічного мікроклімату, рівня конфліктності в колективі. Працівники ДНЗ Вересень 2020 року Котисько Т.В.
3 Створення банку даних дітей групи ризику. Діти дошкільного віку Вересень 2020 року Вихователі груп
4 Проведення тижня
« Протидія булінгу» Діти дошкільного віку Працівники ДНЗ І тиждень вересня кожного року
07.09. – 11.09.2020 року. Котисько Т.В.
Вихователі груп
5 Спостереження за психологічним кліматом у дитячому колективі. Діти дошкільного віку Протягом року. Вихователі груп
6 Анкетування учасників освітнього процесу з питань обізнаності поняття булінг. Педагоги. Батьки. Жовтень 2020 року.
Квітень 2021 року. Котисько Т.В.
Вихователі груп
Профілактично – просвітницький, корекційно – розвивальний етап.
7 Психологічний всеобуч
« Що таке булінг? Види булінгу та шляхи подолання булінгу». Педагоги. Листопад 2020 року. Котисько Т.В.
8 Розробка пам»ятки:
« Булінг в освітньому процесі. Що робити батькам?» Батьки. Грудень 2020 року. Вихователі груп
9 Консультація: « Булінг в ДНЗ – міф чи реальність?» Батьки. Січень 2021 року Вихователі груп
10 Розробка рекомендацій
« Безпека в інтернеті. Педагоги. Батьки. Лютий 2021 року. Котисько Т.В.
Вихователі груп
11 Консультація « Що робити в складних ситуаціях та до кого звертатись за допомогою?» Батьки. Березень 2021 року Вихователі груп
12 Круглий стіл « Безпечний ДНЗ. Маски булінгу» Педагоги. Квітень 2021 року Котисько Т.В.
Вихователі груп
13 Тренінг « Подолання булінгу в дитячому колективі» Педагоги. Травень 2021 року Котисько Т.В.
Вихователі груп
14 Тематичні батьківські збори » Що робити якщо твоя дитина стала жертвою булінгу». Батьки. Травень 2021 року Вихователі груп
ІV.ВИВЧЕННЯ СТАНУ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДІТЕЙ.
№
п\р Предмет контролю Вид контролю Мета Методи Термін виконання Об”єкт вивчення Форма узагальнення результатів Розгляд результатів Виконання Перевірка виконання результатів
4.1.Охорона життя і здоров”я .
1 Створення умов в групах для охорони життя і здоров”я дітей. Попереджува
льний Запобігання нещасних випадків. Перевірка,збір і обробка інформації, оформлення основних висновків. Вересень Всі вікові групи Щоденник контролю. Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
Сестра медична
2 Організація та проведення режимних моментів. Поточний Стан виконання Закону про дошкільну освіту. Відвідування режимних моментів. Вересень
Квітень Всі вікові групи Інформація Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
Сестра медична
3 Стан техніки безпеки в ДНЗ. Оглядово-оперативний Запобігання нещасних випадків. Інструктаж,бесіди, спостереження. Жовтень Всі працівники Наказ Виробнича нарада.№2, підсумки ТБД Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
4 Дотримання трудової дисципліни усіма категоріями працівників ДНЗ. Епізодичний Дотримання посадових інструкцій,правил внутрішнього трудового розпорядку. Перевірка,збір і обробка інформації, оформлення основних висновків. Жовтень Всі працівники Акт Виробнича нарада №2. Котисько Т.В.
5 Виявлення фізичного навантаження на організм дитини під час заняття фізкультурою. Вибірковий Хронометраж Медико-педагогічний контроль. 1 раз в місяць Одновікова і різновікова групи. Протоколи Нарада при завідувачу Сестра медична
4.2.Вивчення стану організації дітей.
1 Складання планів . Параметричний аналіз Забезпечення рекомендаціями Аналіз,бесіди До 25 числа щомісяця та щоквартально. Педагогічні працівники. Затверджені плани. Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
2 Стан здійснення художньо- продуктивної діяльності в ДНЗ Тематичний Виконання програми. Відвідування занять та режимних моментів. Листопад Педагогічні працівники. Довідка,
наказ Педрада Котисько Т.В.
3 Стан роботи з дітьми, що не відвідують дошкільний заклад. Попереджувальний. З”ясування причин. Відвідування вдома,бесіди з батьками. Грудень,
Педагогічні працівники. Аналіз в щоденнику контролю. Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
4 Вивчення стану організації життєдіяльності дітей групи « Віночок» Комплексний Виконання програми, посадових обов”язків. Відвідування занять та режимних моментів, перевірка
документації, створення розвивального простору. Лютий Вихователі групи Довідка, наказ. Педагогічна рада Котисько Т.В.
5 Стан ведення та умови зберігання ділової документації. Оглядовий Дотримання нормативних аспектів. Документація Вересень,
грудень,
травень. Всі працівники Аналіз Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
6 Інноваційні підходи до організації і проведення освітньо-виховного процесу.
Персональний Забезпечення рекомендаціями Перевірка планувань,наявність матеріалу,застосування в роботі. Жовтень,
Травень Педагогічні працівники. Інформація Нарада при завідувачу. Котисько Т.В.
7 Стан здійснення економічної освіти дошкільнят Тематичний Виконання програми. Відвідування занять та режимних моментів. Березень Педагогічні працівники. Довідка,
наказ Педрада Котисько Т.В.
8 Підготовка педагогічних працівників до робочого дня. оглядово-оперативний Забезпечення функцій регулювання рекомендацій. Бесіди,спостереження,документація. Січень
Педагогічні працівники. Картка контролю. Нарада при завідувачу Котисько Т.В.
9 Стан реалізації проблемних тем педагогами ДНЗ”. Оглядовий Забезпечення функцій регулювання рекомендацій Бесіди,спостереження,документація. Травень Педагогічні працівники. Інформація Нарада при завідувачу Котисько Т.В.
10 Рівень готовності дітей до навчання в школі. Фронтальний Визначення рівня знань,умінь та навичок. Моніторинг. Вересень-жовтень
Квітень-
Травень Педагогічні працівники Наказ Педагогічна рада № 4. Котисько Т.В.
11 Спільна робота вихователів та помічників вихователя... з питань навчально-виховної роботи. Оглядовий Виконання посадових обов”язків Спостереження Травень
Педагогічні працівники, помічники вихователя Інформація Виробнича нарада №4 Котисько Т.В.
4.3.Організація харчування вихованців
№
п\р Предмет контролю Вид контролю Мета Методи Термін виконання Об”єкт вивчення Форма узагальнення результатів Розгляд результатів Виконання Перевірка виконання результатів.
1 Додержання правильності зберігання, видачі,доставки продуктів та строків їх реалізації. Оперативний Виконання інструкцій, нормативник документів, посадових інструкцій. Документація. спостереження Згідно плану Харчоблок Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Котисько Т.В.
Сестра медична
2 Додержання технології приготування їжі. Персональний Виконання інструкцій, нормативник документів, посадових інструкцій. Спостереження, документація Згідно плану Харчоблок Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Сестра медична
3 Закладка продуктів, видача їжі за графіком на харчоблоці. Вибірковий Виконання інструкцій, нормативник документів. Спостереження Згідно плану Харчоблок Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Сестра медична
4 Зняття залишків продуктів у коморі, на харчоблоці. Оперативний Виконання інструкцій, нормативник документів, посадових інструкцій. Документація 1 раз у місяць Завідувач господарством
Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Котисько Т.В.
5 Аналіз харчування Аналітичний Виконання інструкцій, нормативник документів, посадових інструкцій. Документація 1 раз у місяць Сестра медична
Журнал виконання норм харчування, звіт по виконанню норм харчування Нарада з обслуговуючим персоналом Котисько Т.В.
4.4.Санітарний стан ДНЗ.
1 Санітарний стан території ДНЗ. Поточний Дотримання вимог та графіка Спостереження 1 раз у місяць Завідувач господарством
Аналіз Нарада з обслуговуючим персоналом Сестра медична
.
2 Санітарний стан груп,харчоблоку та інших приміщень. Попереджувальний Дотримання вимог, інструкцій нормативних документів Спостереження Грудень Всі Наказ Виробнича нарада №3 Завідувач
Сестра медична
3 Додержання графіків генерального прибирання Виконавчий Дотримання графіка, наказу Спостереження Жовтень Обслуговуючий персонал Аналіз Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
Сестра медична
4 Зберігання та використання дезинфікуючих засобів Виконавчий Дотримання вимог, інструкції, посадових інструкцій Спостереження Щомісяця Обслуговуючий персонал Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
Сестра медична
4.5. Додержання співробітниками ДНЗ санітарно-епідеміологічного режиму.
1 Виконання графіку проходження співпрацівниками медичного проф.огляду. Виконавчий Дотримання вимог, інструкції, посадових інструкцій Спостереження Вересень,
грудень,
травень Працівники ДНЗ Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
Сестра медична
2 Виконання санітарно-гігієнічного режиму працівниками харчоблоку. Виконавчий Дотримання вимог, інструкції, посадових інструкцій Спостереження Квітень Харчоблок Щоденник контролю сестри медичної Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
Сестра медична
4.6. Функціонування структурних підрозділів ДНЗ.
1 Контроль за готовністю ДНЗ до
-зимового періоду;
-літнього періоду Цільовий Огляд Серпень ,
Травень Всі підрозділи ДНЗ До наказу До наказу Комісія
2 Контроль за роботою завідувача господарством:
-економне використання миючих та дезинфікуючих розчинів;
-своєчасний ремонт меблів,електричного та сантехнічного обладнання;
-за виконанням режиму економії води та електроенергії, тепла (згідно з лімітом).
-своєчасна підготовка опалення;
-здійснення вимірів опору ізоляції електрообладнання;
-виконання профілактичних робіт у системі вентиляції;
-перевірка стану електрообладнання та електропроводки;
-своєчасне завезення піску;
-посипання доріжок взимку;
-виконання ремонтних робіт у приміщеннях;
-забезпечення працівників спецодягом згідно вимог;
-забезпечення вимог щодо використання інвентарю;
-виконання інструкції з питань харчування у межах своїх посадових обов”язків. Виконавчий,
цільовий Дотримання вимог, інструкції, посадової інструкції Спостереження жовтень Завідувач господарством
Довідка Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
3 Контроль за роботою сестри медичної:
-ведення брекеражної документації;
-ведення медичної документації;
-своєчасне придбання медикаментів та строки їх використання;
-своєчасне обстеження дітей;
-аналіз захворюваності;
-своєчасне проходження медичного огляду працівниками ДНЗ;
-поглиблений огляд дітей, робота з диспансерною групою;
-виконання епідеміологічних заходів під час карантину.
Виконавчий,
цільовий Дотримання вимог, інструкції, посадової інструкції Спостереження Грудень Сестра медична
Довідка Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
4 Контроль за роботою пральні:
-наявність та дотримання графіка зміни білизни;
-дотримання норм витрат миючих засобів;
-збереження обладнання;
-виконання інструкції по ОП;
-ремонт та шиття білизни, костюмів, спецодягу;
-своєчасна заміна м”якого інвентарю. Виконавчий,
цільовий Дотримання вимог, інструкції, посадової інструкції Спостереження Березень Машиніст з ремонту та прання спецодягу (білизни)
. Картка контролю Нарада з обслуговуючим персоналом Завідувач
4.7. Фінансово-господарська діяльність
1 Контроль за своєчасним веденням документації:
-табелів щоденного відвідування дітей;
-накопичувальна відомість щодо харчування дітей; Виконавчий, цільовий Дотримання вимог, інструкції, посадової інструкції Документація
Щомісячно Всі групи,
сестра медична,
завідувач господарством. Аналіз Нарада з обслуговую-чим персоналом Завідувач
2 Витрати бюджетних та позабюджетних коштів (медикаменти, іграшки, канцтовари,господарський інвентар, ремонтні матеріали, м”який інвентар) Облік Дотримання вимог, інструкції, посадової інструкції Документація 1 раз у квартал Всі групи,
сестра медична,
завідувач господарством. Аналіз Нарада з обслуговую-чим персоналом Завідувач
V.ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПЕДАГОГІЧНА РОБОТА
5.1.Оснащення педагогічного процесу.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальний Примітка
1 Поповнити в групах ігрове розвивальне середовище. Протягом року Педпрацівники
2 Доповнювати куточки самостійної художньої діяльності в групах персонажами різноманітних казок, дитячою літературою, дидактичними іграми. Протягом року Педпрацівники
3 Придбати необхідний спортивний інвентар. Протягом року Педпрацівники.
Батьківський комітет.
4 Виготовляти нестандартний спортивний інвентар. Протягом року Педпрацівники
Батьківський комітет.
5 Систематично поповнювати інформаційними матеріалами куточки для батьків. Протягом року Педпрацівники
Сестра медична
6 Поповнювати групові науково-методичною літературою. Протягом року Педпрацівники
7 Оформити підписку на періодичні видання. До 10.12.2020 року Педпрацівники
8 Поповнити картотеку дидактичних посібників та методичної літератури. Протягом року Педпрацівники
9 Працювати над збором матеріалу педагогічної спадщини В.Сухомлинського. Протягом року Педпрацівники.
10 Створити сприятливі умови для фізичного, психічного, духовного розвитку дітей. Протягом року Котисько Т.В.
11 Проводити необхідні заходи щодо полегшення періоду адаптації новоприбулих дітей. Протягом року. Педпрацівники
Помічники вихователів.
12 Створити належні умови щодо зниження захворюваності, запобігання інфекційних захворювань. Протягом року. Сестра медична,
13 В перспективне планування по групах включати заходи з питань правової освіти. Протягом року Педпрацівники
14 Оформити в куточках для батьків рубрику “Права дитини”. Жовтень Педпрацівники
15 Надавати консультативну допомогу батькам з питань правової освіти. Протягом року. Педпрацівники.
16 Проведення роботи з педпрацівниками щодо ознайомлення з нормативними документами по здійсненню соціально-педагогічного патронату сімей. Протягом року. Котисько Т.В.
17 Провести облік дітей дошкільного віку на території сільської ради від 0 до 6 років. До 15.09.2020р Члени комісії
18 Здійснювати соціальний патронат дітей дошкільного віку шляхом бесід та анкетування батьків. Протягом року. Педпрацівники.
19 Організувати відвідування сімей, діти яких не відвідують дошкільний заклад. Протягом року. Педпрацівники.
20 Проводити просвітницьку роботу з батьками, діти яких не відвідують ДНЗ. Протягом року. Педпрацівники.
21 Скласти графік і план роботи консультаційного пункту для батьків, дітей, що не відвідують ДНЗ . До 01.10.2020р. Котисько Т.В.
Педпрацівники.
5.2.Робота з батьками.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальний Примітка
Організаційна робота
1 Вибрати раду ДНЗ з числа батьків всіх вікових груп , працівників ДНЗ , засновників , спонсорів дошкільного закладу. Жовтень Котисько Т.В.
2 Скласти план роботи ради ДНЗ. Жовтень Члени ради
3 Створити благодійний фонд розвитку дошкільного закладу. Вересень Котисько Т.В.
5.3.Спільна робота дошкільного закладу і сім”ї.
1 Залучати батьків до участі в проведенні свят та інших заходів. Протягом року. Педагогічні працівники
2 Залучати батьків до виступів на загальних та групових батьківських
зборах з метою обміну досвідом сімейного виховання. Протягом року. Педагогічні працівники
3 Залучати батьків до участі та проведення виставок в дошкільному закладі. Протягом року. Педагогічні працівники
4 Організувати батьків для участі в заходах. Протягом року. Педагогічні працівники
5.4.Загальні батьківські збори.
1. 1.Про завдання діяльності педколективу дошкільного закладу на новий 2020-2021н. р.
2. Про формування у дітей дошкільного віку компетентності щодо художньо – продуктивної діяльності відповідно до вимог програми
« Українське довкілля».
3.Про економічну освіту дошкільнят в дошкільному закладі.
4.Проведення анкетування новоприбулих батьків. Доповідь
Інформація
Виступ Жовтень
Котисько Т.В.
Гнатюк О.В.
Яковець Л.М.
Вихователі обох груп.
2. 1. Про роботу ДНЗ (ясла-садок) “ Сонечко “ села Любиковичі у 2020 - 2021 навчальному році.
2.Про рівень готовності дітей до навчання в школі.
3. Про ознайомлення з планом на літній оздоровчий період ДНЗ. Звіт
Інформація
План Травень Котисько Т.В.
Гнатюк О.В.
Сестра медична
5.5.Консультацій для батьків.
1 Що таке художньо-продуктивна діяльність в ДНЗ? Листопад Жучка К.М.
2 Екологічний розвиток дітей дошкільного віку через ігрову діяльність Грудень Гнатюк О.В.
3 Формування національної свідомості дошкільнят. Березень. Васькевич С.М.
4 Економіка для дошкільнят. Травень Яковець Л.М.
5.6.Групові батьківські збори.
Група “ Віночок “
1 1.Про програму навчання і виховання дітей молодшого та середнього дошкільного віку та особливості здійснення навчально – виховного процесу в різновіковій групі.
2.Про адаптацію дошкільнят до умов перебування в дошкільному навчальному закладі.
3.Про що потрібно знати батькам про короновірусну інфекцію COVID – 19.
4.Про вибори батьківського комітету групи. Інформація
Доповідь
Інформація
Обговорення
Вересень Жучка К.М.
Яковець Л.М.
Буткевич Г.В.
Вихователі.
Батьки.
2. 1. Про види художньо – продуктивної діяльності з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку в ДНЗ.
2.Про вплив художньо – продуктивної діяльності на розвиток дітей дошкільного віку.
3. Про колективну роботу під час здійснення художньо – продуктивної діяльності.
4.Про підготовку та проведення Новорічних свят. Практичний показ – майстер – клас від педагога.
Доповідь
Колективна робота батьків на тему
« Зима» .
Інформація, обмін думками. Грудень Жучка К.М
Яковець Л.М.
Жучка К.М.
Яковець Л.М.
Вихователі
Батьки
3. 1. Про основні аспекти ознайомлення дітей дошкільного віку з економікою.
2.Про економічне виховання дітей у сім»ї.
3.Про музичне виховання – як вид розвитку креативності у дітей дошкільного віку.
Виступ
Консультація
Інформація
Квітень-Травень Жучка К.М.
Яковець Л.М.
Васькевич С.М.
Група “ Ромашка “
1 1.Про програму навчання і виховання дітей старшого та середнього дошкільного віку та особливості здійснення навчально – виховного процесу в різновіковій групі.
2. Про поради щодо адаптації до умов ДНЗ дітей дошкільного віку .
3. Про що потрібно знати батькам про короновірусну інфекцію COVID – 19.
4.Про вибори батьківського комітету групи. Доповідь
Консультація
Інформація
Обговорення
Вересень Гнатюк О.В.
Васькевич С.М.
Сестра медична
Вихователі
Батьки.
2 1. Про види художньо – продуктивної діяльності з дітьми старшого та середнього дошкільного віку в ДНЗ.
2. Про індивідуальний підхід до дошкільнят старшого і середнього дошкільного віку під час здійснення художньо – продуктивної діяльності .
3. Про колективну роботу під час здійснення художньо – продуктивної діяльності.
4.Про підготовку та проведення Новорічних свят. Практичний показ - майстер – клас від педагога.
Доповідь.
Колективна робота батьків на тему « Зима».
Інформація, обмін думками. Грудень Гнатюк О.В.
Васькевич С.М.
Гнатюк О.В., Васькевич С.М.
Вихователі.
Батьки.
3 1. Про економічне виховання дошкільнят у ДНЗ.
2. Про економіку дошкільнятам у казках.
3.1.Про підготовку та проведення випускного балу дітей старшого дошкільного віку.
(пропозиції,поради)
3.2. Про напутні слова батькам майбутніх дошкільнят.
(записи батьків в груповій книзі відгуків “Що дав моїй дитині дошкільний заклад”). Інформація.
Консультація
Інформація , обмін думками. Квітень -Травень Гнатюк О.В.
Васькевич С.М.
Вихователі, батьки.
5.7.Дні відкритих дверей.
№ п\р Назва Термін Відповідальні Примітка
1 Мистецтво у нашому житті. Жовтень Педагогічні працівники
2 Людина в природному довкіллі. Січень Педагогічні працівники
3 Економічні знання дошкільнят Квітень Педагогічні працівники
5.8.План роботи ради ДНЗ.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальний Примітка
1 1.Про ознайомлення з планами роботи ради ДНЗ.
• 2.Про ознайомлення з обов”язками членів ради та створення комісій:
• Комісії з організації навчання та виховання, яка бере участь в організації НВП.
• Комісії з організації харчуван-ня, яка організовує громадсь-кий контроль за харчуванням.
• Фінансово-господарчої комісії, яка організує участь батьків у покращенні та зміцненні МТБ закладу.
• Комісії з питань зміцнення здоров'я дітей, яка приймає участь в організації та прове-денні оздоровчої роботи з ді-тьми, а також профілактичної роботи з безпеки життєдіяль-ності дітей.
• Комісії художньо-естетичного напрямку, яка займається залученням батьків до участі у проведенні свят, допомагає в оформленні груп та приміщень ДНЗ.
3.Про вирішення організаційно-господарських питань ДНЗ.
Жовтень Котисько Т.В.
Члени ради
2 1.Про шляхи допомоги ради в організації господарської роботи в ДНЗ.
2.Про спільне вирішення питань поліпшення умов для здобуття дошкільної освіти , зміцнення матеріально - технічної бази. Січень Котисько Т.В.
Члени ради
3 1.Про підсумки організації роботи ПР за 2020-2021 навчальний рік (аналіз голови ради).
2.Про організацію поточного ремонту ДНЗ (намітки,шляхи дієвої допомоги ради).
3.Про пропозиції щодо морального і матеріального заохочення учасників навчально - виховного процесу . Травень Котисько Т.В.
Члени ради.
5.9. План роботи Ради з контролю за організацію харчування
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальний Примітка
1 1.Про ознайомлення з планами роботи Ради з контролю за організацією харчування.
2. Про ознайомлення з обов”язками членів ради та графіком контролю за організацією харчування на І півріччя.
3.Про ознайомлення з нормативними документами, що регламентують здійснення харчування та вимогами щодо здійснення харчування в ДНЗ . Вересень Котисько Т.В.
Члени Р.
2 1.Про підсумки роботи ПР за І півріччя.
2.Про інформацію про проведений контроль за здійсненням харчування дітей в ДНЗ за І півріччя, згідно протоколів.
3.Про аналіз харчування дітей за 2020 рік. Січень Котисько Т.В.
Члени Р.
3. 1.Про підсумки організації роботи ради за 2020-2021 навчальний рік (аналіз голови Ради).
2.Про ознайомлення з вимогами харчування дітей в літній період. Травень Котисько Т.В.
Члени ради
5.10.Свята
№ п\р Заходи Термін виконання Відповідальний Примітка
1 “День знань”(всі групи) 01.09.2020 Вихователі
Керівник музичний.
2 “Осіння казка”(одновікова група)
“В ліс прийшла красуня осінь”(різновікова група). Жовтень Вихователі
Керівник музичний.
3 “Ялинка сяє зірочками” (всі групи) Грудень Вихователі
Керівник музичний.
4 “Мамине свято”(всі групи) Березень Вихователі
Керівник музичний.
5 “Садочку рідний,
прощавай!”(група « Ромашка») Червень Вихователі
Керівник музичний.
5.11.Розваги,спортивні свята.
№ п\р Зміст Термін виконання Відповідальні Примітка
1 Розвага “Давайте познайомимось”(всі групи) Вересень Вихователі
Керівник музичний.
2 Спортивна розвага з використанням нетрадиційного спортивного обладнання ( в рамках ТЗ). жовтень Яковець Л.М.
Керівник музичний.
3 Розвага “ Добрий Миколай”
(всі групи) Грудень Керівник музичний.
4 Фізкультурна розвага “Подорож до Країни здоров»я ”(всі групи) Січень Гнатюк О.В.
Керівник музичний.
5 Розвага « Стрітення». Лютий (15.02) Яковець Л.М.
Керівник музичний.
6 Фізкультурна розвага « Що корисно, а, що шкідливо для здоров»я». Березень Жучка К.М.
Керівник музичний.
7 Фізкультурне свято:”Тато,мама і я-спортивна сім”я”. Квітень-Травень Вихователі
Керівник музичний.
8 Розвага “ Моя Україна!” (всі групи). Квітень-Травень Керівник музичний.
9 Спортивне свято “ Ми вогню не боїмося , з ним боротися вчимося”. Квітень-Травень Жучка К.М.
Керівник музичний.
5.12.Гурткова робота.
№ п\р Назва гуртка Термін Керівник Примітка
1 “Школа маленьких дослідників ” (дослідницька робота) – група
« Віночок». 2 рази на місяць Яковець Л.М.
Жучка К.М.
2 “Юні ерудити» ( навчання гри у шашки) - різновікова група. 2 рази на місяць Гнатюк О.В.
.
3 “Дзвіночки”
(вокального співу)-дві групи. 2 рази на місяць Васькевич С.М.
5.13.Тематичні тижні
№ п\р Назва Термін виконання Відповідальний Примітка
1 Тиждень здоров”я “ Ти - людина “. Жовтень Педпрацівники
2 Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності :
-видання наказу про підготовку та проведення ТБД;
-створення творчої групи по підготовці та проведенню ТБД;
-обговорення на нараді при завідувачу підготовку і проведення ТБД;
-виготовлення пакетів індивідуального захисту на кожну дитину;
-складання і затвердження планів проведення ТБД;
-контроль за роботою працівників під час ТБД;
-видання наказу та написання довідки про підсумки проведення ТБД. Листопад Вихователі
Керівник музичний
Сестра медична
Працівники ДНЗ
3 Тиждень здоров”я « Ти – здоровий». Січень Вихователі
Керівник музичний
4 Шевченківський тиждень
(планування вихователів) Березень
( ІІ-ІІІ тиждень місяця) Вихователі
Керівник музичний
5 Тиждень здоров”я »Що корисно, що шкідливо «. Березень Працівники ДНЗ.
6 Тиждень економіки Березень Педпрацівники
7 Скоро я іду до школи Квітень Вихователі одновікової групи
8 Тиждень екології. Квітень Педпрацівники
9 Тиждень безпеки дитини:
-видання наказу про підготовку та проведення ТБД;
-створення творчої групи по підготовці та проведенню ТБД;
-обговорення на нараді при завідувачу підготовку і проведення ТБД;
-виготовлення пакетів індивідуального захисту на кожну дитину;
-складання і затвердження планів проведення ТБД;
-контроль за роботою працівників під час ТБД;
-видання наказу та написання довідки про підсумки проведення ТБД. Квітень-Травень Вихователі
Керівник музичний
Сестра медична
Працівники ДНЗ
5.14.Тематичні дні.
№ п\р Назва Термін виконання Відповідальний Примітка
1 День казки (ознайомлення з казкою, основною ідеєю казки за вибором вихователів) Останній четвер місяця Вихователі
Керівник музичний
2 День народження В.Сухомлинського (27, 26)-
28 вересня Жучка К.М.
2 День знань Вересень (02.09.) Вихователі
Керівник музичний
3 Дні здоров”я Останній вівторок місяця Вихователі
Керівник музичний
4 День ЦО (в рамках ТБД) Квітень-Травень Працівники ДНЗ.
5 День Чорнобильської катастрофи 26 квітня Працівники ДНЗ
6 День вишиванки ( флешмоб
« Українська вишиванка по світу крокує» 16 травня Працівники ДНЗ
5.15.Конкурси,виставки.
№ п\р Назва Термін виконання Відповідальний Примітка
1 Огляд-виставка “Осінь чарівниця на витівки багата” (природний матеріал). Жовтень Вихователі,
батьки.
2 Огляд-виставка “Ялинкові прикраси” Грудень Вихователі,
батьки.
3
Конкурс-виставка малюнків
“ Безпека малят”.
Листопад, Вихователі,
батьки.
5.16.Використання інноваційних технологій.
№ п\р Назва технології Завдання Термін Відповідальний При-мітка
1 Виховання моральних якостей дітей через творчість В.Сухомлинського 1.Виховувати у дітей доброту, чесність, привітність, працьовитість, дружні відносини на прикладі творів В.Сухомлинського.
2.Залучати батьків до виготовлення поробок разом з дітьми « Природа і ми».
3.Продовжувати знайомити дітей із творами В.Сухомлинського. Протягом року Жучка К.М.
2 Використання кольорових паличок В.Кюізенера для розвитку логіко - математичних здібностей дошкільників. 1. Продовжувати впроваджувати інноваційну технологію на заняттях та в повсякденному житті.
2. Провести консультацію для медпрацівників « Про багатофункціональний математичний посібник – палички Кюізенера».
3. Провести розвагу для дітей
« Давайте пограємо разом». Протягом року Яковець Л.М.
3 ТРВЗ 1. Накопичити матеріал до Д/Г
« На що схожий» та « Доповни речення».
2.Накопичити матеріал для вивчення фізкультхвилинок за допомогою ТРВЗ з дітьми старшого дошкільного віку.
3.Продовжувати впроваджувати інноваційну технологію ТРВЗ на заняттях з дітьми . Протягом року Гнатюк О.В.
4 Використання концепції К. Орфа в музичному вихованні. 1. Створити інформаційну базу щодо впровадження методики Карла Орфа.
2.Впроваджувати методику Карла Орфа на заняттях з
музики.
3.Розробляти конспекти занять з використанням методики Карла Орфа. Протягом року Васькевич С.М.
5.17.Реалізація проблемних тем педпрацівників.
№ п\р Проблемна тема Завдання Термін Відповідальний Примітка
1 Розвиток музичних здібностей дітей за допомогою ігрової методики навчання співу. 1.Розробляти конспекти занять з використанням ігрової методики навчання співу.
2.Накопичувати наочний матеріал до розроблених конспектів.
3. Підбирати та виготовляти матеріал до музично – ритмічної діяльності дітей з використанням ігрової методики навчання співу. Протягом року Васькевич С.М.
2 Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі 1. Виготовити ігри для сенсорного розвитку для дітей старшого дошкільного віку.
2.Зібрати сипучі речовини для формування у дітей вміння визначати об»єм сипучих речовин за допомогою умовної мірки.
3.Застосовувати набуті матеріали на заняттях з логіко – математичного розвитку. Протягом року Гнатюк О.В.
3 Організація пошуково – дослідницької роботи з дітьми дошкільного віку. 1.Поновлювати папку методичними матеріалами з даної проблеми.
2.Працювати над накопиченням експонатів з циклу « Рослини України».
3.Організувати роботу гуртка пошуково – дослідницької діяльності
« Щкола маленьких дослідників».
Протягом року Яковець Л.М.
4 Використання ейдетики в розумовому розвитку дошкільників 1. Продовжувати розвивати у дітей асоціативне мислення, зорову пам»ять, фантазію, творчу уяву.
2.Розробити конспекти занять з використанням ейдетичних занять.
3.Продовжувати виготовляти дидактичні ігри та демонстраційний матеріал.
Протягом року Жучка К.М.
5.18.Співпраця зі школою.
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач
ДНЗ ( ясла-садок) “Сонечко”
_____________:(Т.В.Котисько)
ПЛАН
забезпечення наступності у роботі
Любиковицького дошкільного навчального закладу
( ясла-садок )“Сонечко”
та Любиковицької ЗОШ І-ІІІ ступенів у 2020-2021 навчальному році .
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальні Примітка
І -Обговорення і затвердження основних напрямів спільної роботи ДНЗ та Любиковицької ЗОШ .
- Укладання угоди по співпрацю. Протягом року
Серпень Котисько Т.В.
Костецька Н.М.
ІІ. До спільного плану дошкільного закладу і школи включити такі заходи:
2.1.Участь вихованців ДНЗ у святі Першого дзвоника та Останнього дзвоника. Вересень
Травень Котисько Т.В.
2.2.З метою підвищення мотиваційної та психологічної готовності дітей до навчання в школі, систематично використовувати в роботі:
-читання творів про школу;
-бесіди з дошкільниками про школу;
-знайомство старших дошкільників з правилами для учнів. Протягом року Педпрацівники
2.3.Організувати відвідування вчителями початкових класів занять та режимних процесів в ДНЗ та в школі. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
2.4.Відвідувати методичні об”єднання вчителів початкових класів та запрошувати на методичні об”єднання вчителів в дошкільний заклад. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
2.5.Вихователям і вчителям приймати участь в педагогічних радах школи та дошкільного закладу. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
2.6.Запрошувати вчителів та учнів початкових класів на святкові ранки, колективні перегляди та розваги в дошкільний заклад. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
2.7.Залучати учнів до власноручного виготовлення іграшок-прикрас до проведення свят. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
2.8.Діагностика готовності до шкільного навчання дітей одновікової групи. Грудень
Травень Взаємно вчителі та вихователі.
2.9.Обстеження звуковимови у дітей та проведення індивідуальної роботи педагогічними працівниками щодо формування звуковимови. Вересень
Травень
Протягом року. Вихователі обох груп.
2.10.Сприяти комплектації класу шестирічок Любиковицької ЗОШ на базі дошкільного закладу. До 1-го вересня. Котисько Т.В.
2.11. Сприяти здійсненню соціально-педагогічного патронату дітей старшого дошкільного віку, що не відвідують дошкільний заклад.
Протягом року. Костецька Н.М.
2.12.Проводити консультації для батьків з питань підготовки дітей до навчання в школі.
Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
ІІІ. Організаційна та шефська допомога
3.1.Провести організаційну зустріч вихователів та вчителів з метою ознайомлення з річним планом та обговорення спільної роботи. Вересень Котисько Т.В.
Костецька Н.М.
3.2.Дітям одновікової групи приймати участь у шкільних святах. Протягом року. Взаємно вчителі та вихователі.
3.3. Провести в одновіковій групі ДНЗ тематичний тиждень
“ Скоро я піду до школи” Квітень Вихователі одновікової групи.
3.6.Консультації для батьків:
-”Психологічний портрет першокласника”.
-”Створюємо для дитини “ситуацію успіху””. Жовтень-Березень Психолог ЗОШ
Вихователі одновікової
групи.
3.7.День відкритих дверей для майбутніх першокласників у Любиковицькій ЗОШ:”Ми раді гостям”. Січень Завідувач ДНЗ,
завуч школи.
3.8. На педагогічній раді № 1 ознайомити педагогічних працівників ДНЗ з планом “Наступності у роботі ДНЗ і Любиковицької ЗОШ І-ІІІ ступенів у 2020 -2021 навчальному році “. 20.08.2020 Котисько Т.В.
ІV. Робота з батьками майбутніх першокласників.
4.1.Оформити методичні рекомендації для батьків:
-”Як підвищити працездатність шестирічок?”
-”Креативність малюків нашої групи”.
Листопад
Квітень Вихователі
4.2.Поповнювати куточки для батьків інформацією з питань підготовки малюків до школи. Протягом року Вихователі
4.3.Проводити індивідуальні бесіди з батьками за результатами моніторингу рівня засвоєння знань дітей. Грудень
Травень
Вихователі
4.4.На батьківських зборах заохочувати та відмічати батьків,які є активними учасниками освітньо-виховного процесу. Протягом року. Котисько Т.В.
4.5.Оформляти тематичні ширми з інформацією для батьків з проблемних питань, над якими працюють вихователі групи. Грудень
Травень Вихователі
Угода про співпрацю
між Дошкільним навчальним закладом
( ясла - садок ) “ Сонечко “ села Любиковичі та Любиковицькою загальноосвітньою школою І- ІІІ ступенів.
Любиковицький дошкільний навчальний заклад ( ясла - садок ) “ Сонечко “ в особі завідувача, Котисько Т.В.
Любиковицька загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів в особі директора, Костецької Н.М. уклали дану угоду.
І.Предмет угоди
Здійснення взаємодії навчальних закладів: школи і ДНЗ з метою забезпечення наступності навчально - виховного процесу, соціальної адаптації дошкільника до умов учбової діяльності в школі.
ІІ. Мета угоди
Спільна розробка і реалізація моделей взаємодії навчальних закладів, забезпечуючи наступність:
-у програмах, ефективних педагогічних технологіях;
-формах і методах роботи педагогів з дітьми;
-здійсненні педагогічної співпраці з батьками.
ІІІ.Обов”язки сторін
3.1. ДНЗ забов”язується:
1. Брати участь у спільних зі школою теоретичних і практичних семінарах з метою підвищення професійного рівня педагогів і забезпечення таким чином оптимального рівня якості освіти.
2. Ознайомити вихователів та інших спеціалістів, що працюють з дітьми старшого дошкільного віку, з варіантами корекції практичних умінь і навичок майбутніх першокласників.
3. Надавати батькам консультаційно - діагностичну допомогу в рішенні питань соціальної адаптації дітей до умов шкільного життя.
4. Ознайомити батьків з програмами розвитку дітей старшого дошкільного віку в умовах дошкільного закладу та першого класу школи, проводити відкриті заняття та інші методичні заходи.
5. Регулярно проводити відкриті перегляди різних видів діяльності у випускних групах дошкільного закладу для вчителів початкових класів з метою демонстрації кращих зразків педагогічних технологій і обміну досвідом.
6. Відповідно до спільного плану роботи ДНЗ і ЗНЗ проводити фізкультурно - спортивні, літературно - музичні і театралізовані свята.
3.2.Школа зобов”язується :
1.Вивчити особливості освітньої роботи з дітьми старшого дошкільного віку в умовах ДНЗ.
2.Комплектувати перші класи на диференційованій основі і забезпечити наступність у роботі на рівні початкової ланки школи.
3.Проводити протягом року консультативну і методичну роботу, спрямовану на забезпечення успішності адаптації дітей до умов школи, використовуючи взаємовідвідування, спільні семінари тощо.
4. У процесі шкільного навчання продовжити роботу по забезпеченню фізичного, психічного і емоційного благополуччя дітей, розвитку їх творчих здібностей у різних видах діяльності.
5. Спільно з спеціалістами ДНЗ обговорювати підсумки успішності випускників, причини неуспішності, проблеми адаптації.
6. Проводити відкриті уроки вчителів початкових класів для вихователів, інших спеціалістів ДНЗ з метою демонстрації кращих зразків педагогічних технології і обміну досвідом.
7. Проводити ознайомлювальні зустрічі вчителів початкових класів з майбутніми першокласниками і їх батьками.
8. Брати участь у батьківських зборах, що проводяться в ДНЗ з питань підготовки дитини до школи.
9. Проводити у канікулярний період спільні заходи із залучення дітей старшого дошкільного віку, учнів початкових класів та їх батьків.
10. Проводити інформаційну роботу серед населення щодо обов»язковості отримання дітьми 5-річного віку дошкільної освіти.
ІV.Строк дії угоди:
4.1.Строк дії угоди: початок : 01 вересня 2020 року.
Завершення: 31 серпня 2021 року.
V. Юридичні адреси сторін
Дошкільний навчальний заклад ( ясла - садок ) “ Сонечко “ комунальної власності Любиковицької сільської ради
Ідентифікаційний код юридичної особи: 33916045.
34510, Рівненська обл., Сарненський район, село Любиковичі, вулиця Центральна, будинок 38. Любиковицька загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів сарненської районної ради Рівненської області
Ідентифікаційний код юридичної особи:
22558731.
34510, Рівненська обл., Сарненський район, село Любиковичі, вулиця Центральна, будинок 42.
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
Директор ЗНЗ:_________Костецька Н.М.
VІ.АДМІНІСТРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ.
6.1.План адміністративно-господарської роботи.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальні Примітка
1 Забезпечити готовність дошкільного закладу до прийняття дітей відповідно до санітарних норм по обладнанню та утриманню дошкільного закладу. Вересень Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
2 Провести комплектування вікових груп . Вересень Котисько Т.В.
3 Скласти:
-штатний розпис, тарифікаційні списки.
-річний статистичний звіт,
-комплектацію дітей,
-графіки роботи на 2020-2021 навчальний рік. Вересень
січень серпень Котисько Т.В.
4 Провести профілактичні роботи по підготовці приміщення до зимового періоду. Жовтень Шеремета О.М.
5 Провести ревізію особових справ, оформити їх відповідно до сучасних вимог. Жовтень Котисько Т.В.
6 Удосконалювати матеріальну базу дошкільного закладу. Протягом року Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
7 Приймати заходи з питань підготовки дошкільного закладу до роботи в осінньо-зимовий та весняно-літній період. Протягом року Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
8 Провести вчасну заготівлю овочів та консервації на зимовий період для задоволення потреб у дитячому харчуванні. Жовтень
Шеремета О.М.
9 З метою недопущення травматизму, проводити інструктажі з працівниками. Протягом року Шеремета О.М.
10 Забезпечити своєчасне проходження медичного обстеження працівниками з метою дотримання термінів проходження медичних оглядів. Протягом року Сестра медична.
11 Організувати перевірки дотримання всіма працівниками ДНЗ посадових та функціональних обов”язків. Згідно плану. Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
12 Дотримуватись використання коштів відповідно до виділеного кошторису. 1 раз у квартал. Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
13 Здійснювати контроль за збереженням твердого та м”якого інвентарю у осіб, які відповідальні за збереження. Протягом року Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
12 З метою недопущення помилок в організації харчування дітей в ДНЗ здійснювати постійний контроль за харчуванням. Протягом року Котисько Т.В.
Сестра медична
13 Своєчасно здійснювати ремонт електроприладів та технологічного обладнання в ДНЗ. Протягом року Шеремета О.М.
14 Здійснювати систематичний контроль за економією електроенергії та інших ресурсів. Щодня Шеремета О.М.
15 Забезпечити безперебійне постачання дошкільного закладу миючими та дезинфікуючими засобами. На протязі року. Шеремета О.М.
16 Робота з трудовими книжками, особовими справами працівників. 1 раз в квартал. Котисько Т.В.
17 Відповідно до строків реалізації, проводити інвентаризацію та списування майна. 1 раз в рік. Шеремета О.М.
18 Вчасно подавати звіти та інформацію в державні органи. На протязі року Котисько Т.В.
Калюш М.М.
Шеремета О.М.
Сестра медична.
19 Провести якісний поточний ремонт приміщень дошкільного закладу. Червень Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
20 Організація робіт на клумбах ДНЗ. Квітень-жовтень Шеремета О.М.
21 Організація літніх оздоровчих заходів. Травень Котисько Т.В.
6.2.Охорона життя і здоров”я дітей.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальні Примітка
1 Систематично проводити інструктажі з працівниками ДНЗ:
-з ТБ та ППБ
-по охороні життя і здоров”я дітей. 1 раз у квартал,
1 раз у місяць. Шеремета О.М.
Котисько Т.В. Наказ по ДНЗ
Журнали інструктажу
2 На виробничій нараді №1 переглянути посадові інструкції та обов”язки персоналу. Вересень Шеремета О.М.
Котисько Т.В. Посадові інструкції
3 З метою запобігання нещасних випадків, стежити за дотриманням ТБ в приміщенні та на вулиці. Протягом року Комісія по ТБ Інформація до відома
4 Надавати методичну допомогу педагогам з питань ППБ,ТБ,ПДР серед дітей при проведенні занять та інших заходів на дану тематику. Протягом року. Шеремета О.М. Консультації,бесіди,література.
5 Розробити заходи,спрямовані на дотримання дітьми правил дорожнього руху та забезпечити їх виконання. Жовтень
Протягом року. Педагогічні працівники Заходи
6 Організувати та провести в ДНЗ ТБЖД Листопад
Квітень-травень Педагогічні працівники. За річним і календарним планом.
7 В план літнього оздоровчого періоду включити проведення заходів по охороні життя і здоров”я вихованців дошкільного закладу. Травень Котисько Т.В. План роботи на літній період.
8 Забезпечити виконання нормативних документів з охорони праці, техніки безпеки, пожежної охорони, виробничої санітарії та гігієни, з охорони життя дітей в дошкільному закладі та позо ним. Постійно Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
Педагогічні працівники. Бесіди,
консультації,
огляди тощо.
9 Підвищити особисту відповідальність співробітників у період проведення масових заходів. Постійно Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
Педагогічні працівники. Заходи
10 Поповнювати інформаційні куточки для батьків інформацією з ТБЖД Протягом року Педагогічні працівники. Інформація
11 Скласти акти:
-готовності ДНЗ до нового навчального року:
-обстеження придатності споруд ігрового майданчика. Серпень Комісія по ТБ Акти
6.3.БЖД в дошкільному закладі.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальні Примітка
1 Провести анкетування батьків з питань безпеки життєдіяльності дітей. Листопад (ТБД) Вихователі
2 Провести конкурс дитячих малюнків :”Безпека малят”. Травень Вихователі
3 На протязі навчального року проводити пожежно-профілактичну роботу в дошкільному закладі. Протягом року. Вихователі
4 Включати в заняття з ознайомлення з навколишнім,з природою,розвитку мовлення наступні теми:
-правила користування електроприладами;
-якщо ти вдома сам;
-як поводитися з чужими людьми;
-правила поведінки на воді;
-отруйні гриби і рослини;
-навіщо ми миємо руки та інші. Протягом року. Вихователі
5 Поповнити групові художньою та дитячою літературою з питань ТБЖД. Протягом року. Вихователі
6 Систематизувати наочний та дидактичний матеріал з даної теми. Протягом року. Вихователі
7 Питання охорони життя і здоров”я дітей розглядати на батьківських зборах та нарадах при завідувачу. Протягом року. Вихователі
6.4.Питання для розгляду на нараді при завідувачу.
№ п\р Зміст роботи Термін Відповідальні Примітка
1 Ознайомлення з наказами, розпорядженнями управління освіти, райдержадміністрації, сільської ради. По мірі надходжень. Котисько Т.В.
2 Ознайомлення з планами роботи на місяць відділу освіти та дошкільного закладу. Останній вівторок місяця. Котисько Т.В.
3 Аналіз харчування дітей в дошкільному закладі та дотримання інструкції з харчування в дошкільному закладі. Щомісяця.
Письмові звіти. Сестра медична.
Шеремета О.М.
Селезень О.М.
Тушич І.П.
4 Вивчення нормативних документів. Щомісяця Котисько Т.В.
5 Аналіз відвідування дітьми груп дошкільного закладу (внесення пропозицій колективу щодо вирішення цього питання). Грудень Котисько Т.В.
Сестра медична.
6 Проведення оздоровчих заходів в режимі дня. 1 раз у квартал ( листопад, лютий, квітень ). Педпрацівники
7 Стан ділової документації у всіх вікових групах (вироблення єдиних вимог щодо естетики документації груп,завгоспа,сестри медичної,харчоблоку) 1 раз у квартал
( вересень, грудень, травень). Котисько Т.В.
8 Дотримання посадових інструкцій та виконавської дисципліни 1 раз у місяць Котисько Т.В.
9 Аналіз санітарного стану харчоблоку та комор завідувача господарством. ( за наслідками перевірок завідувача, сестри медичної та актів СЕС.Звіт осіб відповідальних за дотримання санітарного стану). 1 раз у 2 місяці ( жовтень, січень, березень, травень ). Котисько Т.В.
Сестра медична.
10 Новинки методичної та педагогічної літератури та статей преси (обговорення,внесення пропозицій,поради). Щомісяця Котисько Т.В.
11 Питання, які виникають у ході організації та проведення навчально-виховної роботи. По мірі виникнення Всі працівники.
12 Проведення в дошкільному закладі ТБД. Листопад
Травень Всі працівники
6.5.Виробничі наради.
№ п\р Зміст роботи Форма виступу Термін Відповідальні Примітка
Виробнича нарада №1
1 Про правила внутрішнього трудового розпорядку в дошкільному закладі. Затвердження графіку роботи колективу на 2020-2021 навчального року. Ознайомлення з наказами на новий навчальний рік. Документи Вересень Котисько Т.В.
2 Про аналіз готовності груп, приміщень та території дошкільного закладу до нового навчального року.(Аналіз проведення поточного ремонту, за наслідками огляду дошкільних закладів). Інформація Вересень Котисько Т.В.
3 Про стан оздоровлення дошкільнят на базі дошкільного закладу. Звіт Вересень Котисько Т.В.
4 Про технічний стан дошкільного закладу. Інформація Вересень Шеремета О.М.
Виробнича нарада №2
1 Про виконання рішень попередньої виробничої наради. Інформація Листопад Котисько Т.В.
2 Про виконання посадових , функціональних обов”язків. дотримання трудової дисципліни всіма категоріями техперсоналу ДНЗ. Інформація Листопад Шеремета О.М.
3 Про здійснення харчування в ДНЗ. Аналіз Листопад Сестра медична.
4 Про результати проведення ТЗЗОБЖД в дошкільному закладі. Інформація, наказ Листопад Вихователі.
Котисько Т.В.
5 Про хід виконання плану заходів із запобігання і протидії корупції у дошкільному навчальному закладі в 2020 році» Інформація, наказ Листопад Котисько Т.В.
Виробнича нарада №3
1 Про виконання рішень попередньої виробничої наради. Інформація Березень Котисько Т.В.
2 Про стан харчування в дошкільному закладі. Інформація Березень Сестра медична.
3 Про підготовку та проведення ТБД та дня ЦЗ. Розгляд проекту плану підготовки і проведення ТБД та Дня ЦЗ. Березень Котисько Т.В.
4 Про дотримання санітарно - гігієнічного режиму в ДНЗ. Інформація
Наказ Березень Котисько Т.В.
Сестра медична.
Виробнича нарада №4
1 Про виконання рішень попередньої виробничої наради. Інформація Травень Котисько Т.В.
2 Про обстеження рівня розвитку у дітей.(Аналіз проблем, що виникли. Визначення шляхів усунення недоліків.) Інформація Травень Вихователі
3 Про результати проведення ТБЖД в дошкільному закладі.(Звіти вихователів. Інформація завідувача. Ознайомлення з наказом по ДНЗ за результатами проведення ТБЖД). Інформація, наказ Травень Вихователі.
Котисько Т.В.
4 Про спільну роботу вихователів та помічників вихователя…з питань навчально-методичної роботи ( за наслідками контролю). Інформація Травень Котисько Т.В.
5 Про план роботи колективу ДНЗ на літній оздоровчий період.(Нотатки завідувача. Пропозиції колективу щодо реалізації намічених завдань). План Травень Котисько Т.В.
Шеремета О.М.
6.6.Загальні збори трудового колективу .
1 1. Про вибори секретаря зборів, що проводяться в дошкільному закладі.
2. Про завдання колективу ДНЗ на новий 2020 - 2021 навчальний рік.
3. Вибори ради ДНЗ. Легалізація батьківських комітетів груп.
4.Про затвердження складу комісії з розслідування нещасних випадків.
Інформація
Інформація
Обговорення
Обговорення Жовтень Котисько Т.В.
2 1.Про звіт завідувача ДНЗ з питань статутної діяльності.
2.Про рівень підготовки дітей одновікової групи до навчання в школі за наслідками проведеного моніторингу рівня засвоєння знань за рік.
3.Про стан економічної та фінансово - господарської діяльності ДНЗ. (Звіт пожежно - технічної комісії ) .
3.Про створення комісії з соціального страхування. Звіт
Інформація
Звіт
Травень Котисько Т.В.
Вихователі одновікової групи
Завідувач господарством
Колектив ДНЗ.
6.7. Комісія з соціального страхування.
1 1.Про вибори секретаря комісії.
2. Про обрання голови та заступника комісії СС.
3. Про розподіл обов”язків членів КСС.
4. Про план роботи КСС.
Інформація
План Вересень Котисько Т.В.
Члени КСС
6.8. Експертна комісія.
1.
2. 1. Про вибори секретаря комісії.
2. Про аналіз результатів роботи ЕК.
3. Про перегляд ,уточнення та затвердження номенклатури справ на наступний рік.
4. Про затвердження плану роботи ЕК на наступний рік.
Інформація.
Аналіз.
Проект плану. Грудень
1.Про експертизу цінності зберігання ( строки зберігання документації).
2. Про план роботи на рік. Інформація.
Звіт. Січень Котисько Т.В.
Члени комісії.
Додаток до річного плану №1
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
ПЛАН
сестри медичної Любиковицького дошкільного
навчального закладу “Сонечко” на 2020-2021 навчальний рік.
Додаток до річного плану №2
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
План заходів із зміцнення і збереження здоров»я дошкільнят у ДНЗ.
№ з/п Заходи Термін виконання Відповідальні Примітка
Забезпечення здорового способу життя
1 Створення умов для оптимальної адаптації дітей у дошкільному закладі
протягом року Педпрацівники
2 Чітке дотримання режиму дня протягом року Педпрацівники
Сестра медична
3 Регулювання фізичних навантажень на дітей із урахуванням індивідуальних та вікових особливостей протягом року Педпрацівники
Сестра медична
4 Забезпечення позитивного психологічного мікроклімату в групах протягом року Вихователі
5 Дотримання температурного режиму протягом року Вихователі,
Сестра медична
Організація рухового режиму
1 Ранкова гімнастика щоденно Вихователі
2 Заняття з фізкультури згідно з розкладом Вихователі
3 Фізкультура на свіжому повітрі в дні коли немає занять з фізкультури Вихователі
4 Рухливі ігри щоденно Вихователі
5 Гімнастика пробудження щоденно Вихователі
6 Фізкультурні хвилинки та фізкультурні паузи
щоденно Вихователі
7 Пальчикова гімнастика щоденно Вихователі
8 «Хвилинки-здоровинки» щоденно Вихователі
9 Моніторинг фізичної підготовленості дітей вересень, травень Вихователі
Сестра медична
10 Пішохідні переходи 1 раз на тиждень Вихователі
11 Фізкультурні свята та розваги 1 раз на місяць Вихователі
12 Дні здоровя 1 раз в місяць Вихователі
Профілактика захворюваності
1 Загартування з урахуванням стану здоров'я дітей:
• прогулянки на свіжому по-вітрі незалежно від погод-них умов
• умивання обличчя та полос-кання ротової порожнини після їжі водою кімнатної температури
• обливання водою рук до лі-ктів після денного сну
• перебування в групі в поле-гшеному одязі
• ігри з водою щоденно Вихователі, Помічники вихователя
2 Інші профілактичні заходи:
• дихальна гімнастика
• точковий масаж різних час-тин тіла без предметів і з використанням різноманіт-них засобів (щіточок, моча-лок, м’ячиків, рукавичок тощо)
• ходьба «доріжкою здоров'я» щоденно Вихователі, Помічники вихователя
3 Вживання часнику, цибулі протягом року Сестра медична, Вихователі, Помічники вихователя
Охорона психічного здоров’я дітей
1 Психогімнастика двічі на тиждень Вихователі
2 Ігри-медитації Протягом року Вихователі
3 Ігри-емпатії Протягом року Вихователі
4 Кольоро, -музико, -звукотерапія Протягом року Вихователі
5 Пісочна терапія Протягом року Вихователі
Лікувально-оздоровча робота
1 Огляд дітей педіатром:
• плановий;
• за потребою.
1 раз на рік
щоденно лікар
2 Кварцування приміщення групи у період епідемії Сестра медична
Додаток до річного плану № 4
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
ПОГОДЖЕНО
Педагогічною радою ДНЗ №01
Протокол №01 від 28.08.2020 р.
ПЛАН
підвищення кваліфікації педпрацівників
ДНЗ ( ясла – садок) « Сонечко» села Любиковичі
у 2020 – 2021 навчальному році.
№ з/п ПІБ педагога Посада Освіта Попередня атестація Примітка
1 Яковець Людмила Михайлівна Вихователь Середньо-спеціальна 2017 – 2018н.р. Очно-дистанційна форма 2020рік
СХВАЛЕНО:
педагогічною радою
від 28.08.2020 протокол № 1 ЗАТВЕРДЖУЮ:
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
Освітня програма
Дошкільного навчального закладу
(ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі
на 2020-2021 навчальний рік.
ЗМІСТ
Вступ_______________________________________________________ 3-4
І. Проблема та завдання над яким працюватиме Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі у 2020-2021 н.р. _________5
І.І. Наступність ДНЗ та ЗОШ І-ІІІ ступенів ___________________ 6
ІІ. Комплектування дошкільного навчального закладу _____________ 6
ІІІ. Режим роботи дошкільного навчального закладу ______________ 7
ІV. Учасники освітньо - виховного процесу, їх права та обов’язки____ 7- 9
V. Кадрове забезпечення ___________________________________10
VІ. Організація навчально-виховного процесу ___________________ 11
VІІ. Принципи взаємодії педагогів з дітьми _____________________ 11
VІІІ. Освітні лінії ДНЗ ______________________________________12 -17
ІХ. Особливості організації освітнього процесу та застосованих у ньому педагогічних технологій ______________________________________17 - 21
Х. Портрет випускника_____________________________________ 21-23
ХІ. Моніторинг ____________________________________________ 23 – 25
Додатки:
План роботи Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) « Сонечко» села Любиковичі на 2020-2021 н.р. (додаток № 1)
Режим роботи закладу дошкільної освіти (додаток № 2);
Режими роботи груп (додаток № 3);
План роботи Консультативного центру Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)
« Сонечко» села Любиковичі (додаток № 4).
ВСТУП
Освітня програма Дошкільного навчального закладу ( ясла – садок) «Сонечко» села Любиковичі розроблена на основі Базового компонента дошкільної освіти та програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», нормативних актів, що визначають єдиний комплекс освітніх компонентів для досягнення вихованцями результатів навчання.
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі Любиковицької сільської ради (далі дошкільний заклад) загального розвитку з групами для дітей віком від трьох до шести (семи) років заснований у 2008 році. Дошкільний навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту«, «Про дошкільну освіту«, іншими законодавчими актами, актами Президента України, Кабінету Міністрів, наказами МОН України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про дошкільний навчальний заклад та власним Статутом.
Дошкільний навчальний заклад забезпечує догляд за дітьми, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти, схваленого рішенням Колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 04.05.2012, протокол № 5/2-2 та затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.05.2012 № 615.
Юридична адреса дошкільного навчального закладу:
34510, Рівненська область, Сарненський район, село Любиковичі
Вулиця Центральна, 38,
електронна адреса: dnz_lybikovichi38@ukr.net
Засновником дошкільного навчального закладу є Любиковицька сільська рада. Засновник або уповноважений ним орган здійснює фінансування дошкільного навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі є юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, ідентифікаційний код та реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства.
Дошкільний навчальний заклад загального типу. Форма власності – комунальна.
Головною метою дошкільного навчального закладу є задоволення потреб громадян у навчанні, оздоровленні та догляді дітей дошкільного віку, у забезпеченні умов для здобуття дошкільної освіти
Головними завданнями дошкільного навчального закладу є:
— збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини;
— виховання любові до України, шанобливого ставлення до родини та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;
— формування життєвокомпетентної особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;
— виконання вимог Базового компоненту дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації;
— здійснення соціально-педагогічного патронату у сім’ї з метою підготовки дітей дошкільного віку до шкільного життя.
Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти, який передбачає:
— набуття різних видів компетенцій дитиною дошкільного віку;
-формування особистісної культури дитини, її активної життєдіяльності;
— виховання елементів природо доцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно-ціннісного ставлення до довкілля;
— утвердження ціннісного ставлення до практичної та
духовної діяльності людини;
— засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей.
Дошкільний навчальний заклад самостійно приймає рішення, передбачені чинним законодавством, Положенням , Статутом і здійснює діяльність в межах своєї компетентності:
— матеріально-технічне забезпечення навчально-виховного процесу, обладнання приміщень у відповідності з державними та місцевими нормами і вимогами у межах виділених асигнувань;
— здійснює залучення додаткових фінансових коштів і матеріальних ресурсів, надання платних послуг;
— звітність перед засновником або уповноваженим ним органом про надходження та використання коштів;
— підбір та розстановку педагогічних кадрів, допоміжного персоналу;
— внесення пропозицій до формування штатного розпису та кошторису;
— визначення ставок заробітної плати згідно з тарифікацією;
— встановлення надбавок доплат у межах виділеного фонду оплати праці.
Дошкільний навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
— реалізацію головних завдань, визначених Законом України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та Положенням по дошкільний навчальний заклад;
— забезпечення рівня дошкільного виховання в обсязі державних вимог;
— дотримання фінансової дисципліни;
— забезпечення рівня дошкільної освіти відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти.
Порядок ведення діловодства у дошкільному навчальному закладі визначається законодавством, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади, якому підпорядкований дошкільний заклад.
Взаємовідносини між дошкільним навчальним закладом та юридичними і фізичними особами визначаються угодами, що укладені засновником.
І. Проблема та завдання над якими працюватиме Дошкільний навчальний заклад
( ясла- садок) « Сонечко» села Любиковичі у 2020 – 2021 навчальному році.
ПРОБЛЕМА:
«Формування природодоцільного та сенсорно - пізнавального світогляду дошкільників шляхом експерементально – дослідницької і пошукової діяльності»
ЗАВДАННЯ:
1. Працювати над розробкою та апробацією нових нетрадиційних форм проведення занять по екологічній освіті дітей дошкільного віку.
2. Розвивати позитивні уявлення в дітей дошкільного віку про життєдіяльність людини у природному довкіллі.
3. Формувати у дітей дошкільного віку компетентності художньо-продуктивної діяльності відповідно до вимог програми « Українське дошкілля».
4. Забезпечити здійснення економічної освіти дошкільнят в дошкільному закладі.
5. Працювати над формуванням національної свідомості дошкільнят.
6. Сприяти підвищенню професійної компетенції педагогічних працівників.
7. Продовжувати впроваджувати в навчально-виховний процес інноваційні технології.
8. Забезпечити наступність у роботі закладу та початкової школи в умовах використання основних засад концепції «Нова українська школа»
9. Сприяти розширенню форм та видів співпраці з родинами, прозорості та відкритості роботи закладу через роботу веб-сайту, створення відкритих груп в соціальній мережі Facebоok.
10. Спрямування роботи колективу на актуалізацію основних завдань з безпеки життєдіяльності, охорони життя і збереження здоров’я дошкільників шляхом створення сучасного розвивального середовища, відповідно до вимог санітарного законодавства та формування ціннісного ставлення до свого здоров’я.
Шляхи реалізації завдань:
• Використання інноваційної технології;
• Взаємодія з батьками;
• Особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця;
• Планування освітнього процесу;
• Забезпечення наступності дошкільної та початкової ланок освіти
• Здійснення моніторингу якості надання освітніх послуг.
ІІ. Наступність ДНЗ ТА ЗОШ І-ІІІ ступенів
Планами наступності передбачено зміст роботи на навчальний рік за такими напрямками роботи:
• створення психолого-педагогічних умов, що забезпечують сприятливий перебіг процесу адаптації першокласників до шкільного навчання (природність переходу з ДНЗ в школу);
• поліпшення підготовки до навчання в школі 5-6 річних дітей;
• поглиблення інтересу до життя в школі;
• надання допомоги сім’ї в новій ситуації, що виникає при підготовці до навчання в школі і при вступі дитини до школи.
• ІII. КОМПЛЕКТУВАННЯ ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
Порядок комплектування дошкільного навчального закладу визначається засновником спільно із завідувачем. Діти можуть виховуватися у закладі в режимі повного перебування.
Прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється завідувачем протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.
Групи у дошкільному навчальному закладі комплектуються за віковими (одновікові, або з різницею у віці), сімейними (родинними) ознаками. Групи комплектуються відповідно до нормативів наповнюваності, Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів з урахуванням побажань батьків або осіб, які їх замінюють.
У дошкільному навчальному закладі функціонують групи з режимом перебування дітей – 10,5 годин .
У дошкільному навчальному закладі комплектуються групи за віковим принципом:
— група старшого дошкільного віку від 5до 6 (7)років;
— різновікова група від 3 років до 5 років.
Групи комплектуються за нормативною наповнюваністю:
— для дітей віком від 3-х до 6-ти років – до 20 осіб;
— різновікова – до 15-ти осіб;
Засновником може бути встановлена менша наповнюваність груп дітьми у дошкільному навчальному закладі.
Переведення дітей з однієї вікової групи до іншої здійснюється наприкінці літнього періоду (серпень), формування новостворених груп здійснюється за рішенням засновника.
За дитиною зберігається місце в дошкільному навчальному закладі у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, реабілітації, на час відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, а також у літній оздоровчий період (75 днів).
Відрахування дитини з дошкільного навчального закладу здійснюється:
— на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у дошкільному навчальному закладі;- за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють; — у разі несплати без поважних причин батьками або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців.
Термін повідомлення батьків або осіб, які їх замінюють про відрахування дитини – не менш як за 10 календарних днів.
Дошкільний навчальний заклад здійснює соціально-педагогічний патронат сім’ї з метою забезпечення умов для здобуття дошкільної освіти дітьми дошкільного віку, що не відвідують дошкільних закладів та надання консультаційної допомоги сім’ї.
Для надання всебічної допомоги сім’ї у розвитку, навчанні та вихованні дітей на базі дошкільного закладу може діяти консультативний центр для батьків або осіб, які їх замінюють і дітей, які виховуються в умовах сім’ї.
III. РЕЖИМ РОБОТИ ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
Режим роботи дошкільного навчального закладу – п’ятиденний.
Вихідні дні – субота, неділя та святкові дні.
Режим роботи груп:
з 730 до 1800 – 10,5-ти годинний.
IV. УЧАСНИКИ ОСВІТНЬО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ,
ЇХ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ
Учасниками оствітньо-виховного процесу дошкільного навчального закладу є:
— діти дошкільного віку, вихованці;
— завідувач;
— вихователі;
— керівник музичний;
— помічники вихователів;
— медичний працівник;
— батьки або особи, які їх замінюють.
Формою морального заохочення учасників навчально-виховного процесу є:
— подяки, грамоти, преміювання;
Права батьків або осіб, які їх замінюють:
— обирати дошкільний навчальний заклад та форму здобуття дитиною дошкільної освіти;
— обирати і бути обраним до органів громадського самоврядування дошкільного навчального закладу;
— звертатися до відповідних органів управління освітою з питань розвитку, виховання своїх дітей;
— захищати законні інтереси своїх дітей у відповідних державних органах, у суді;
— брати участь у поліпшенні навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу, надавати благодійну батьківську допомогу;
— заслуховувати звіти завідуючого та вихователів дошкільного навчального закладу про роботу дошкільного навчального закладу;
— у дошкільному навчальному закладі можуть бути створені батьківські комітети, які є добровільними громадськими формуваннями, створеними на основі єдності інтересів батьків щодо реалізації прав та обов’язків своїх дітей під час організації їх життєдіяльності у дошкільному навчальному закладі;
— у своїй діяльності батьківські комітети керуються Конституцією України, Законами України «Про освіту», що набрав чинності 28.09.2017 року, «Про дошкільну освіту», «Про об’єднання громадян», Конвенцією ООН «Про права дитини», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», Статутом дошкільного навчального закладу, «Положенням про батьківський комітет» та іншими нормативно-правовими актами в галузі освіти і міжнародного законодавства з прав дитини.
Батьки або особи, які їх замінюють зобов’язані:
— виховувати у дітей любов до України, повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до довкілля;
— постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних задатків, нахилів та здібностей;
— виховувати у дитини працелюбність, шанобливе ставлення до старших за віком, державної і мов інших національностей, до народних традицій і звичаїв;
— своєчасно вносити плату за утримання дитини в дошкільному навчальному закладі у встановленому порядку;
— своєчасно сповіщати дошкільний навчальний заклад про можливу відсутність або хворобу дитини;
— у разі відсутності дитини у дошкільному навчальному закладі через хворобу надавати медичну довідку;
— сприяти забезпеченню дошкільної освіти у дошкільному навчальному закладі чи сім’ї.
Батьки несуть відповідальність за збереження життя, здоров’я, людської гідності дитини.
Педагогічні працівники дошкільного навчального закладу повинні бути особами з високими моральними якостями, які мають відповідну вищу педагогічну освіту, а також фізичний і психічний стан, який дозволяє виконувати професійні обов’язки.
Педагогічні працівники приймаються на роботу завідувачем дошкільного навчального закладу, можливий прийом працівників на роботу за контрактом та на умові строкового договору.
Педагогічні працівники мають право:
— на вільний вибір, розробку та застосування методик виховання і навчання дітей за погодженням з педагогічною радою дошкільного навчального закладу;
— підвищення кваліфікації у вищих навчальних закладах шляхом курсової перепідготовки не рідше одного разу на п’ять років;
— вимагати від завідуючого дошкільним навчальним закладом створення умов для здійснення навчально-виховного процесу;
— на захист професійної честі, гідності;
— одержувати компенсацію при втраті роботи у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, встановлені законодавством України.
Педагогічні працівники зобов’язані:
— виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності та досягти результатів розвитку, передбачених стандартом освіти – Базовим компонентом дошкільної освіти України.;
• дотримуватись Статуту дошкільного навчального закладу, посадової (робочої) інструкції, правил внутрішнього трудового розпорядку, умов трудової угоди чи контракту;
— співпрацювати із сім’єю вихованця дошкільного навчального закладу з питань навчання і виховання дітей;
— сприяти задоволенню запитів батьків на додаткові послуги;
— постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, загальний культурний рівень;
— не рідше одного разу на п’ять років проходити курси підвищення кваліфікації відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників;
— проходити чергову атестацію один раз на п’ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників;
— за результатами атестації педагогічних працівників дошкільного навчального закладу визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюється (приймається рішення про відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії) кваліфікаційна категорія, може бути присвоєне (приймається рішення про відповідність раніше присвоєному педагогічному званню) педагогічне звання вихователям – «Вихователь-методист», а вихователям-методистам – «Старший вихователь»;
— забезпечувати умови для засвоєння вихованцями чинних програм на рівні обов’язкових вимог щодо змісту, рівня та обсягу освіти, сприяти розвитку здібностей дітей;
— дотримуватись педагогічної етики, моралі, поважати гідність дитини;
— відволікання працівників від професійних обов’язків не допускається, за винятком випадків передбачених чинним законодавством.
Працівники несуть відповідальність за життя, фізичне і психічне здоров’я кожної дитини згідно з чинним законодавством.
Педагогічне навантаження педагогічного працівника дошкільного навчального закладу становить
— вихователя – 30 годин;
— керівника музичного – 24 години;
У межах штатного розпису можуть бути введені інші посади спеціалістів.
V. КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
«Ромашка»
різновікова 5-й, 6-й р.ж.
«Віночок»
різновікова. д/в 4-й,5-й р.ж.
Педагоги – 4
Освіта:
Вища – 1 – 25 %
Середня спеціальна – 3 – 75 %
За перспективним планом курсової перепідготовки
та атестації педагогічних працівників у 2020-2021 н.р.
проходитимуть курсову перепідготовку наступні працівники
№ з/п ПІБ педагога Посада Освіта Попередня атестація Примітка
1 Яковець Людмила Михайлівна Вихователь Середньо-спеціальна 2017 – 2018н.р. Очно-дистанційна форма 2020рік
VІ. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ
Навчально-виховний процес у дошкільному навчальному закладі реалізується згідно з чинними програмами розвитку виховання і навчання дітей, рекомендованими (схваленими) Міністерством освіти і науки України.
Навчальний рік у дошкільному навчальному закладі починається 1 вересня і закінчується 31 травня. З 1 червня по 31 серпня у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей.
Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти та реалізується згідно з чинними програмами та навчально-методичними посібниками, затвердженими в установленому порядку МОН України. Дошкільний навчальний заклад для здійснення навчально-виховного процесу має право вибору освітніх програм: комплексної як основної та додаткових парціальних для поглибленої освітньої роботи за певними профілями.
Дошкільний навчальний заклад працює в україномовному режимі відповідно до Конституції України і Закону України «Про засади державної мовної політики».
У дошкільному закладі можуть бути розроблені власні новації, участь в апробації нових методик, технологій, підходів відповідно до офіційних експериментальних досліджень науковців, і запозичення та впровадження у власну практику уже розроблених, апробованих і рекомендованих педагогічних новацій.
Під час організації навчально-виховного процесу можуть впроваджуватися інноваційні освітні технології та методики: елементи методики М.Монтессорі, С.Русової, М.Зайцева, М.Єфіменка, ТРВЗ, Д. Кюізенера , В.Сухомлинського та інші.
З метою розвитку творчої особистості дитини в дошкільному навчальному закладі можуть бути організовані додаткові освітні послуги (на платній та безоплатній основі) у формі гуртків різного спрямування: музичного, інтелектуального, спортивного, художньо-творчого, філологічного тощо
Педагогічний персонал дошкільного навчального закладу здійснює соціально-педагогічний патронат, взаємодіє з сім’єю з метою підготовки дітей до шкільного життя .
VII. ПРИНЦИПИ ВЗАЄМОДІЇ ПЕДАГОГІВ З ДІТЬМИ
• Доброзичливе, уважне і лагідне відношення до кожної дитини.
• Повага особистості дитини, його прав, гідності.
• Встановлення з кожним вихованцем довірливих взаємовідносин.
• Формування у дітей позитивного відношення до ровесників, схвалення проявів у дітей співчуття, співпереживання.
• Створення кожній дитині атмосфери емоційного комфорту.
• Звернення до кожної дитини тільки на ім’я, підкреслюючи при цьому його гідність.
• Відмічати будь-які позитивні досягнення дитини, не порівнювати їх з досягненнями інших дітей.
• Розуміння ситуації, в яких дитина може досягнути успіхів, допомогти йому самоствердитися.
• Несхвалення відносяться тільки до окремих дій дитини, але не адресуються на його особистість.
• Частіше використовуй схвалення, чим осудження і заборону.
• Не допускай, щоб твій голос домінував над голосами дітей.
• Не допустимі негативні дисциплінарні методи, які залякують, ображають, принижують дітей.
• Дитячий садок – друга домівка дитини, зробіть все, що йому було в цьому домі тепло і затишно.
VIIІ. ОСВІТНІ ЛІНІЇ ДНЗ
«Особистість дитини»
Спрямована на:
- Зміцнення і загартування організму дитини, формування правильної постави.
- Навчання адекватно реагувати на різні життєві ситуації, стримувати негативні емоції.
- Формування правил безпеки життєдіяльності.
- Розширення уявлень дітей про призначення і дію органів і систем організму людини, умов нормального функціонування організму,дотримання розпорядку дня.
- Удосконалення навичок особистої гігієни, культури споживання їжі.
- Вправляння дітей у різних видах рухів, сприяння розвитку фізичних якостей.
Форми роботи:
• Проведення сюжетних фізкультурних занять з використанням нетрадиційного обладнання.
• Проведення занять з використанням ігрових методів та прийомів.
• Спортивні свята (один раз на квартал) та розваги (щомісяця).
• Прогулянки-походи за межі ДНЗ (щотижня).
• Робота фізкультурних гуртків.
• Дні здоров’я (останній вівторок кожного місяця) та тиждень здоров’я (один раз на квартал).
• Оздоровчі заняття (в літний період).
• Прогулянки (постійно).
• Загартовуючи заходи на основі традиційних та нетрадиційних методів загартування (постійно).
• Інтегровані заняття з реалізацією завдань валеології, пожежної безпеки, вуличного руху, ОБЖД.
• Туристичні походи за межі закладу.
• Тематичні тижні ОБЖД (2 рази на рік).
«Дитина у світі культури»
Спрямована на:
- Розвиток аналітичності і свідомості сприйняття навколишнього.
- Формування здатності довільно керувати пізнавальними процесами, вміння послідовно, детально проводити обстеження предмету.
- Формування навички експерементування з новим матеріалом.
- Розвиток інтелекту та обдарованості.
- Навчання відомостей про предметний світ, житло, рідний край, працю дорослих, транспорт і засоби зв»язку, самообслуговування, господарсько-побутову працю, працю у природі, художню працю, основи економічної культури.
- Розвиток здатності сприймати мистецтво.
- Удосконалення навичок малювати.
- Навчання ліпити з натури та за уявою.
- Ознайомлення з аплікацією різних видів.
- Навчання конструювати.
- Впровадження музичної діяльності.
- Організація театралізованої діяльності.
- Формування уявлень про особливості літературної діяльності.
Форми роботи:
• Заняття, гурткові заняття.
• Знайомство з народними умільцями.
• Нетрадиційні методи малювання, аплікації.
• Художня праця.
• Виставки робіт дітей та спільних робіт батьків і дітей.
• Свята, розваги, конкурси.
• Театралізовані дійства, вистави.
• Досліди, експерименти, проблемні ситуації.
• Ігри різного типу (розвивальні, дидактичні, настільно-друковані, сюжетно-рольові).
«Дитина у природному довкіллі»
Спрямована на:
• Формувати екологічну свідомість, основи екологічного світогляду та екологічної культури в природному довкіллі.
• Розвивати та підтримувати стійкий інтерес до природи, її об’єктів, станів, явищ.
• Формувати цілісний погляд на природу як живий організм.
• Розширювати уявлення про природу планети Земля, її клімат, ландшафт, водойми.
• Формувати елементарні уявлення про взаємозв’язки та взаємозалежність живих організмів із середовищем проживання.
• Розширювати уявлення про життєдіяльність людини в природному довкіллі, її позитивний та негативний вплив на природу.
• Виховувати естетичні та моральні почуття до рідного краю.
Форми роботи:
• Цілеспрямоване спостереження.
• Заняття.
• Екскурсії, екологічні стежини.
• Виконання творчих та дослідницьких завдань.
• Ігри — драматизації, сюжетно рольові, режисерські ігри.
• Праця, усі види праці.
• Малювання за задумом.
• Психогімнастика.
• Народознавство.
• Творчі ігри з піском та водою.
«Мовлення дитини»
Спрямована на:
• Дотримання україномовного режиму у дитячому садку та сім’ї, як обов’язкової умови формування мовленнєвої компетентності дитини.
• Мовленнєвий розвиток дітей дошкільного віку спрямувати на: оволодіння рідною мовою як засобом спілкування.
• Засвоєння навичок різномовної літературної української мови та вмінь, практично їх використовувати відповідно до ситуації спілкування.
• Орієнтування, формування комунікативної компетенції на розвиток культури мовленнєвого спілкування, мовленнєвого етикету та етичних норм спілкування.
• Ознайомлення з розмаїттям фольклору, що впливає на емоційну сферу дитини, допомагає відтворити картини світу в традиційних для народного світогляду формах: казках, прислів’ях, приказках, забавлянках, колисанках, потішках, мирилках.
• Формування усіх сторін мовлення і розумової готовності дитини до шкільного навчання які відповідають рівням мовленнєвого і психічного розвитку дитини.
● Розвиток звукової виразності, удосконалення артикуляції звуків, диференціацію подібних за звучанням звуків, ознайомлення зі словом та його складовою будовою, поділ слів на склади, складання схем слів,ознайомлення із звуковою будовою слів, ознайомлення з реченням.
● Збагачення кількісного складу лексики новими словами та новими значеннями слів, застосування слів у різних мовленнєвих ситуаціях, різними формами мовленнєвого етикету, дотримання культури мовленнєвого спілкування, вміння контролювати своє мовлення щодо вживання слів – паразитів, діалектів, вульгарних слів.
● Вправляння у правильному вживанні іменників родового відмінка однини та множини, творенні порівняльних ступенів прикметників, узгодженні іменників з прикметниками та займенниками.
● Активізацію вмінь будувати речення різного типу (розповідні, окличні, питальні), прості, поширені з однорідними членами речення, складносурядні та складнопідрядні.
● Утворення нових слів за допомогою префіксів, суфіксів.
● Навчання побудови діалогу на запропоновану тему, складання творчих розповідей, розповіді – міркування, з власного досвіду й оповідання.
● Здійснення підготовки дрібних м»язів руки дитини до письма, виробленню вмінь керувати своїми рухами відповідно до поставлених завдань ( штрихування , вправи для написання графічних елементів).
Форми роботи:
• Заняття (різні види мовленнєвих занять).
• Бесіди.
• Створення ситуацій.
• Розв’язання проблемних ситуацій.
• Робота з картиною.
• Міркування.
• Обговорення.
• Ігри різного типу (кросворди, шаради, ребуси тощо).
• Словесні вправи.
• Створення сценаріїв за міні-оповіданнями, міні-віршами, поєднання переказу з малюванням, спостереженням, руховою активністю.
• Ігри-драматизації.
«Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Спрямована на:
• Розвиток пізнавальних процесів (сприймання, пам’ять, мислення, увага), які сприяють орієнтації дитини в навколишньому світі.
• Розвиток пізнавальних здібностей дитини, здатність аналізувати, робити умовиводи, узагальнення, висувати припущення, обґрунтовувати власну думку, формулювати оцінні судження.
• Навчати називати ознаки предметів, що використовуються дитиною в діяльності, порівнювати, виявляти схожість та відмінність, встановлювати прості зв’язки між явищами та предметами, розвивати схематичне мислення.
• Використання завдань логіко-математичного змісту, як вагомого фактору інтелектуального розвитку дитини, формування її пізнавальних і творчих здібностей.
• Розвиток психічних процесів, мислитель них операцій, розвиток здібностей до конструювання та моделювання.
• Сприяння закріпленню навичок нескладних усних обчислень, розв»язуванню арифметичних задач, нескладних прикладів.
• Формуванню вмінь із вимірювання об»єму, маси, довжини, ширини, висоти.
• Закріплення знань геометричних фігур, уміння визначати просторові та часові відношення, орієнтування в просторі.
• Навчання лічити кількісною та порядковою лічбою, визначати суміжні числа, склад числа; визначати час за допомогою годинника; формувати елементарні знання з народної математики.
Форми роботи:
• Заняття.
• Гра, різні види ігор.
• Праця.
• Експериментально-пошукова діяльність.
• Спостереження.
• Використання в роботі з дітьми інтерактивних форм роботи: вікторини, бліц-ігри, КВК, брейн-ринг, тощо.
• Екологічні стежини, прогулянки-походи, туристичні походи.
• Трудові десанти.
• Робота гуртка «Школа маленьких дослідників» (дослідницька робота).
• Навчання гри в шашки під час гурткових занять.
«Дитина в соціумі»
Спрямована на:
• Збагачення знань дітей про пріоритети загальнолюдських цінностей: справедливість, чесність, доброту, повагу тощо.
• Створення сприятливих умов для становлення соціальної компетентності дитини, розвивати в неї соціальні емоції ( співчуття, бажання допомогти), відстоювати власні інтереси.
• Збагачувати досвід спілкування з людьми різного віку, статі; виховувати повагу до рідних та навколишніх людей, розширювати уявлення дошкільнят про авторитет та людські чесноти, вчити розуміти інших та враховувати чужу думку.
• Виховання культури діяльності: вміння планувати, організовувати гру, заняття, свою працю, прагнення досягати позитивного результату в індивідуальній і спільній діяльності.
• Виховання культури поведінки в громадських місцях.
• Формування почуття гумору.
• Сприяння засвоєнню уявлень про духовний ідеал людини.
• Виховання поваги до рідних і близьких, поглибленя знань про свою сім»ю, родину, культуру родинних стосунків, правила сімейного етикету, доброзичливість у взаєминах з однолітками.
• Сприяння розумінню дітьми своїх прав, свобод та обов»язків, свідомому відповідальному ставленню до них, формування почуття гідності, впевненості у своїх силах.
• Формування свідомого ставлення до своїх обов»язків у дошкільному навчальному закладі та сім»ї. Виховання почуття відповідальності за доручену справу та повагу до прав інших людей.
• Розвиток прагнення пізнати традиції, звичаї українського народу, розширенню знань дітей про Україну, її столицю, історію, культуру, видатних людей.
• Залученню дітей до української національної обрядовості, підготовки і проведенню народних свят, ігор, використанню народних прикмет, народної творчості; формування уявлення про національне мистецтво, народні промисли, українську національну кухню.
• Формування уявлення про родинні обереги українського народу.
Форми роботи:
• Заняття.
• Читання художньої літератури.
• Бесіди.
• Моделювання та розгляд проблемних ситуацій.
• Робота з картиною.
• Спілкування.
• Самостійна діяльність.
• Гра, всі види ігор.
• Театралізація.
• Індивідуальна робота.
• Свята, розваги, вікторини.
«Гра дитини»
Спрямована на:
• Формування у дитини бажання бути учасником дитячого колективу, посісти в ньому певне місце.
• Стимулювання бажання поводитися самостійніше, більше покладатися на власні сили; відмовлятися від надмірної допомоги дорослого, виявляти ініціативу у виборі теми гри, обдумувати сюжет, добирати потрібний матеріал.
• Навчання називати улюблені ігри, планувати хід гри, динаміку сюжету,пояснювати правила, зіставляти кінцевий результат із задуманим.
• Усвідомлення дошкільнятами, що певна ігрова роль вимагає дотримання правил, вчити дотримуватись їх.
• Виховання толерантності; сприяння тому, щоб авторитетніші й активніші діти дослухалися до пропозицій інших, менш активних дітей, не пригнічували їхню ініціативу, виховання розуміння та бажання дотримуватися норм культури поведінки та спілкування в ігровій діяльності, навчання сміливо висловлювати свою незгоду, доводити раціональність і доцільність саме своєї пропозиції.
• Формування прагнення реалізовувати ігровий задум. Збагачувати зміст і тематику дитячих ігор.
Форми роботи:
• Використання різних видів ігор:
• сюжетно-рольові ігри;
• ігри-драматизації;
• ігри-ісценізації;
• дидактичні ігри;
• рухливі ігри;
• народні ігри.
• Робота гуртка:
«Чарівні дзвіночки » (вокальний);
• Свята та розваги.
ІХ. ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ТА ЗАСТОСОВАНИХ У НЬОМУ ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Освітній процес в ДНЗ будується на відповідному програмно – методичному забезпеченні та представляє єдиний комплекс освітніх компонентів для досягнення вихованцями результатів навчання, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти, освітньою програмою, рекомендованих Міністерством освіти і науки України.
1. 1. Комплексна програма:
— Програма «Українське дошкілля» О. І. Білан, 2017 рік.
Адміністрацією закладу розроблено необхідні концептуальні, нормативні, методичні матеріали, які забезпечують якість роботи закладу: Статут, програмно-методичне забезпечення для реалізації завдань державних стандартів та для надання додаткових освітніх послуг:
На основі цих документів буде здійснюватися цілеспрямований поступовий розвиток закладу дошкільної освіти як цілісної системи; планування щорічних головних завдань діяльності, аналіз досягнення поточних результатів.
Форми організації освітнього процесу такі:
— колективна, індивідуально — групова, індивідуальна;
— типи занять – інтегровані, фронтальні, групові, індивідуально-групові, індивідуальні.
— розподіл фронтальних, індивідуально–групових занять на тиждень проводився згідно обсягу навантаження на одну дитину.
Тривалість фронтальних занять становить:
— у молодшій групі (4-й рік життя) — не більше 15 хвилин;
— у середній групі (5-й рік життя) – 20 хвилин;
— у старшій групі (6-й, 7-й рік життя) – 25 хвилин.
Тривалість перерв між заняттями становить не менше 10 хвилин.
2. Гранично допустиме навчальне навантаження на дитину
у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності
Орієнтовні
види діяльності за освітніми лініями Орієнтовна кількість занять на тиждень
по віковим групам
Друга
молодша
(від 3 до 4 років) Середня
(від 4 до 5 років) Старша
(від 5 до 6 (7)
років)
Ознайомлення із соціумом 2 2 3
Ознайомлення із природним довкіллям 1 1 2
Художньо-продуктивна діяльність
(музична, образотворча, театральна та інша) 4 5 5
Сенсорний розвиток — — —
Логіко-математичний розвиток 1 1 2
Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування 3 3 3
*Здоров’я та фізичний розвиток 3 3 3
Загальна кількість занять
на тиждень 11 12 15
Додаткові освітні послуги за вибором батьків 3 4 5
Максимальна кількість занять на тиждень 14 16 20
**Максимально
допустиме навчальне навантаження на тиждень
на дитину (в астрономічних годинах) 3,5 5,3 8,3
Навчальне навантаження: тривалість проведення занять — спеціально організованих форм освітнього процесу, що відповідають віковим можливостям вихованців згідно санітарного законодавства.
Безпосередньо освітня діяльність в групах планується як в першій так і в другій половині дня відповідно до розкладу занять на тиждень. В другій половині дня плануються заняття з художньо-продуктивної діяльності. Весь освітній процес організується диференційовано з урахуванням віку і індивідуальних особливостей дітей.
У ДНЗ «Сонечко» планування та організація життєдіяльності здійснюється за режимними моментами з урахуванням освітніх ліній розвитку, які базуються на інтегрованому підході до організації життєдіяльності дітей, що забезпечує змістовну цілісність, системність, послідовність, ускладнення та повторення програмного матеріалу.
Тип заняття обирає вихователь відповідно до теми та мети.
Рівномірно розподіляються види активності за основними видами діяльності протягом дня в залежності від бажань та інтересу дітей. Крім спеціально організованої навчально-виховної зайнятості передбачається самостійна діяльність дітей: ігри (дидактичні, сюжетно-рольові, рухливі, театралізовані, ігри з піском та водою та ін.); спостереження; пошуково-дослідницька діяльність; самостійна художня діяльність тощо. Згідно з планом вихователя здійснюється індивідуальна робота з дітьми.
3. Фізичне виховання дітей передбачає проведення:
— ранкової гімнастики;
— гімнастики пробудження;
— занять фізичною культурою;
— рухливих ігор та ігор спортивного характеру;
— загартування;
— фізкультурних хвилинок під час занять;
— фізкультурних пауз між заняттями;
— фізкультурних комплексів під час денної прогулянки (пішохідний перехід);
— оздоровчих заходів з використанням нетрадиційних технологій.
Організоване навчання у формі фізкультурних занять проводиться з дворічного віку. Тривалість занять для дітей наступна:
— у віці від 2 до 3 років – 15 хвилин;
— від 3 до 4 років — 20 хвилин;
— від 4 до 5 років – 20-25 хвилин;
— від 5 до 6 (7) років – 25-30 хвилин.
4. В освітньому процесі враховано використання інноваційних педагогічних технологій, а саме:
№ з/п Інноваційні педагогічні технології ПІП педагога
вікова група
1 Система музичного виховання К.Орфа Керівник музичний.
2 Палички Кюізенера Яковець Л.М., вихователь групи « Віночок».
3 ТРВЗ Гнатюк О.В., вихователь групи « Ромашка».
4 Виховання моральних якостей дітей через творчість Василя Сухомлинського. Жучка К.М., вихователь групи « Віночок».
5.Планування роботи
При організації роботи ДНЗ «Сонечко» всі працівники керуються планом роботи закладу на 2020-2021 навчальний рік, який розглядається на педагогічній раді та схвалюється нею, затверджується керівником закладу.
Форма планування освітньої діяльності – за освітніми лініями (Базовий компонент дошкільної освіти України).
Вихователі планують роботу з дітьми використовуючи 2 види планів: перспективний та календарний ( щоденний). Кожна група планує роботу з дітьми враховуючи їх вікові особливості та завдання програми «Українське дошкілля».
Перспективний план розробляється на 1 місяць . В ньому зазначається:
— планування навчальної діяльності за освітніми лініями на всі тижні місяця відповідно до розкладу занять;
— потижневий розподіл форм та методів роботи з дітьми ( протягом дня ) за освітніми лініями;
— комплекси вправ ранкової гімнастики та гімнастики після денного сну;
— планування загартування на місяць;
— робота з батьками на місяць;
— план проведення дитячого туризму на місяць;
—перспективне планування фізкультурної діяльності у формі таблиці, де сплановано на місяць ,які вправи з основних рухів, загальнорозвиваючі вправи, рухливі ігри та ігрові вправи діти мають виконати протягом місяця і у якій послідовності .
Календарне планування - конспект заняття у формі таблиці, що визначає послідовність фізичної діяльності на занятті з визначеними термінами роботи над конкретним рухом, грою тощо.
— примітка для зазначення змін у плануванні тощо.
Керівник музичний планує роботу за перспективно-календарним планом, в якому містяться дата, вид заняття, види музичної діяльності на занятті, етапи вивчення музичного репертуару. Кожна група має власний план музичного розвитку дітей. Плани складаються керівником музичним на місяць вперед.
Форма написання планів затверджено педагогічною радою від 28.08.2019 № 1.
Керівник музичний складають перспективні плани свят та розваг на рік, які затверджуються завідувачем ДНЗ, схвалюється педагогічною радою.
Перспективні плани роботи з дітьми , перспективно-календарний план керівника музичного розвитку погоджується завідувачем кожного місяця.
6. Планування роботи з батькам
Протягом 2020-2021 н.р. в закладі діє перспективний план роботи з батьками, для батьків вихованців всіх вікових груп. У плані визначено форми роботи з батьками згідно з планом роботи ДНЗ «Сонечко» на 2020-2021 навчальний рік. Відповідно до загального плану роботи з батьками вихователі складають план роботи з батьками для кожної вікової групи на місяць та затверджуються завідувачем ДНЗ.
Щомісяця у перспективному плані роботи з дітьми вихователі зазначають форми роботи з батьками на вказаний місяць відповідно до складаного плану на рік у відповідній графі. Таким чином плануючи роботу з батьками вихователі здійснюють її систематично та у повному обсязі.
7.Розвивальне середовище ДНЗ
Потужним чинником дитячого розвитку є соціокультурне оточення. Кожна дитина у своєму розвитку зазнає безсумнівний вплив сім’ї, її побуту, культурних уподобань, форми зайнятості старших і змісту сімейних дозвіл.
В ДНЗ «Сонечко» велика увага звертається на організацію роботи з батьками вихованців у розрізі вивчення їх національної приналежності, культурних вподобань, залучення до спільного дозвілля з дітьми в ДНЗ, надання практичних порад щодо розвитку та виховання дітей тощо.
Всі педагоги, які працюють з дітьми, розмовляють українською мовою, володіють знанням про культурну ауру рідного краю, села, що дає свій відбиток на спілкування з дітьми, організацію освітньої діяльності.
Запланована робота по взаємодії з іншими соціальними закладами:
— Любиковицька ЗОШ І-ІІІ ступенів, як забезпечення наступності між дошкільною та початковою ланками освіти;
— сільська бібліотека тощо – ознайомлення з соціумом.
Предметно-розвивальне середовище в ДНЗ відповідає вимогам. Створення сприятливого для розвитку оточення в закладі включає в себе розумну і красиву організацію простору і його елементів: дитячі іграшки, дитячі меблі, дитячі книжки, дитячі малюнки тощо. Дітям доступні всі функціональні елементи простору закладу, що спонукає їх до активної предметно-практичної діяльності, прояву творчості, креативності. В групових кімнатах простір поділено на окремі осередки, які пов’язані між собою. Наповнення осередків перед початком навчального року змінено згідно з віковими особливостями дітей конкретної групи. Пов’язано це з тим, що матеріали, складність та доступність їх утримання повинні відповідати сьогоднішнім закономірностям та особливостям розвитку дітей даного конкретного віку і врахувати ті особливості зон розвитку, які характерні знову ж таки сьогодні кожній окремій дитині.
Х. ПОРТРЕТ ВИПУСКНИКА
• проявляє пізнавальний інтерес до навколишнього світу і взаємин людей;
• уміє адекватно поводитися в колективі, бути ввічливим, вихованим, приймати правильні рішення в різних життєвих ситуаціях;
• має сформовані уявлення про доброту, гуманність, чесність, справедливість як важливі якості взаємин між людьми;
• проявляє прихильність до дорослих та однолітків;
• уміє висловлювати своє ставлення;
• прагне позитивної оцінки довколишніх;
• здатний до особистісного контакту з дорослими;
• уміє регулювати свої емоції;
• володіє вміннями планувати, організовувати (гру, працю), прагне досягти позитивних результатів в індивідуальній і спільній діяльності;
• уміє розв’язувати проблемні ситуації;
• дотримує правил особистої гігієни, знає основні ознаки здоров’я, усвідомлює необхідність проведення профілактичних заходів;
• уміє самостійно організувати рухливу, народну, дидактичну, сюжетно-рольову гру, розподіляти ролі;
• володіє навичками основних рухів, уміє доцільно їх використовувати в разі потреби;
• ознайомлений з правилами пожежної безпеки, вуличного руху, безпеки в побуті, у природі та з правилами поведінки з незнайомими людьми;
• уміє спілкуватися з людьми різного віку, статі;
• знає свої права та відповідально виконує обов’язки;
• ознайомлений з предметами довкілля (житло, споруди соціального призначення, зв’язок тощо), цінує предмети, зроблені людьми;
• має уявлення про державу, її символи;
• має елементарні уявлення про історію України, її столицю, місто (село), в якому проживає;
• ознайомлений з культурою свого народу та регіону зокрема (народні ігри, іграшки, ремесла, календарно-обрядові свята, звичаї та обряди, народний одяг, українська оселя);
• має сформований інтерес до історії свого краю;
• знає імена рідних, поважає родину, родинні обереги, складає родинне дерево;
• знає характерні ознаки об’єктів природи (сонце, вода, повітря, грунт, пісок, глина) загалом та у регіоні зокрема;
• знає назви свійських і диких тварин, птахів, кущів, лікарських рослин, грибів, квітів, городніх рослин, садових рослин, комах, земно¬водних свого регіону;
• доглядає за квітами та мешканцями куточка природи;
• володіє трудовими вміннями та навичками, проявляє працьовитість, бережне ставлення до результатів праці; усвідомлює, що стан здоров’я залежить від чистоти повітря, грунту, води;
• знає, що люди вивчають космос;
• має розвинені навички самообслуговування, господарсько-побутової праці, праці в природі; вміє виготовляти прості вироби з паперу, тканини, природного матеріалу;
• чітко й правильно вимовляє звуки рідної мови;
• має розвинене граматично-правильне та зв’язне мовлення (складає розповіді та переказує тексти);
• володіє мовленнєвим етикетом;
• має розвинену дрібну моторику (вміння володіти олівцем, ручкою, ножицями);
• знає жанри художніх творів, передає зміст українських народних казок, уміє характеризувати персонажів твору;
• має уявлення про основні одиниці мовлення (звук, слово, речення);
• уміє лічити її межах 10, робити нескладні усні обчислення, розв’язувати арифметичні задачі;
• встановлює закономірності, причинно-наслідкові зв’язки;
• уміє спостерігати, обстежувати, аналізувати, виокремлювати головне і другорядне, порівнювати і запам’ятовувати;
• уміє здійснювати найпростіші форми контролю власної діяльності, перевіряти зроблене, виправляти помилки;
• здійснює серіацію за величиною, довжиною, масою, об’ємом, орієнтується у просторі та часі;
• мас розвинену інтелектуальну активність (уміння перетворити навчальне завдання на самостійну мсіу діяльності);
• має розвинене абстрактно-логічне мислення (здатність розуміти символи і, формулюючи запитання, самостійно розмірковувати, знаходити причини явищ, робити прості висновки);
• намагається економне використовувати електроенергію, воду, залишки продуктів харчування, вміє виокремлювати першочергові потреби сім’ї;
• уміє виокремлювати суттєві явища навколишнього середовища, порівнювати їх, бачити їх подібність і відмінність;
• малює, ліпить, аплікує, використовуючи нетрадиційні техніки зображення предметів;
• уміє розрізняти музичні твори, танцювати, відтворюючи в рухах ритмічний малюнок; співати виразно, без напруження; грати на дитячих музичних інструментах;
• виготовляє власноруч і з допомогою дорослого конструкції, будівлі, саморобки, використовує їх для реалізації ігрових задумів;
• уміє застосовувати творчий досвід у повсякденній діяльності, досліджувати, продукувати ідеї;
• бере участь в іграх-драматизаціях, іграх-інсценуваннях, театралізованих іграх, передаючи образ за допомогою засобів зовнішньої виразності та пантоміми, вносить творчі фрагменти в театралізацію;
• самостійно організовує і здійснює театралізовано-ігрову діяльність.
XІ. МОНІТОРИНГ
Моніторинг якості освіти у відповідності до моделі випускника. Основні показники реалізації освітньої програми
Мета моніторингу — виявлення ступеня відповідності результатів діяльності ДНЗ «Сонечко» стандартам і вимогам дошкільної освіти.
Завдання моніторингу :
o безперервно спостерігати за динамікою розвитку ДНЗ, своєчасно виявляти зміни і ті фактори, які викликають ці зміни;
o здійснювати тактичне і стратегічне прогнозування розвитку найважливіших процесів у ДНЗ;
o підвищувати мотивацію співробітників в галузі забезпечення якості освітніх послуг;
Моніторинг проводиться за кваліметричною моделлю два рази на рік ( вересень – жовтень, квітень – травень), відповідно до річного плану роботи Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі на 2020-2021 навчальний рік, з метою вивчення стану реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти відповідно до Програми «Українське дошкілля», наказу завідувача по ДНЗ «Сонечко» «Про проведення моніторингу досягнень дітей дошкільного віку ДНЗ за кваліметричною моделлю».
№ Заходи Мета Термін виконання
1. Педагогічна діагностика (обстеження) особливості розвитку дітей Вивчення рівня розвитку дітей за освітніми лініями у групах Вересень - жовтень.
Виявлення рівня реалізації завдань програми ІІ половина квітня
Визначення рівня шкільної зрілості дітей старшого дошкільного віку.
2. Проведення підсумкових занять, індивідуальних бесід з дошкільниками Визначення рівня розвитку дітей, їх обізнаності. 1 раз на квартал
3. Аналіз планів освітньої роботи з дітьми Виявлення стану виконання державних вимог дошкільної освіти Щомісяця.
4. Анкетування, тестування педагогів, батьків Отримання різноманітного емпіричного матеріалу про необхідні аспекти діяльності педагогів, батьків За потребою, протягом року
5. Педагогічна діагностика професійної діяльності педагогів. Визначення рівня професійної компетентності педагогів Вересень, квітень
6. Моніторинг стану здоров’я дітей Визначення груп здоров’я за підсумками поглибленого медичного огляду Вересень, квітень
7. Моніторинг стану захворюваності дітей та відвідування ДНЗ Визначення індексу здоров’я дошкільників 1 раз на місяць, 1 раз на квартал
8. Моніторинг фізичного розвитку дітей Виявлення ефективності розвитку фізичних якостей дітей Вересень-жовтень, квітень-травень.
9. Педагогічний аналіз діяльності ДНЗ за навчальний рік Виявлення недоліків та прогнозування вирішення проблем. Травень, серпень
Основні показники реалізації освітньої програми
Виконання освітньої програми дасть змогу:
— удосконалити організацію освітнього процесу в закладі з метою забезпечення ефективної реалізації завдань державного стандарту;
— забезпечити формування у дітей дошкільного віку мотивації до навчальної діяльності та саморозвитку;
— створити умови для якісного соціально-емоційного розвитку дитини дошкільного віку як запоруки успішної самореалізації на наступному етапі життя в початковій ланці школи;
— забезпечити компетентнісний підхід до навчально-виховного процесу;
— розширити спектр додаткових освітніх послуг;
— забезпечити збереження психічного здоров`я дітей раннього дитинства;
— задовольнити освітньо-культурні потреби здобувачів освіти;
— удосконалити систему підвищення професійної майстерності педагогів, надаючи пріоритет самоосвіті;
— упровадження в освітню практику сучасних інформаційних і комунікаційних технологій;
— упровадження ефективних технологій співпраці з батьками в практиці психолого-педагогічного партнерства.
Додаток №2.
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
Режим роботи
Дошкільного навчального закладу
(ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі
7.30 - 18.00 – 10.5 годин роботи.
Додаток №3.
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
Режими роботи груп
Дошкільного навчального закладу
(ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі
7.30-9.00 - ранкова зустріч дітей, ігри, індивідуальне спілкування,гімнастика.
9.00-9.15- сніданок
9.15-10.40 - ігри,самостійна діяльність за вибором дітей, підготовка до занять,заняття групові та індивідуальні.
10.40-12.00 - підготовка до прогулянки, прогулянка, індивідуальні заняття, самостійна діяльність за вибором дітей, повернення з прогулянки.
12.00-12.30 - підготовка до обіду, обід.
12.30-13.00 - підготовка до сну.
13.00-15.20 - сон.
15.20-16.00 - поступове пробудження і загартовуючі процедури.
16.00-16.20 - полуденок.
16.20-17.00 - ігри,самостійна діяльність, індивідуальні (спільні заняття).
17.00-18.00 - підготовка до прогулянки, прогулянка.
( Додаток № 4 )
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:________Т.В.Котисько
План роботи Консультативного центру
Любиковицького ДНЗ ( ясла-садок) « Сонечко «
на 2020-2021 навчальний рік
Дата Теми Відповідальні На запит батьків у приміщені
01.10.2020. Основні напрямки роботи Любиковицького ДНЗ
( ясла-садок ) « Сонечко « . Конвенція про права дитини. Завідувач Кабінет завідувача
15.10.2020 Соціалізація дітей дошкільного віку, які виховуються в умовах сім’ї. Завідувач Кабінет завідувача
05.11.2020 Вікові та психофізіологічні особливості дітей дошкільного віку. Яковець Л.М. Кабінет завідувача
19.11.2020 Рухова активність дітей.
Створення умов для загартування і оздоровлення. Гнатюк О.В. Кабінет завідувача
03.12.2020 Психологічна готовність до навчання у школі.
Яковець Л.М. Кабінет завідувача
17.12.2020 Розвиток фонетико – фонематичних процесів у дітей. Жучка К.М. Кабінет завідувача
14/01/2021 Організація ігрової діяльності вдома. Гнатюк О.В. Кабінет завідувача
28/01/2021 Профілактика відхилень у фізичному, психічному і соціальному розвитку дітей дошкільного віку, які виховуються в умовах сім’ї. Яковець Л.М. Кабінет завідувача
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач ДНЗ:__________Т.В.Котисько
План заходів
щодо запобігання та протидії булінгу
в Дошкільному навчальному закладі (ясла- садок)
«Сонечко» села Любиковичі
Діагностичний етап
1 Створення інструментарію для діагностування рівня психоемоційної напруги, тривожності, агресивності в дитячому колективі. Діти дошкільного віку. Вересень 2020 року. Котисько Т.В.
2 Створення інструментарію для діагностування рівня психологічного мікроклімату, рівня конфліктності в колективі. Працівники ДНЗ. Вересень 2020 року .Котисько Т.В.
3 Створення банку даних дітей групи ризику. Діти дошкільного віку .Вересень 2020 року. Вихователі груп
4 Проведення тижня
« Протидія булінгу» Діти дошкільного віку Працівники ДНЗ. І тиждень вересня кожного року
07.09. – 11.09.2020 року. Котисько Т.В.Вихователі груп.
5 Спостереження за психологічним кліматом у дитячому колективі. Діти дошкільного віку. Протягом року. Вихователі груп
6 Анкетування учасників освітнього процесу з питань обізнаності поняття булінг. Педагоги. Батьки. Жовтень 2020 року.Квітень 2021 року. Котисько Т.В.Вихователі груп
Профілактично – просвітницький, корекційно – розвивальний етап.
7. Психологічний всеобуч« Що таке булінг? Види булінгу та шляхи подолання булінгу». Педагоги. Листопад 2020 року. Котисько Т.В.
8. Розробка пам»ятки:« Булінг в освітньому процесі. Що робити батькам?» Батьки. Грудень 2020 року. Вихователі груп
9. Консультація: « Булінг в ДНЗ – міф чи реальність?» Батьки. Січень 2021 року Вихователі груп
10. Розробка рекомендацій« Безпека в інтернеті. Педагоги. Батьки. Лютий 2021 року. Котисько Т.В.
Вихователі груп
11. Консультація « Що робити в складних ситуаціях та до кого звертатись за допомогою?» Батьки. Березень 2021 року Вихователі груп
12. Круглий стіл « Безпечний ДНЗ. Маски булінгу» Педагоги. Квітень 2021 року Котисько Т.В.
Вихователі груп
13 Тренінг « Подолання булінгу в дитячому колективі» Педагоги. Травень 2021 року Котисько Т.В.
Вихователі груп
14 Тематичні батьківські збори » Що робити якщо твоя дитина стала жертвою булінгу». Батьки. Травень 2021 року Вихователі груп
Колективний перегляд до педагогічної ради, заняття з ознайомлення дітей з природним довкіллям
" Народні прикмети " з використанням кольорових паличок В.Кюізенера, за участю батьків -
вихователь, Яковець Л.М.
Завдання: розширити знання дітей про свято Стрітення :значення свята, традиції святкування, народні прикмети пов»язані із Стрітенням з допомогою батьків
5-й рік життя.: розширити знання дітей про погодні явища, народні прикмети пов»язані із зимою та весною;
6-й рік життя: створити умови для дослідницько-пошукової, комунікативно-мовленєвої діяльності дітей через гру, вирішення проблемних ситуацій та встановлення причино-наслідковихзв»язків.
Продовжити вчити дітей створювати образи з допомогою кольорових паличок В.Кюізенера за зразком (5-й р.ж.) і за уявою(6-й р.ж.)
Розвивати спостережливість та пізнавальну активність, мислення, творчу уяву та дрібну моторику рук.
Виховувати любов до рідної природи та повагу до звичаїв і традицій українського народу.
Матеріал ; мама .в костюмі Зими, мама в костюмі Весни , відео-запис «Стрітення»,картки сонця, хмар, опадів , пір року; картки народних прикмет, телеграма, кольорові палички В.Кюізенера, зразок пташки,
Хід заняття.
1. Вітання.
Нумо разом привітаймось,
Теплом ручок обміняймось,
Вправо, вліво повернімось,
Одне одному всміхнімось.
Можна трохи пострибати,
І в долоньки поплескати.
До нас гостей прийшло багато,
треба всіхїх привітати: «Добрий день!»
Та на стільчики сідаймо
І заняття починаймо.
- Діти,яка зараз пора року?
- А яка погода буває взимку?
2. Комунікативна гра «Якою буває погода?»
3. Дидактична гра «ВІд чого залежить погода?» з використанням карток з зображенням хмар, сонця, пір року, опадів.
- А який зараз місяць? (останній місяць зими).
4. Розповідь про свято Стрітення.
- Нещодавно, 15 лютого, ми святкували свято Стрітення. За народним віруванням у цей день зима із весною зустрічалася і вони сперечалися, кому іти , а кому залишатися.
Народні прикмети на Стрітення.
- якщо до вечора у цей день стає тепліше-весна перемагає, а якщо холодніше- перемагає зима;
- вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев;
- ясна і тиха погода- врожай на полях;
- якщо в цей день не видно сонечка- чекай ще морозів;
- сонечко виглянуло із-за хмар- весна не забариться, а ні –чекай негоди;
- випав сніг- на дощову і холодну весну;
- лежить сніг- буде врожай грибів;
- на Стрітення дорогу перемітає- весна буууде пізня і довга;
- півень нап»ється води- то набереться господар біди;
- курка нап»ється біля порогу – весна буде тепла і рання;
- під стріхою висять бурульки- бууде добрий врожай кукурудзи.
У цей день у церквах святили воду, яка має магічні властивості. Цілющою стрітенською водою натирають хворі місця, кроплять і поють худобу. А ще у церкві освячують свічечки і зберігають їх у хаті цілий рік. Коли на вулиці вирує страшну буря, гроза- люди запалюють стрітенську свічку і вірять, що вона захистить їх рідний край і будинок від біди.
-Шкода, що Зима минає,
Що піде уже від нас.
Та невже не завітає Зимонька в цей час до нас?
5. Заходить Зима.
Зима: Здророві будьте , дорогі малята!
Бачу,що у вас сьогодні свято.
В цей рік я вам не надокучала .
Скільки радощів у новорічні свята принесла.
За щічки я вас не щипала.
Річки я кригою не скувала,
доріжки снігом я не замела.
Я дуже доброю і ніжною була.
- Чекай, чекай Зимонько,ми зараз самі з дітками вирішимо, якою ти була.
6. Розповідь про народні прикмети.
-З давніх часів люди вірили у прикмети. Завдяки народним прикметам можна було дізнатися не лише про майбутні події у своєму житті , аі передбачити погоду.
Донині люди намагаються передбачити: коли буде заморозок, відлига, дізнатися, яким буде літо, чи довго йтиме дощ. Спостерігаючи за погодою взимку, люди намагаються передбачити, яким будуть весна і літо. Ось зима закінчується, і ми дивлячись на народні прикмети можемо визначити, яким будуть весна і літо.
За народним повір»ям красуня Зима прибуває до нас на рябій конячці. Післі того, як вона злізе з коня- починає своє чаклунство: морозом кує, застеляє річки і озера крижаними мостами, висипає з одного рукава сніг, а з другого- іній. Від того, якою лютою буде зима,скільки снігу намете на поля –залежить ,яким буде врожай, а значить і наступний рік.
- Якщо на початку зими ішли сильні сніги, то на початку літа буде багато дощу.
- Якщо початок зими був сніжний та холодний- буде хороший врожай на полях.
Знаючи народні прикмети, можна визначити погоду навіть назавтрашній день: коли буде сильний мороз, сніг, відлига. Це дуже зручно і цікаво. Ось наприклад:
- Якщо вітер гуде в трубі- слід чекати великого морозу.
- дим із труби стоїть стовпом- буде мороз, котиться до низу –ітиме сніг, чи дощ.
- Кіцька ховається у хати, лізена піч- треба чекати морозу.
- Гуси ховають дзьоби у пір»я –буде мороз.
- Дрова горять у грубці з тріском- довго ще будуть морози.
7. Стук у двері, приходить телеграма від сороки.
Телеграма! Телеграма!
Іде тепло із півдня у ваш край,
Тож говоріть Зимі «Прощай!»
Неначе парший весняний струмочок,
спішить до вас у гості у садочок ВЕСНА.
-Ну, Зимонько, час тобі із Весною зустрічатись і мірятись силою. А щоб швидше до нас весна прийшла, а ми її дуже чекаємо, зараз ми її покличемо, так як здавна на Україні робили, поведемо хоровод, заспіваємо веснянку.
8. Хоровод «Прийди, прийди, Веснонько»,
9. Прихід Весни.
Весна: ВІтаю вас, дорослі й діти!
Я рада вас усіх зустріти.
Прийшла я на землі владарювати і пробудити все живе від сну.
- Отже час .Зимі втікати за ліси і гори.
Зима: Е,ні. Насуплю я брови- і вітер холодний повіє. Усе захолоне, замре, заніміє.
Весна. А я засміюся- і сонце ласкаве засяє
.Прокинуться луки, ліси і поля.
Розквітне усе, соловей у саду заспіває,
Вбереться у зелень оновлена наша земля.
- Не сперечайтесь. Ми вас обох любим.
10 .Дидактична вправа «За що я зимоньку (весноньку) люблю».
11. Відео –ролик «Стрітення».
Зима.Що ж, прощавайте діти милі.
Уклін тобі мій, Весно красна.
І хоч я звикла до діток,
Тазалишаю дитсадак
- Іди зимонько з піснями, а вертайся із снігами..
( Зима іде0
Весна:Я тепло вам принесла,
І сонечко додала.
А сьогодні я ще і пташок закликаю із теплого краю.
- Так,кажуть, що саме пташки , коли повертаються до нас із теплого краю приносять такі золоті ключі на своїх крилах, якими зиму закривають, а літо відкривають . І починається справжнє тепло.
Робота з кольоровими паличками «Пташка» ( виготовити пташку за зразком).
Музична розвага з використанням методики музичного виховання Карла Орфа.
Тема: Чотири пори року зустрілися у нас!
Мета: вчити дітей співати чітко, яскраво, без крику, динамічно; вчити рухатись з музикою; грати в оркестрі з акомпонементом; розвивати музичні здібності дітей: слух, пам»ять, увагу, уяву, відчуття ритму, творчу активність, музично- слухове сприйняття; виховувати любов до природи, її звуків, її краси, до музики, танцю, гри, спонукати до імпровізації.
Матеріали та обладнання: пісні « Літо-літечко», « Веснянка»; музика А. Вівальді з циклу
« Пори року»; музика Д.Шостаковича « Балет»; хоровод « Підемо гуляти»; музично – дидактична гра « Дятел»; звуки природи; тазик з водою; листочки з кольорового паперу та клену; каштани, хустинка, кришталеві бокали; комплект гри « Склади квіточку», казка « Про пори року» зображення чотирьох пір року, наочний матеріал із зображенням сезонних змін; баян, фонограми, музичний центр, дійова особа у ролі Годинника.
Хід заняття
1. Діти заходять до зали і разом з керівником музичним під музичний супровід співають « Вітання»:
- Добрий день вам, любі діти!
- Добрий день!
- Добрий день вам, сонце й квіти!
- Добрий день!
- Добрий день! Усіх вітаєм!
- Щастя й радості бажаєм!
- Добрий день! Добрий день!
Керівник музичний: Діти, сьогодні у нас не звичайне заняття, а особливе. Ми будемо мандрувати. А куди ? Ви зараз дізнаєтесь, як послухаєте казку. ( Читає казку «Про пори року».)
Керівник музичний: Діти, отже ви здогадались, що подорож буде у всі чотири пори року. А допоможе нам чарівний Годинник, який буде відраховувати наш час.
Годинник: Діти, щоб потрапити в цю пору року, ви повинні відгадати загадку.
Загадка: Зрілі вишні у садку, і сунички у ліску, теплі дні, барвисті квіти. Як зовуть цю пору ? ( Літо).
Керівник музичний: Отож мандруємо в літо. Діти, а чим вам подобається літо?
( Відповіді дітей).
-Діти співають пісню « Літо-літечко».
- Гра ( хлюпання ) дітей водою під музику.
Годинник:
Загадка: Що ж за дівчина блукає,
Із дерев листки зриває,
Птахів у вирій відправляє,
У садах врожаї збирає? ( Осінь).
Керівник музичний: Діти, чим вам подобається осінь? ( Відповіді дітей).
- Гра « Осінній оркестр» ( під музику діти шарудять листям);
- Гра « Впізнай птаха за звуком» ( по черзі вмикаються звуки птахів, діти відгадують);
- Гра « Дятел»( одна дитина в ролі ведучого із зав»язаними очима в колі, інші по колу поступово стукають каштанами, ведучий має впізнати в якій стороні кола зупинився звук).
Годинник:
Загадка: Стало біло навкруги - я розпушую сніги. Наганяю холоди, воду сковую в льоди! ( Зима).
-Бесіда на тему « Зима»;
-гра дітей на кришталевих бокалах під музику Д.Шостаковича « Балет»;
-музично-ритмічна вправа « Підемо гуляти».
Годинник:
Загадка: Привітанням журавля я пробуджую поля, небеса і ручаї, відгадали? Хто вона?
( Весна).
- Гра « Склади квіточку» ( перші весняні квіти);
- Танець – закличка « Веснянка».
Підсумок: мами разом з дітьми прикрашають пори року їх ознаками.
Семінар-практикум на тему: " Природа планети Земля очима дошкільника" , засідання №1.
План проведення
1.Про загальні відомості вивчення природи планети Земля в дошкільному закладі. Доповідь, вихователь, Гнатюк О.В.
2.Про явища неживої природи дошкільнятам. Співдоповідь, вихователь, Жучка К.М.
3.Заняття з ознайомлення дітей з природним довкіллям ( дослідницька робота) для дітей старшого і середнього дошкільного віку
« Явища неживої природи». Практичний показ, вихователь, Яковець Л.М.
4.Домашнє завдання:
оформлення консультації для батьків “ Що мають знати дошкільнята про неживу природу в ДНЗ»“ , вихователь, Яковець Л.М.
Колективний перегляд заняття з ознайомлення з природним довкіллям " Явища неживої природи", вихователь, Яковець Л.М.
Завдання : систематизувати знання дітей про ознаки, властивості, стан води, піску,
повітря.
Середній дошкільний вік: створити сприятливі умови для сенсорного сприйняття , який є першим ступенем в пізнанні навколишнього світу.. Вчити спостерігати,мислити, розуміти прийнятті висновки.
Старший дошкільний вік: Вчити самостійно експериментувати з природними об’єктами, робити
висновки, заперечувати неправильні судження.
Розвивати логічне мислення, пояснювальне мовлення, уяву, допитливість, активність. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Матеріал: торбинка, матеріали для дослідів:
1. Стакан холодної води, стакан гарячої води, шматок масла; 2 стакани води, пір»їна, камінець; 2 люстерка.
2. 2 стакани води, 2 трубочки ; 2 полієтиленові кульки; мандарин.
3. 4 камінці, 2 аркуші, лупа; піднос із сухим піском; стакан сухого піску, стакан води, піднос.
Хід заняття:
(вихователь збирає дітей біля себе і показує цікаву торбинку)
– Діти, коли я вранці поспішала на роботу, то зустріла ось цю дивну торбинку. Вона так смішно підстрибувала. Тоді я взяла її до рук і вирішила принести у групу.
– Коли я занесла торбинку до групи, хотіла її відкрити і подивитись, що є в середині. Та не змогла. Тому що , щоб дістати те, що є в середині треба відгадати загадки. Я сама не впораюсь і хочу, щоб ви мені допомогли. Згодні?
Дуже люблять діти
З нього пасочку ліпити,
Дощ пішов і він намок –
Так, звичайно, це … (пісок)
– Правильно, це пісок. Ось торбинка із піском.
Я відома рідина,
Кожен мене знає.
Злітаю хмаркою до вас,
Пушинкою злітаю.
Буваю — склом,
Крихка, тверда.
Здогадались? Я —… (Вода)
- Де знаходиться вода у природі?
- Кому потрібна вода?
- Вода –це рідина, вона складається із багатьох крапельок. Сьогодні ми дізнаємось, чи є вода у нашому організмі.
Куди ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря) - Повітря дуже багато поруч з нами, без нього живі істоти не змогли б жити. Воно є майже повсюди. Покладіть руку собі на грудну клітку. Чуєте що відбувається? (груди наповнюються повітрям).
-Як правильно потрібно вдихати повітря? Сьогодні ми перевіримо чи є у грудях повітря .
– Тут є ще одна торбинка, але вона пуста. Де ж повітря?
– Щоб про все це дізнатися більше , я запрошую вас до міні-лабараторії, де ми перетворимось на маленьких дослідників.Але спочатку я хочу вас познайомити із правилами поведінки в лабораторії.
1. Під час роботи в лабораторії потрібно бути уважним, обережним, не гратися і не дуріти.
2. Не можна нічого без дозволу брати до рота.
3. Забороняється кидати в облтччя різні предмети.
4. Після роботи в лабораторії слід помити руки з милом і витерти рушником.
- А тепер вирушаємо до лабораторії.
Укімнаті стоять три столи. За першим столом досліди з водою, другим- повітрям,третім-піском.
Досліди з водою:
І. У дві посудини з холодною і гарячою водою покласти по шматочку масла. Поспостерігати, де масло розтане швидше.
Висновок: у гарячій воді масло розтануло, а в холодній – ні.
ІІ. У посудину налити води, вкинути горішок і камінчик. Поспостерігати, які предмети тонуть, а які – ні.
Висновок: камінчик потонув у воді, тому що він важкий, а горішок плаває, тому що він легкий.
ІІІ. Ді ти, а чи є вода у нашому організмі? Зараз ми спробуємо дослідити.
Візьмемо люстерко, протремо сухою серветкою, піднесемо до ротаі видихнемо повітря. Що утворилось на поверхні?(воно запотіло) На його поверхні утворився туманчик. Проведіть пальцем по запотілому склі..Чому пальчик став мокрим? (ми дихаємо і виділяємо воду) Людина дихає постійно і тому вона втрачає запас води в організмі, тому нам постійно потрібно пити воду?
Висновок. Люстерко покрилось парою тому, що в нашому організмі є вода.
Досліди з повітрям:
І. Запропонувати подути в тоненьку трубочку, один кінець якої, занурений у склянку з водою. Звернути увагу, що у воді з’явились бульбашки. Що це? (Повітря). Звідки воно взялося?
Висновок: повітря знаходиться всередині нас, ми дихаємо ним.
ІІ. Запропонувати дітям розкрити поліетиленовий пакет, а потім швидко з’єднати краї. Що сталося? Мішечок надувся.
Висновок: повітря прозоре, воно є в мішечку та в інших предметах, що нас оточують.
ІІІ. Почистити мандарин. Що відчули навколо себе? (Запах). Де він взявся?
Висновок: повітря не має запаху, а переймає його від сторонніх предметів.
1, 2,3, 4-
Наші руки ніби крила (взмах)
Полетіли, полетіли
Раз- присіли,
Два-присіли.
На рахунок- раз, два, три
Пострибаєм разом ми,
А скажу:чотири, п»ять-наші ніжки побіжать.
Ми на шість заплющим очі
Сім-розкриємо їх знову
Та подивимось навколо
8- вправо, 9- вліво, вгору, вниз, перед собою
Будуть очі в нас здорові.
Досліди з піском:
1. «Звідки береться пісок». Взяти два камені, , постукати один об один над аркушем, подивитись лупою, що з нього сиплеться.
Вітер, вода руйнують каміння , перетворюють його на пісок.
2. Набрати сухого піску. Пісок сиплеться чи ліпиться? Помалювати на піску пальчиком.
Висновок: Сухий пісок легко сиплеться, на ньому можна малювати.
ІІІ. Запропонувати налити води у пісок.Торкнемося піску, яким він став? Де зникла вода? Що можна робити з мокрого піску?
Висновок:вода швидко вбирається в пісок, з мокрого піску добре ліпити.
– Діти, на кого ви сьогодні перетворилися? Що ви робили? З чим проводили досліди? Який дослід вам сподобався найбільше?
– Діти, я дуже рада , що знайшла сьогодні цього мішечка і він допоміг нам дізнатись багато цікавого про воду, повітря і пісок.
19.11.2019 року відбувся колективний перегляд інтегрованого заняття для дітей молодшого та середнього дошкільного віку з формування партнерських стосунків між дошкільниками та використанням ТРВЗ за участю батьків " Дружба- найдорожчий скарб", вихователь, Гнатюк О.В.
1. Формувати партнерські стосунки між дошкільнятами; сприяти накопиченню досвіду доброзичливих відносин, негативне ставлення до грубості; зацікавлювати до виконання завдань за допомогою ТРВЗ;
2. Розвивати елементарні уявлення про дружні взаємини;
3. Виховувати взаємини доброзичливості й поваги одне до одного;
4-й р.ж. Формувати вміння гратися дружно; спонукати до виявлення уваги, бажання допомогти.
Матеріал: малюнки із зображенням дітей з різними емоціями, зображення квітки з правилами дружби (одна ціла, а друга розрізана для складання), баночки з водою, блискітки, чорна фарба, ілюстрації до казок, малюнки до гри з використанням ТРВЗ «Добери казку», різнокольорові стрічки до гри «Знайди пару», м’яч, конструктор.
Хід заняття:
1. Психогімнастика.
(Діти на килимку стоять у колі, у кожного на зап’ясті кольорова стрічечка)
Зібрались діти в коло.
Ти мій друг і я твій друг.
Разом за руки візьмемось
Один одному всміхнемось.
2. Мотивація діяльності
Вихователь: Діти, сьогодні на нашому занятті ми будемо говорити про дружбу. Я сьогодні коли йшла на роботу, зустріла двох казкових героїв які ніяк не можуть помиритись. Насправді сваритись їм вже набридло давним – давно, але вони не знають, що таке дружба, і яких правил потрібно дотримуватись друзям. Я пропоную запросити їх до нас і розповісти, що ж таке дружба. (Заходять двоє батьків переодягнутих у зайчика і лисичку)
Дітки, як ви думаєте з якої казки до нас завітали герої?(Зайчикова хатка) Чому вони не можуть помиритись? (Лисичка не хоче віддавати зайчику хатку) Лисичка: Добрий день, дітки, як у вас тут гарно і затишно. Можна ми побудемо у вас на занятті. Ми будемо сидіти тихенько і вам не заважати. (Відповідь дітей)
Зайчик: Ми дізнались, що сьогодні на заняті ви будете розмовляти про друзів, і хотіли б почути якими ж мають бути справжні друзі.
Вихователь: Ну що ж зайчику і лисичко , сідайте тихенько і слухайте. Дітки, напевно у кожного з вас є справжній друг.
Давайте з вами пограємо в гру і назвемо своїх друзів.
3. Гра з м’ячем «М’яч спіймай ім’я друга називай»
Правила гри: діти утворюють коло. Вихователь, який стоїть в центрі кола кидає кожній дитині м’яч. Той у кого м’яч називає ім’я друга і називає його позитивні риси характеру. (після гри діти сідають за столи)
4.Гра «Добери казку» (гра з елементами ТРВЗ)
Вихователь: діти, а чи знаєте ви, що у казкових героїв є також друзі? Ось давайте поглянемо на ці ілюстрації і знайдемо казочки в яких нам зустрічались друзі. (наприклад: «Котик і півник», «Ріпка» тощо. А у мене є ще і зашифровані малюночки до цих казок, давайте їх розглянемо і доберемо до кожної казки зашифрований малюночок.
5. Гра «Назви настрій»
Вихователь: У кожного з нас буває різний настрій, але від нашого настрою і залежить те, чи захочуть з нами гратися наші друзі.
Правила гри: вихователь показує дітям зображення дітей з різним настроєм. Діти називають емоцію і аналізують чи захочуть друзі з тобою гратися з таким настроєм.
6. Гра з елементами партнерства «Знайди пару, покажи емоцію»
Правила гри: діти за допомогою стрічок знаходять кожен свою пару. По черзі кожна пара виходить на килимок стають один навпроти іншого. Той, що стоїть до дітей спиною показує людину з будь – якою емоцією, а той хто стоїть до дітей обличчям цю емоцію показує. Діти відгадують.
7. Фізкультхвилинка з елементами партнерства «Друзі» (під музичний супровід)
(діти за кольорами стрічки стають парами один навпроти одного.)
Я твій кращий друг.( торкаються долоньками кожен своїх грудей)
Подивись навкруг.(розводять руки в сторони)
Краще тебе нема. (торкаються долонькою грудей друга)
Ми з тобою друзі. (тиснуть один одному руку)
Ти мій кращий друг. (торкаються долоньками грудей друга)
Подивись навкруг. (розводять руки в сторони)
Краще мене нема. (торкаються долоньками своїх грудей )
Ми з тобою друзі. (обіймаються)
(після фізкультхвилинки діти сідають на місця)
8. Вправа «Правила дружби»
Вихователь: щоб з нами хотіли дружити, ми всі маємо дотримуватися правил дружби. (демонструю квітку дружби і називаємо правила).
9. Сюрпризний момент з водою «Три склянки»
(вихователь показує дітям три склянки з водою)
Вихователь: Дітки, подивіться, ось у мене три склянки з водою.
1. Коли ми спокійні то виглядаємо наче чиста водичка у цій склянці, і з нами приємно гратися.
2 Ось друга склянка з водою, подивіться, що з нами відбувається, коли ми кричимо, коли ми злі і не спокійні (вихователь добавляє у воду чорну фарбу). В такі моменти з нами ніхто не хоче спілкуватися.
3. А ось подивіться,що відбувається з нами, коли ми веселі і добрі (вихователь у склянку добавляє блискітки) погляньте як блищить водичка, такими і нас бачать люди коли ми веселі, ми ніби сяємо.
То ви сьогодні схожі на яку водичку?
10 . Музична гра «Якщо друг з тобою поруч» (під музичний супровід)
Вихователь: А щоб наш настрій став ще веселішим, давайте запросимо до гри Зайчика і Лисичку. (Діти разом з гостями грають в музичну гру)
Якщо весело живеться роби так (плескають в долоньки)
Якщо друг з тобою поруч роби так (стрибають)
Якщо раптом дощ проллється роби так (плескають над головою)
Якщо друг твій посміхнеться роби так (плескають і стрибають)
11. Підсумок заняття.
(Діти п’ятого року життя разом з зайчиком складають і повторюють правила дружби. Діти четвертого життя будують з лисичкою з конструктора будиночок. Після партнерської діяльності герої дякують діткам і йдуть.)
19.11.2019 року відбувся колективний перегляд розваги для дітей старшого дошкільного віку " Моральне виховання дошкільнят за творами Василя Сухомлинського " Добро починається з тебе" за участю батьків - вихователь, Жучка К.М.
Програмовий зміст: розширити знання дітей про людські чесноти;
з’ясувати зміст понять " доброта", "добрий”, "милосердний", "співчутливий"; навчити оцінювати вчинки дійових осіб; виростити "дерево добра";поглиблювати уміння творчо працювати; формувати вміння добирати синоніми до слова « доброта»; розвивати мову, вміння критично мислити; на прикладах життєвих ситуацій викликати бажання бути добрим, милосердним;виховувати у дітей чуйність, любов до ближнього, бажання творити добро.
Обладнання: картки з проблемними ситуаціями, іграшковий мікрофон, половинки серця, паперові сердечка з написом «Добро починається з тебе», твір В. О. Сухомлинського «Склянка води»,портрет В.Сухомлинського, "дерево добра", паперові яблука, малюнки казкових героїв, звукозапис співу птахів.
Дійові особи: Фея Доброти.
Вступна бесіда.
Кожного дня ми спілкуємося з вами. Але, напевно, не помічаємо, що робимо комусь приємність, вітаючись з кимось, чи дякуючи за щось, чи просто усміхаючись до когось.
Слухання вірша.
Врятує світ краса - Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла - людина вже не та.
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
- Про що розповідається у вірші?
- Для чого треба творити добро?
- Чи можна жити в світі без добра?
Сьогодні ми будемо говорити про добро і милосердя. Ми будемо вчитися відчувати один одного, аналізувати життєві ситуації та робити висновки з них. Ми повинні показати, що вчимося жити добрими людьми.
Метод "Мікрофон"
- Як ви вважаєте, що означає слово "добрий"?
- Що означає слово "милосердний"?
- Що означає " співчувати"?
(Якщо дітям важко дати визначення , то вихователь допомагає. Зачитує пояснення слів із довідкового бюро)
Довідкове бюро.
Добрий -той, який робить людям добро, чуйно ставиться до людей, поважає людей, прихильний та уважний до людей.
Милосердний - той, хто готовий надати допомогу, поспівчувати.
Співчувати - ставитись з розумінням до горя іншого.
Розповідь вихователя.
- Що ж таке доброта?
- Доброта - це чутливе, дружнє ставлення до людей; привітність, ласка, прихильність. Доброта - це ще й співчуття, щирість і любов до людей.
- Як нам не вистачає добра! Але хто в цьому винен? Хіба це не деякі з нас наповнюють світ злом, висловлюють брутальні слова, ображають друзів, радіють, коли у когось невдача?
- Людина приходить в світ для добра. Вона наділена розумом, тому може багато навчитися, здатна сама творити свою долю. Але, щоб чогось досягти, треба бути мудрою, доброю та милосердною людиною.
- У ставленні до хворих, немічних людей виявляється, якою є людина - жорстокою чи милосердною.
- Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що всіх вона вміє зігріти своєю любов ю, турботою, щирістю та ласкою.
Запитання — загадка.
- А що в людини є таке, що сумує і радіє разом з нею? (Серце ).
- А що робить серце жорстоким та черствим?
Ігровий момент.
Коли я йшла в садочок , мене зустріла Фея Доброти. Вона розповіла, що в її країні сталося лихо. Чаклун перетворив жителів її країни на злих, байдужих людей. У них стали чорні, кам’яні серця. Надія, діти, тільки на вас. Допоможемо Феї?
- Діти, що таке доброта?
- Якими словами можна замінити слово доброта
(Щирість, .любов, ласка, уважність, чуйність, ввічливість, доброзичливість, милосердя )
Робота над проблемними ситуаціями в малих групах.
Фея Доброти хоче перевірити чи справді ви дружні, бо це є прикладом для жителів її країни з кам’яними серцями .Діти поділені на групи. Кожна група отримує конверт, в якому аркуш з проблемною ситуацією. Діти в групах роздивляються, обговорюють, дають відповіді на питання, роблять висновок.
Група. Допомагай друзям.
Група. Поважай своїх батьків
Група. Допомагай меншим
Вихователь: Зробивши добро, ніколи цим не вихваляйтесь, не згадуйте тому, кому ви його зробили. Цим ви ображаєте людину. Робити добро тому, кому і так добре - невелика заслуга. Пожалійте бідного, старого, хворого, немічного.
- Подивіться, чий це портрет ви бачите? (відповіді дітей)
Сьогодні ми з вами познайомимося із твором В.Сухомлинського «Склянка води»
Робота над твором В. О. Сухомлинського «Склянка води»
Юрків дідусь занедужав. Дідусеві вісімдесят п'ять років. Він знає чимало казок та дивних бувальщин, які любить слухати Юрко. А зараз дідусь лежить і важко дихає . Мама наказала:
- Сиди, Юрку, біля дідуся, доглядай за ним. Попросить води – подай свіжої, попросить відчинити вікно – відчини.
Юрко сидів біля постелі хворого дідуся , читав книжку.За півдня дідусь разів зо три попросив води.
Набридло хлопцеві сидіти. Поклав книжку на стіл, тихо вийшов з хати й побіг до хлопців грати у футбол.
Кілька годин гуляв Юрко на стадіоні, вже й сонце до заходу схилилось. Та неспокійно було в нього на душі. Щось немов гнітило його. Покинув Юрко гру , побіг додому. Ледь відчинив двері , підійшов до ліжка – й упав на коліна. Дідусь лежав мертвий. А в склянці не було й краплини води.
Потім усе життя Юрка мучили докори сумління. Він думав дідусь , мабуть , помер , що не було води. Йому хотілося пити , а в склянці – ні краплини.А він у м'яч грав із хлопцями.
- Роби не те , що хочеться , а те , що потрібно.- навчав Юрко свого сина.
Бесіда за твором.
- Як звали хлопчика?
- Про що попросила мама Юрка ?
- Що зробив хлопчик? Чи послухав маму?
- Яку пораду давав дорослий Юрко своєму сину?
На столах кожен мас розрізане серце (скільки дітей в групі, стільки і частинок ). Під час слухання діти думають, якби повелися, аби не завдати шкоди ближньому, який би добрий вчинок зробили в даній ситуації? .Потім кожна група з частинок складає серце та презентує його.(серце доброти, турботливе серце, серце співчуття…)
Галявина казок.
(На килимку або по стіні розкладені ілюстрації казкових героїв)
Вихователь: Ми з вами потрапили на казкову галявину. Діти пригадайте, які ви знаєте казки про перемогу добра?
(Діти самі називають, або вчитель показує казкових героїв, а діти називають казку.)
Метод "Мікрофон "
- Як і чим можна допомогти героям казок? (Червоній Шапочці, Колобкові, трьом поросятам, Козі -Дерезі)
(Діти за бажанням висловлюють свою думку)
Фея приготувала нам ще завдання: визначити, що добре, а що ні.
Гра "Так чи ні"
1.Вдячний друзям за співчуття.
- Байдуже ставлюсь до іншої людини.
- Допомагаю друзям.
- Залишаю товаришів в біді.
- Сміюсь над невдачами інших.
- Поважаю людей.
- До чужої біди не байдужий.
8.Відповідаю за кожен свій вчинок.
Отже, запам'ятайте назавжди ці моральні правила.
Мандрівка у зачарований сад. (Звучить запис голосів птахів)
- Діти, подивіться який чудовий сад ми бачимо. І хто це тут нас зустрічає?
Я Фея Доброти. Вітаю вас у своєму саду.У цьому саду ростуть дві яблуні - доброти і зла. З’їси яблучко з доброї яблуні - будеш доброю людиною. З’їси яблучко зі злої яблуні - станеш злою людиною.
З якої яблуні ви б хотіли з' їсти яблучко?
Подув сердитий вітер, зірвав яблучка з обох дерев і вони змішались. І перед вами складне завдання:знайти яблука, які росли на добрій яблуні і почепити їх назад. Я впевнена, що ви справитесь з цим завданням.
(На столі лежать яблука з кольорового картону.На них картинки із добрими і поганими вчинками. Діти знаходять яблучка і чіпляють їх на дерево )
Фея Доброти:
Діти, подивіться, яка гарна у нас яблуня "добра". Давайте ще раз повторимо, що таке доброта.
(На великому аркуші паперу зображене дерево. Діти прикріплюють до дерева яблука з картинками добрих вчинків.
Фея Доброти : Діти , я вам дуже вдячна. Ви допомогли моїм жителям знову стати добрими, а за це я вам подарую сердечка, щоб ви не забували, що добро починається з кожного із нас.
Я з вами прощаюся , мені час повертатися у свою країну.
Підсумок заняття.
- Діти, що ви дізналися нового на занятті?
- Що вам найбільше сподобалось?
- Який висновок ви зробили для себе?
Я хочу, щоб ви ніколи не забували, про те що вам сказала Фея Доброти.
План на 2019-2020 ДНЗ.odt (208831)
Перспективне планування 2019-2024.doc (232960)
Розклад
занять в різновіковій групі «Віночок» ( 5-й, 6-й рік життя)
ДНЗ ( ясла-садок) «Сонечко» села Любиковичі.
Понеділок
1.Розвиток мовлення і культури мовленнєвого спілкування
2.Ознайомлення із соціумом
3.Здоров’я та фізичний розвиток ( в залі)
4.Безпека життєдіяльності ( ІІ половина дня)
Вівторок
1.Логіко-математичний розвиток для дітей старшого дошкільного віку.
2.Розвиток мовлення і культури мовленнєвого спілкування
3.Художньо-продуктивна діяльність (образотворча діяльність-малювання)
4.Ознайомлення з соціумом (правова культура, народознавство)для дітей старшого дошкільного віку. (ІІ половина дня)
Середа
1.Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування
2.Художньо-продуктивна діяльність ( музична діяльність)
3.Ознайомлення з природним довкіллям
4.Здоров’я та фізичний розвиток (на вулиці)
СХД (ІІ половина дня)
Четвер
1.Логіко-математичний розвиток .
2.Ознайомлення з природним довкіллям для дітей старшого дошкільного віку.
3.Художньо – продуктивна діяльність ( 1-3 тиждень аплікація/ 2-4 тиждень ліплення)
4.Художньо-продуктивна діяльність ( театральна та літературна діяльність) (ІІ половина дня)
П’ятниця
1.Ознайомлення із соціумом
2.Художньо-продуктивна діяльність (музична діяльність)
3.Здоров’я та фізичний розвиток ( в залі)
У режимних моментах планують:
- а гартувальні процедури ( знайомити з народними джерелами оздоровлення);
- спостереження ( мета);
- ранкову гімнастику, гімнастику після сну;
- бесіди про здоров’я та хвороби, гігієну життєдіяльності;
- предметно-практичну діяльність;
- ігрову діяльність.
Розклад
занять в різновіковій групі «Ромашка» 4-й, 5-й рік життя.
ДНЗ ( ясла-садок )«Сонечко» села Любиковичі
Понеділок
1.Розвиток мовлення і культури мовленнєвого спілкування
2.Ознайомлення із соціумом
3.Здоров’я та фізичний розвиток ( в залі)
4.Безпека життєдіяльності ( ІІ половина дня)
Вівторок
1.Логіко-математичний розвиток
2.Ознайомлення з природним довкіллям
3.Художньо-продуктивна діяльність ( музична діяльність)
4.Художньо-продуктивна діяльність ( театральна та літературна діяльність) (ІІ половина дня). (Для дітей від 4 до 5 років)
Середа
1.Розвиток мовлення і культури мовленнєвого спілкування
2.Художньо-продуктивна діяльність (образотворча діяльність-малювання)
3.Здоров’я та фізичний розвиток ( в залі)
СХД (ІІ половина дня)
Четвер
1.Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування
2.Художньо-продуктивна діяльність (музична діяльність)
3.Здоров’я та фізичний розвиток (на вулиці)
П’ятниця
1.Ознайомлення із соціумом (народознавство) .
2.Художньо – продуктивна діяльність ( 1-3 тиждень аплікація/ 2-4 тиждень ліплення)
У режимних моментах планують:
- загартовувальні процедури ( знайомити з народними джерелами оздоровлення);
- спостереження (мета);
- ранкову гімнастику, гімнастику після сну;
- бесіди про здоров’я та хвороби, гігієну життєдіяльності;
- предметно-практичну діяльність;
- ігрову діяльність.
Режим дня
ДНЗ “Сонечко” села Любиковичі
7.30-9.00-ранкова зустріч дітей, ігри, індивідуальне спілкування,гімнастика.
9.00-9.15-сніданок
9.15-10.40-ігри,самостійна діяльність за вибором дітей, підготовка до занять,заняття групові та індивідуальні.
10.40-12.00-підготовка до прогулянки, прогулянка, індивідуальні заняття, самостійна діяльність за вибором дітей, повернення з прогулянки.
12.00-12.30-підготовка до обіду, обід.
12.30-13.00-підготовка до сну.
13.00-15.20-сон.
15.20-16.00-поступове пробудження і загартовуючі процедури.
16.00-16.20-полуденок.
16.20-17.00-ігри,самостійна діяльність, індивідуальні (спільні заняття).
17.00-18.00-підготовка до прогулянки, прогулянка.